POLATLI ÇİFTÇİSİNE SON UYARI!

Bu haber 28 Haziran 2019 saat 10:39 'de eklendi.

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) için süre bugün doluyor. Ancak hali hazırda 250 kadar çiftçi halen başvurusunu yapmadı. Polatlı İlçe Tarım Müdürlüğü 30 Haziran tarihinin Pazar gününe denk gelmesi sebebiyle, Polatlılı çiftçilerin mağdur olmaması için Pazartesi günü saat: 17.00’a kadar çiftçilerin ÇKS başvuralarını alacak.

ÇKS kaydı dışında Polatlılı çiftçilerin yine bazı desteklerden faydalanabilmeleri için, örneğin yazlık ve güzlük sertifikalı tohum ile 2018 yılı doğumlu buzağıların destek başvurularını da Pazartesi gününe kadar yapmaları gerekiyor. 2018 yılı doğumlu buzağıların desteklerinden faydalanabilmeleri için çiftçilere geçtiğimiz ay ek süre verilmişti. Ancak bu sürede 30 Haziran itibarıyla doluyor ve çiftçiler başvurularını yapmadığı takdirde bu destek kaleminden faydalanayacak.

ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ (ÇKS) NEDİR?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çiftçilerin ve devletimizin işlerini kolaylaştırmak adına e- sistemleri peşi sıra hizmete sokmaktadır. Geçtiğimiz senelerde çiftçilerimizin devlet tarafından kayıt altında tutulmaları için ve çiftçilerin çeşitli yardımlardan faydalanabilmeleri için çiftçi kayıt sistemi yani ÇKS dediğimiz bir sistem hayata geçirildi. Çiftçi kayıt sistemi Tarımsal Desteklemelerin , izlenebilir, denetlenebilir, raporlanabilir ve sorgulana bilirliğinin sağlanması doğru ve sağlıklı değerlendirilmelerin yapılabilmesi, çiftçi bilgilerinin merkezi bir veri tabanında toplanmasını zorunlu kılan bir kayıt sistemidir. Peki çiftçi kayıt sistemi ne iş yarar?

ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ NE İŞE YARAR?

Üreticilerimiz yani çiftçilerimiz devlet destekli düşük faizli kredilerden ve devletin sigorta prim desteğinden faydalanmak istiyorlarsa Çiftçi Kayıt Sistemi yani ÇSK kaydı yaptırmak zorundadırlar. Çiftçi kayıt sistemi her yıl devlet destekleme ödemelerinin denetlenmesinde, izlenmesinde raporlanıp sorgulanmasıyla sağlıklı ve güvenilir değerlendirmelerin yapılabilmesi için Çiftçilere ait her türlü tarımsal faaliyetlerine ilişkin bilgilerin Tarım Bakanlığı tarafından oluşturulan merkezi bir veri tabanında toplanmasını zorunlu hale getiren bir kayıt sistemidir. Peki çiftçi kayıt sistemine nasıl kayıt olunur?

ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİNE NASIL KAYIT OLUNUR?

Çiftçi kayıt sistemi kaydı il ve ilçe tarım müdürlüklerinden gerçekleştirmektedir. Bunun için aşağıda çiftçi kayıt sistemi kaydı için istenen belgeler ile beraber il ve ilçe tarım müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Akabinde müdürlükler üreticinin başvurusunu değerlendirecekler ve şayet başvuru olumlu bulunursa da sisteme kayıtları gerçekleştirilecektir. Aşağıda ÇKS kaydı için istenen belgeler yer almaktadır. Başvuru Dilekçesi. ( il ve ilçe tarım müdürlüklerinden temin
edilebilir. ) TC Kimlik numarasını gösterir nüfus cüzdanı. Çiftçi Kayıt Formu (A, B ve C formları). Ziraat Odasından alınacak Çiftçi Belgesi.
Tüzel kişilerden ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri ve yetki belgesinin aslı ve fotokopisi. Tarım arazisi birden fazla kişiye aitse (hisseli), tarım arazilerini hissedarlardan birinin kullanması halinde Muvafakatname-1,
işlenen tarım arazilerinin mülkiyeti eş ve çocuklara aitse Muvafakatname-2 istenilir. Vesayet altındaki kişiler için mahkeme kararının onaylı sureti istenir. Muvafakat name verenlerin Nüfus Müdürlüğünden alınmış tarihli vukuatlı nüfus kayıt örneği başvuru sırasında istenilir. Tarım arazisinin aidiyetini gösteren, ilgili tapu müdürlüğünden alınmış onaylı bilgisayar çıktısı. Kiralık araziler için Kira belgesi ve kiraya verenin tarihli vukuatlı
nüfus kayıt örneği istenilir. Toplam kiralama alanı 100 dekar ve üzerinde ise kiralama belgesi noter onaylı olmalıdır. Kadastro geçmemiş yerlerde
İlçe Tespit Komisyonunca hazırlanan, komisyon ve çiftçi tarafından müştereken imzalanmış keşif raporu.

Polatlı Postası[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.