Polatlı çiftçisinin günahı ne!

Bu haber 27 Temmuz 2020 saat 9:08 'de eklendi.

2008 yılından bu yana her yıl aralıksız kuruyan Sakarya Nehri ve Porsuk Çayı, 10 yılı aşkın süredir çözüm bulunamaması ve Gökpınar Barajı’nın “ha bugün ha yarın”, “Proje yüzde 85’lerde”, “Yatırım devam ediyor” gibi söylemlerle hali hazırda bitirilmemesi Polatlı çiftçisini perişanlığa sürükledi. dönemin AK Partili vekili Mehmet Zekai Özcan’ın tozlu raflardan çıkardığı ve ihale aşamasına getirdiği ancak 12 yıllık süreçte bir arpa boyu yol alınmayan, Türkiye genelinde onlarca barajın açılmasına rağmen bir türlü açılamayan Gökpınar Barajı maalesef bitirilemiyor.

POLATLI HEYETİNİN ESKİEİR VE ANKARA GÖRÜŞMELERİ BOŞA ÇIKTI!

 Sakarya Nehri ile Porsuk Çayı’nın kurumasının ardından Polatlılı tarım temsilcileri harekete geçti ve önce Ankara Valiliği ardından da Eskişehir’de DSİ ve İl Tarım Müdürlüğü nezdinde girişimler yaptı. 3 gün boyunca süren toplantılarda Polatlı İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü ’nün, önerdiği ve hem Eskişehir hem de Polatlı bölgesindeki çiftçileri mağdur etmeyecek olan çözüm planı kabul edilmedi. Suyun münavebeli bir şekilde sıralı olarak kullanılması yönündeki anlaşma da boşa düştü. 3 gün geçmesine karşın Polatlı’da ne Sakarya Nehri’nde ne de Porsuk Çayı’nda su yok!

ESKİŞEHİR ÇİFTÇİSİ TÜRKİYE CUMHİRİYETİ VATANDAYI DA POLATLI ÇİFTÇİSİ HANGİ ÜLKENİN?

 Sakarya ve Porsuk’tan yüzbinlerce dekar arazinin sulandığını hnatırlatan bölge çiftçileri kara kara düşünürken, ürünleri de tarlada susuzluktan yanmaya mahkum bırakıldı. Çiftçiler, “Eskiyehir hem Sakarya hem de Porsuk’tan istediği kadar sulama yapıp istediği ürünü yetiştiriyor. Eskişehirliler Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı da biz hangi ülkenin vatandaşıyız” diyerek isyan ederken, hali hazırda bölgede sulama için açılan kuyularda kurumuş durumda.

SİYASİLER PARTİ ÜSTÜ DAVRANIP, STK’LARLA HÜKÜMETİN KAPISINI ÇALMALI!

Sakarya Nehri’nin her yıl kuruduğu gerçeği bir yana, kurtuluşan anahtarı olarak orta ve uzun vadedeki en önemli proje olan Gökpınar Barajı 12 yıldır neden açılmıyor? Her gelen vekil, siyasi, sivli toplum kuruluşları hangi dönemde olursa olsun Görpınar Barajı’nı zihredip, nutuklar atıp sonrada bir daha uğramıyor. Özelikle iktidar partisinin artık soruna kalıcı çözüm sağlaması gerekirken, Polatlı’da temaslar görüşmeden öteye gitmiyor! Sorunun çözümü noktasında siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları çiftçiler hep birlikte bir araya gelerek sorunun çözümünü sağlamak için mutlaka Ankara’da hükümet nezdinde temaslarda bulunmalı. Yapılan hiçbir görüymeye Polatlı çiftçisi, tarımsal temsilciler yada sorunu bizzat yaşayan çiftçiler katılmıyor. Hal böyle olunca sorunun büyüklüğü, çözüm önerileri de ilgili makamlara tam anlamıyla yansıtılmıyor. Çünkü siyasi temsilciler herşeyden önce hükümetle partisel bağı sebebiyle onlara ne denilirse onu yapıp dinleyip geri dönüyorlar!

POLATLI SİYASET VE TARIMDA SAHİPSİZ!

Sakarya Nehri’nin ve Porsuk Çayı’nın yetkisinin DSİ Eskişehir 3. Bölge Müdürlüıü’nde olması, suyun Eskişehir çiftçisinin rahatça kulanmasını sağlarken, Polatlı çiftçisi 1 damla suya hasret ürünleri tarlada yanarken perişan bekleyişini sürdürüyor. çaresizlik içinde yetkililerin soruna çözüm bulmasını isteyen çiftçiler, Polatlı’nın gerek siyasi gerek tarımsal alanda sahipsiz kaldığını söyleyerek, yetkililere mesaj veriyorlar.

GEÇMİŞTE YAŞANAN SOSYAL KRİZ VE KÖYLER ARASI KAVGALAR ÖNLENMELİ!

 Polatlı Postası olarak Sakarya ve Porsuk’taki köylerin çiftçileriyle yaptığımız görüşmeler, 2008-2012 yılları arasında kuraklığın hat safhaya ulaştığı dönemdeki tablonun aynısı yaşanıyor. Maalesef köylüler artık isyan etme ve birbirlerinin su bentlerini yıkma gibi düşüncelere sahip. Ancak geçmiş dönemde yaşanan kavgaların tekrarlanmaması için yetkililerin bölge çiftçileriyle görüşmesi, bu krizin aşılması için taşın altına elini koyması gerekiyor. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.