POLATLI KIZILAY ŞUBESİ KAPILARINI ÖĞRENCİLERE AÇTI

Bu haber 29 Ekim 2022 saat 11:33 'de eklendi.

Her yıl, 29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası bu yıl da aynı coşkuyla kutlanacak. Kutlamalara ev sahipliği yapan Türk Kızılay Derneği Polatlı Şubesi 29 Ekim günü kapılarını Polatlılı öğrencilere açtı.

KURULUŞA “KIZILAY” ADINI BÜYÜK ÖNDER M.KEMAL ATATÜRK VERMİŞTİR

Türk Kızılay Derneği Polatlı Şubesi yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Türk Kızılay ya da resmi adıyla Türkiye Kızılay Derneği, Türkiye’de ki en büyük insani yardım kuruluşudur. Kızılay, savaş alanında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmek arzusundan doğmuştur. 11 Haziran 1868 tarihinde “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” adıyla kurulan Kızılay, Dr. Marko Paşa, Dr. Abdullah Bey, Dr. Kırımlı Aziz Bey, Serdar-ı Ekrem Ömer Paşa tarafından kurulmuştur. Kızılay, Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Topluluğu’nun temel ilkelerini paylaşır. Bunlar; insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik ilkeleridir. 1877’de “Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti”, 1923’de “Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti”, 1935’te “Türkiye Kızılay Cemiyeti” ve 1947’de “Türkiye Kızılay Derneği” adını almıştır. Kuruluşa “Kızılay” adını büyük önder M.Kemal Atatürk vermiştir.

TOPLUMSAL DAYANIŞMA SAĞLANIYOR

“Kurulduğu yıldan bu yana toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak için önemli görevler üstlenen Türk Kızılay, kan, afet, uluslararası yardım, göç ve mülteci hizmetleri, sosyal hizmetler, sağlık, ilk yardım, eğitim, gençlik ve mineralli su işletmeleri alanlarında faaliyet sunar. Türk Kızılay, ülke çapında yaygınlaştırdığı afet müdahale ve afet lojistik sistemleri ile dünyanın en iyi afet örgütlenmelerinden birine sahiptir. İnsanların acil durumlar karşısında doğru bilgi ve beceriyle gereken ilk yardım müdahalesini yapabilmelerini hedefler. Bünyesindeki İlk Yardım Merkezilerinde düzenlediği eğitim programları ile toplumda ilk yardım bilincinin yaygınlaşmasını hedeflemektedir. Bu kapsamda Şubeleri bünyesindeki 32 İlk Yardım Merkezi ile eğitim programları düzenler. Bu güne kadar 100 binden fazla insana ilk yardım eğitimi veren Türk Kızılay, toplumda ilk yardım bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla farkındalık projeleri yürütür. Bölge Kan Merkezleri, Kan Bağış Merkezleri ve mobil kan bağış araçları ile ülkemizin ihtiyacı olan kanın tamamını gönüllü ve sürekli bağışçılardan karşılamayı hedeflemektedir. Türk Kızılay modern teknolojilerinin uygulandığı hastaneler ve tıp merkezlerinde uzman sağlık kadroları ile hizmet vermektedir.”

GÖNÜLLÜ YÖNETİM SİSTEMİ

“Gönüllü yönetim sistemi gonulluol.org, Gönüllü Merkezleri, Gençlik Kampları, Türk Kızılay Kadın, Genç Kızılay ve şube gönüllülerimiz aracılığıyla gönüllü kapasitesinin, eğitimlerinin, görevlendirmelerinin yapılmasını ve her yaştan gönüllünün Kızılay’a değer katacak çalışmalar yapmasını, afetlerde, olağan ve olağanüstü dönemlerde gönüllü yönetiminin stratejisini belirleyerek koordinasyonunu sağlar. Ülke genelinde hizmet veren şubeleri aracılığıyla yıl boyunca ihtiyaç sahiplerinin yanında olarak kurban bağışlarını yıl boyu yaşatan tek kurumdur. Türk Kızılay Göç ve Mülteci Hizmetleri kapsamında geçici koruma altındaki kişilere barınma, beslenme, psikososyal hizmetler sunar. Son 15 yılda Balkanlar, Orta Asya, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere toplamda 140 ülkede muhtelif ayni ve nakdi insani yardım faaliyeti yürütmüştür.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.