POLATLI ÇİFTÇİSİNE FİDE DAĞITIMI YAPILDI

Bu haber 28 Mayıs 2022 saat 12:11 'de eklendi.

Yerli üretimi artırmak ve Başkent ekonomisini canlandırmak amacıyla kırsal kalkınma hamlesini sürdüren Ankara Büyükşehir Belediyesi, yerli üreticilere bu yıl da sebze fidesi desteğinde bulunuyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yüzde 75’i hibe yüzde 25’i çiftçi katkı paylı olmak üzere yaklaşık 9,5 milyon sebze fidesi, 16-28 Mayıs 2022 tarihleri arasında 25 ilçenin tamamında Başkentli çiftçilere dağıtımı gerçekleştiriliyor. Polatlı’da fide desteği dağıtımı dün Polatlı ASKİ Şantiyesinde gerçekleştirildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmayı önceleyen desteklerle Başkentli üreticinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Hem kent hem de ülke ekonomisini canlandırmayı da amaçlayan ABB, geçtiğimiz yıl yaklaşık 8 milyon sebze fidesi dağıttığı Başkentli çiftçilere bu yıl ise yaklaşık 9,5 milyon sebze fidesi (domates, biber ve patlıcan) desteğinde bulunacak. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından 16-28 Mayıs 2022 tarihleri arasında merkezde ve 25 ilçenin tamamında 7 bini aşkın üreticiye sebze fidesi dağıtılacak. Polatlı’daki sebze fidesi dağıtımı dün ABB Polatlı ASKİ Şantiyesinde gerçekleştirildi. Sebze fidesi dağıtımına CHP Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık’ta katıldı.

YÜZDE 75’İ HİBE YÜZDE 25’İ ÇİFTÇİ KATKI PAYLI DESTEK

Bu destekle yerli üreticilerin ekonomilerini de rahatlatmayı amaçlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, yüzde 75’i hibe yüzde 25’i ise çiftçi katkı paylı sebze fidesi desteğinde bulunacak. 5 milyon 323 bin 710 adet domates, 3 milyon 972 bin 795 biber, 150 bin 780 patlıcan fidesi olmak üzere toplam 9 milyon 447 bin 285 sebze fidesi yaklaşık 7 bin 50 çiftçiye ulaştırılacak.

OVACIK: ÜRETİCİMİZİN YANINDAYIZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş öncülüğünde kırsal kalkınma projelerinin aralıksız süreceğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık, Ankara çiftçisinin gelir düzeyini arttırmayı amaçladıklarını söyledi. Ovacık; “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş öncülüğünde göreve geldiğimiz ilk günden itibaren öncelikle kırsal kalkınmaya büyük önem veriyoruz. Hükümetin almadığı tedbirleri vatandaşa dokunarak biz yapıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş ve belediye bürokratları bu konuda beyin jimnastiği yapıyor. Çiftçimize ne yapsak faydalı olur düşüncesiyle hamleler devam ediyor, bundan sonra da devam edecek. Bahar sezonunda vatandaş üretimini kendi yapsın diye domates ve biber fidesi dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Vatandaşımızı, çiftçimizi tekrar üretir hale getirerek, Ankara çiftçisinin gelir düzeyini arttırmayı amaçlıyoruz. Kırsal kalkınma anlamında yer alması gereken tüm destekler yapılacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak kırsal kalkınma konusunda destekler sürecek.” dedi.

POLATLI ÇİFTÇİSİ DESTEKTEN MEMNUN

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen sebze fidesi desteğinden Polatlı çiftçisin memnun. Fakat dağıtımda izdiham yaşanması nedeniyle bazı çiftçiler destekten memnun olsalar bile dağıtım konusunda sıkıntı yaşandığını söyledi. Polatlı çiftçisi düşüncelerini şu sözlerle ifade etti;

-Harun Koçyiğit: “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin desteklerini iyi buluyoruz. Yalnız bu fide dağıtımındaki organizasyonu zayıf buluyoruz. Köylü geliyor bir yığılma yaşanıyor. Sıcağın altında herkesin işi gücü var. Başkanımıza buradan teşekkür ediyoruz. Bize güzel desteklerde bulunuyor. Buğday, arpa tohumu, gübre, fide desteği veriyor. Biz bunlardan çok güzel faydalanıyoruz ama organizasyonda sıkıntı oluyor. Organizasyon çözülürse daha mutlu olacağız. Bunu bu şekilde değil de köy muhtarlarına dağıtıp isim listesiyle köye gönderseler daha rahat olacak.”

-Halis Koçyiğit: “Çiftçimiz için iyi bir şey yapılıyor ama izdiham yaşanıyor. Bu işler köy muhtarlarıyla iletişimle olsa daha güzel olacak. Burada hısım, akraba birbirini kırıyor. Destek iyi ama dağıtım iyi değil.”

-Mehmet Güler: “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin fide desteğini çok beğeniyorum. Daha önce destekten yararlanmadım bu sene ilk kez yararlanıyorum. Destekler için teşekkür ediyorum.

-Enver Erken: “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin desteklerinden memnunum. Daha önce mazot desteğinden faydalanmıştım. Mansur Yavaş başkan olduğundan beri hizmetler son derece olumlu. Daha da fazlasını bekliyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.