POLATLI, İL OLMAYA DAHA DA YAKLAŞTI

Bu haber 01 Nisan 2022 saat 10:32 'de eklendi.

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, geçtiğimiz akşam Polatlı Esnaf Odaları, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri ve Muhtarlarla bir araya geldi. Düzenlenen yemek programında Belediye olarak yaptıkları ve yapacakları faaliyetler hakkında konuşan Başkan Yıldızkaya, bundan sonraki yapılacak birçok çalışmada birlik olma çağrısında bulundu. Ayrıca şehre dair önemli açıklamalarda da bulunan Yıldızkaya, Polatlı’nın İl olması, trafik sorunu hakkında yapılacak çalışmalar, aydınlatma çalışmaları yapılacak caddeler, stadyumun bulunduğu alana yeni şehir meydanı yapılması, tarih turizminin geliştirilmesi, Polatlı Üniversitesinin kurulması ve imar konuları hakkında bilgi verdi.

HEPİMİZ BİRLİKTE POLATLI’YA KARŞI SORUMLUYUZ

Başkan Yıldızkaya, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Esnaf Odalarımız Kongrelerini tamamladılar ve sizlerle birlikte Polatlı’da yeni bir dönem başladı. Hem bu dönemi birlikte konuşalım hem de yani seçilen arkadaşlarımızla hemhal olalım diye böyle bir toplantı tertip ettik. Polatlı’da esnaf kongrelerimiz büyük bir nezaket ve olgunlukla geçti. Bunun sağlanmasında katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Sizler odanıza, üyelerinize karşı sorumlusunuz belki ama hepimiz birlikte Polatlı’ya karşı sorumluyuz. Polatlı’mız İstanbul’un 3’te 2’si ölçüsünde toprak büyüklüğüne sahip ve Türkiye’nin 4’üncü büyük ilçesi konumunda. Polatlı her şeyden önce bir tarım şehri. Tarımsal üretim konusunda çiftçimiz çok iyi bir yerde. Polatlı bu yönüyle üreten, besleyen bir şehir. Ulaşım imkanlarımız ve Organize sanayi bölgelerimizin de önemi malum. Yani Polatlı kabuğunu kırmak üzere olan, her gün gelişen ve büyüyen bir şehir pozisyonunda. Biz de hep birlikte bunun sorumluluğu içerisinde hareket etmek, ona göre çalışmak, vizyon koymak mecburiyetindeyiz.”

ÜNİVERSİTE KONUSU TBMM YOLUNDA

“Önümüze büyük hedefler koyduk, bunlardan ilki Polatlı’da bir tarım üniversitesi kurulmasıdır. Yaklaşık üç yıllık bir çalışmanın sonunda Polatlı’ya gıda, tarım ve teknoloji üniversitesi kurulması noktasında büyük mesafe aldık. Sayın Cumhurbaşkanımız 13 Eylül kutlamaları programında bu müjdeyi bize verdi. Yakın bir tarihte meclise bir önerge verilerek üniversitenin kurulmasını hedefliyoruz. Polatlı Üniversitesi, her hangi bir üniversite olmayacak. Bizim üniversitemiz sadece tarım alanında ihtisas yapmış bir üniversite olacak. Hem ilçemiz hem de ülkemiz tarımsal potansiyeline katkı sunacak. Tarımla ilgili ciddi konularda otorite olacak. Biz böyle bir üniversite hayal ediyoruz. Bu hayalimizin gerçekleşmesine çok az bir zaman kaldığını düşünüyoruz. Bunu parlamentoda onaylamayacak bir siyasi parti olduğunu düşünmüyorum. İnşallah bu müjdeyi en kısa sürede sizlerle paylaşmış oluruz.”

GORDİON DÜNYA KÜLTÜR MİRASI OLUYOR

“Bir diğer hedefimiz bu şehri bir turizm şehri yapmak. Cenab-ı Allah Polatlı’ya orman, deniz, göl vermemiş ama bize de tarihi bir miras vermiş. Sakarya Meydan Muharebesi bizim coğrafyamızda gerçekleşti. Hala bu alanlarda yeni şehit mezarlarına ulaşıyoruz. Milli Parklar Genel Müdürlüğünün yaptığı çalışmalarda birçok şehitlik bulundu. Biz bu büyük tarihi kıymetin daha iyi anlatılması için POTA adında birim oluşturduk. Buranın çalışmaları vasıtasıyla bugün Polatlı’ya çok sayıda turist kabul ediyoruz. Maalesef gelen insanları şehirde durduramıyoruz. Buna çare üretmemiz lazım. Bunların yanında bir diğer tarihi değerimiz Gordion Antik Kentimiz burada. Gordion’un bu yıl UNESCO Dünya Kültür Mirası asil listesine gireceğini ümit ediyoruz. Şu anda Türkiye’deki tek proje bizim projemiz. Belediyemiz öncülüğünde Kültür Bakanlığının da katkılarını alarak tüm hazırlıklarımızı yaptık. Ana listeye girdiğimizde zaten turizmde pek çok şey değişecek. Üniversite şehri olmak yanında turizm şehri olmak niyetimiz de var.”

İL OLMA KONUSUNDA ÜMİTLİYİM

“Polatlı’mızın yıllardır il olma hedefi var. Polatlı il olursa bu şehrimize çok şey katar. Bizi bağımlılıklarımızdan kurtarır, bütün bakanlıkların il müdürlükleri açılır ve hemen hemen pek çok konuda kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. En basitinden Büyükşehir Yasası bizim açımızdan lağıv olur. Maalesef bu yasa yetkilerin büyük bir kısmını aldı büyükşehre verdi. Şu yol bizim bu yol onların dendiğini duymuşsunuzdur, bu durum yönetim anlayışı açısından bizi zora sokuyor. Ben İl olma konusunda ümitliyim. Bu konuda şu anda açıklayamayacağım bilgilere sahibim. Türkiye’de il sayımızın 100’e çıkarılacağı konusunda bilgiye sahibim, fakat bu henüz netleşmedi. İnşallah il olduğumuz zaman da Polatlı kabuğunu kırıp atacak.”

STADYUMUN BULUNDUĞU ALANA YENİ ŞEHİR MEYDANI

“Polatlı’nın en önemli sorunu trafik çünkü şehir merkezi bir yere sıkışmış durumda. Polatlı 20-30 bin nüfusa sahipken de bu çarşı pazarımız vardı, şimdi 130 bin nüfusla ki ben gerçek nüfusumuzun 150 bin olduğunu düşünüyorum, aynı kaldırım ve sokaklar daha çok nüfusu taşımaya çalışıyor. Bunun yanında araç sayımız da oldukça fazla, Türkiye ortalamasından fazla araç var. Çarşı yönlerinin değiştirilmesi hususunda Sayın Mansur Yavaş ile görüşmüştüm ve bunun için bir çalışma yaptıracağını söylemişti. Trafiğe belki bir nebze çözüm olabilir. Biz bu sorunun çözümünü şehrin merkezinin güneye doğru ilerlemesine bağlıyoruz. Bunun için de belediye binamızı oraya yapıyoruz. İnşallah Eylül ayında orada faaliyete başlayacağız. Şu anda birkaç banka da o bölgede şube açmak için hazırlık yapıyorlar.

Stadyumun kaldırılmasını düşünüyoruz, Gençlik ve Spor Bakanımıza bizzat ileteceğim. Stadyumun Borsa yakınında bulunan alana alınmasını, şu anda stadyumun bulunduğu alanın da yeni bir meydan yapılmasını düşünüyoruz. İki katlı işyerlerinin olduğu bir alan yapabiliriz. Böylece şehrin güneyine doğru bir hareketlilik kazandırmak istiyoruz ki yukarısı da rahatlasın. Ayrıca bildiğiniz gibi Çakmak kışlasının bulunduğu 284 bin m2’lik alana millet bahçesi yapılması için çalışılıyor. Orada şehrin nefes alacağı devasa bir park alanı oluşturulacak.”

MEHMET AKİF MAHALLESİNE SAĞLIK OCAĞI, FATİH MAHALLESİNE PAZARYERİ

“Bu yıl Mehmet Akif Mahallesine bir sağlık ocağı, Fatih Mahallesine bir pazaryeri, Türkkarsak Gülpınar ve Sazlar Mahallesine de birer mahalle konağı yapma düşüncemiz var. Asıl çarşı için düşüncemiz anayol için yaptığımız aydınlatmaların benzerini yapmayı planlıyoruz. İnönü, Adnan Menderes, Atatürk ve Battalgazi caddelerinde uygulamaya çalışacağız. Şehrin daha güvenli olması açısından aydınlatmanın önemli olduğunu bilerek çalışıyoruz.”

POLATLI’NIN DÖRT BİR YANI İMARA AÇIK OLACAK

“Bu yılın sonunda Polatlı’nın dört bir yanı imara açık olacak. İsteyen istediği yerde yatırım yapma imkanına sahip olacak. Bu sene spor toto ile bir anlaşma imzaladık, bu kapsamda spor sahaları yapmayı planlıyoruz.”

DAHA YEŞİL POLATLI

“Bildiğiniz gibi Polatlı bozkır, bu sebeple ağaçlandırma çalışmaları yapıyoruz. Büyük ağaçlar dikmeye başladık. Sizlere önerimdir; tüm odalarımızın adına ağaçlandırma alanları belirleyelim, ormanımız olsun. Ağacı biz bulalım, yerini kazalım. Siz gidin dikip ve sulayın. Yani bu işi beraber yaparak bu şehri daha yeşil hale getirelim.”

AÇTA AÇIKTA BİR HEMŞERİMİZ VARSA LÜTFEN BİZE BİLDİRİN

“Önümüz Ramazan, şehrimizdeki ihtiyaç sahiplerini biz unutmuyoruz, sizler de imkanlarınız dahilinde bu konuda yardımlar yaparsınız diye düşünüyorum. Çevrenizde açta açıkta bir hemşerimiz varsa lütfen bize bildirin. Sadece Ramazan’da değil her zaman var olan imkanları onlarla paylaşmak hepimizin görevidir. Polatlı Belediyesi bu şehrin ve sizlerin emrindedir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Savaş ünay2 Nisan 2022 / 00:13Cevapla

Allah yar ve yardımcınız olsun sayın başkanım yolun açık olsun bu işleri yapacağınız dan zaten şüphemiz yok her zaman yanındayız saygılar