Polatlı halkı pazar yerinde bu kurallara dikkat etmeli

Bu haber 05 Ekim 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Türkiye’de pandemi sürecinde hastalık saılarının düşmeye başlamasıyla birmikte günlük yaşamda da yoğunluk çoğalmaya başladı. Polatı’da da vaka sayılarının yüzde 50’inin altını düştüğü Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak tarafından açıklanmış ancak yine vatandayşların duyarlı olmaları ve sosyal mesafe, maske ve hejyen kurallarına riayet etmeleri istenmişti. Polatlı’da vatandaşın marketler, lokantayar, kafelerden sonra en çok vakit geçirdiği ve yoğunluğun en çok olduğu mekanların arasında yer alan pazar yerlerinde de Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşların dikkat etmesi gereken kuralların yer aldığı bir rehber yayınlandı. Türkiye Pazarcılar Federasyonu ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca, Sağlık Bakanlığı tarafından pazar yerlerinde uygulanması ve vatandaşın dikkat etmesi gereken kuralların içinde bulunduğu rehberin oluşturulması v esaha çalışmasında önesli bir rol oynadı.

KURALLAR VE REHBER BİZE YOL GÖSTERECEK

Polatlılıların alışveriş yapmak için tercih ettiği ve kalabalık oluşabilecek yerlerin başında gelen pazar yerleri için alınan önlemlere de yenileri eklendi. Riski en aza indirmek için belirlenen önlemler şöyle:

DOĞRU ŞEKİLDE KULLANILMALI

* Barındırdıkları risk açısından pazar yerlerinde kurallara uyum çok sıkı denetlenmelidir. * Pazar yerlerine girişte maske zorunlu olmalıdır. Pazar yerinde kesinlikle maskesiz çalışan esnaf veya müşteri bulunmamalıdır. Maskelerin doğru şekilde kullanılması (çene ve burunu kapatacak şekilde) sağlanmalıdır. * Pazar yerleri/alanında, sergi, tezgâh ve/veya tahtalar araları en az 3 metre olacak şekilde yerleştirilmelidir. * Pazar yerlerindeki satıcılar ve müşteriler dahil kişi sayısı her 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde veya tezgâh sayısının iki katı kadar müşteriyle sınırlandırılmalıdır. Hesaplama yapılarak pazar yerinin kapasitesi girişlere asılarak ilan edilmelidir.

TEZGÂHSIZ SATIŞ YAPILMAMALI

* Pazar yerine giren müşteri sayısı belirlenerek (görevlinin sayması veyaturnike benzeri sistemler konulması) müşteri kapasitesine ulaşıldığındayeni müşteriler alınmamalı, sosyal mesafe (en az 1 metre) kurallarına göre bekletilmelidir. * Pazar yerlerinin tüm girişlerinde ve her tezgâhta el antiseptiği (kolonya vb.) bulundurulmalıdır. * Tezgâh olmadan yerde satış yapılmamalıdır. * Tezgâh aralarındaki geçiş yerlerinde sıkışıklığa neden olacak kasa ve ambalajlar bulundurulmamalıdır.

ÜRÜN SEÇİMİNE İZİN VERİLMEMELİ

 * Pazar tezgâhlarının önünde zemine sosyal mesafenin korunmasınısağlayacak işaretler konulmalıdır. * Pazar/satış yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek satışının yapılması sağlanmalıdır. Müşteri tarafından ürün seçimine izin verilmemelidir.

KAPALI ALANLAR HAVALANDIRILMALI

* Kapalı pazar yerlerinin havalandırılması sağlanmalıdır. * Pazar yerlerinde çöpler açıkta bırakılmamalı, kapalı poşetlerle uygun şekilde toplanmalıdır. * Satışlar sona erdikten sonra pazar alanının temizliği toplu yaşam alanlarında yer temizliğinde kullanılan esaslar çevresinde su ve deterjanla yapılmalıdır. * Pazar yerine maskesiz girişlere izin verilmemelidir. Maske pazar yerinde bulunulduğu sürece çıkarılmamalıdır. Ağız ve burnunu kapatacak şekilde maske takmalıdır.

BAĞIRARAK SATIŞ YAPILMAMALI

 * Tezgâh arkasında satış yaparken diğer pazarcılarla arasındaki mesafenin en az 1 metre, 3-4 adım olmasına dikkat etmelidir. * Pazarcı esnafı ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelere tüketicilerin temas etmesini önlemeli, doğrudan kendileri hijyen koşullarına dikkat ederekpoşetlemeli ve satışını yapmalıdır. * Pazar esnafı bağırarak satış yapmamalıdır. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.