Polatlı çiftçisinden bilgilendirme toplantısına yoğun katılım

Bu haber 23 Ağustos 2019 saat 10:28 'de eklendi.

Polatlı Halk Eğitim Merkezinde ProGen Tohum A.Ş. ve AHİ Tohum Tarım Ürünlerinin katkılarıyla çiftçiler için bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Polatlı Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Polatlı İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü,  Polatlı Ziraat Odası BAŞKANI Zekai Köseoğlu, Lisanslı Depoculuk Müdürü Mustafa Bahar, Eski Belediye Başkanı Sami Çay, Haymana İlçe Tarım Müdürü Ayhan Coşkun, Haymana Ziraat Odası Başkanı Suat Devran, Demokrat Parti İlçe Başkanı Erkut Kubat ve Polatlı çiftçisi katılım sağladı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan program AHİ Tohum Tarım Ürünleri Kurucusu Sevgi Demir Coşkun teşekkür konuşması ile devam etti. Çiftçinin yoğun ilgi gösterdiği bilgilendirme toplantısında konuşmacı olarak yer alan Çukurova Üniversitesi Prof. Dr. Cafer Mart; buğday ve arpa tarımında dikkat edilmesi gerekenler, verim ve kaliteyi etkileyen unsurlar, sertifikalı tohumun avantajları, süne ile mücadele noktasında yapılması gerekenler vb birçok konuyu ele aldı. Mart’ın konuşmasında öne çıkan bazı başlıklar ise şu şekilde;

SERTİFİKALI TOHUM KULLANIMININ FAYDALARI NEDİR?

“Islah edilmiş çeşitler olması nedeniyle verim potansiyeli yüksektir. Homojen çıkış sağlar, bitkiler homojen gelişir. Buna bağlı olarak bakım işlemleri daha sağlıklı yapılır.  Çeşit özellikleri bilindiğinden ekim zamanı ve ürünün gelişimi sırasında yapılacak uygulamalar konusunda sağlıklı planlama yapmak kolaydır. Hasat döneminde çeşit saflığı nedeniyle olgunlaşma aynı zamanda gerçekleşir. Sertifikalı tohumlar toprakta mevcut ve tohumla taşınan mantarı hastalıklara karşı ilaçlanmaktadır. Hastalık nedeniyle oluşabilecek zararlar minimum düzeye iner. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca sertifikalı tohum kullanan çiftçilerimize dekara 8.5 TL sertifikalı tohum kullanım desteği ödenmektedir. Elde edilen ürünler aynı özelliklerde ve kaliteli olduğundan pazar değerleri yüksektir.

“BUĞDAYDA VERİMİ ARTTIRMANIN YOLU KALİTELİ SERTİFİKALI TOHUMLUK KULLANIMINDAN GEÇMEKTEDİR”

Dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemiz için de stratejik bir ürün olarak kabul edilen buğday yetiştiriciliğinde, yıllara göre değişmekle birlikte üretimimizin tüketimi karşılama oranı diğer ürünlere göre yüksek olsa da özellikle verim açısından iyi bir noktada olduğumuz söylenemez. Yıllar itibariyle birim alandan elde ettiğimiz buğday verimimiz AB ülkeleri ve dünya ortalamasına göre düşük seyretmektedir. AB ülkelerinde 525 kg’ın üzerinde olan dekara verimin dünya ortalaması olan 320 kg üzerine çıkarılması gerekmektedir. Buğdayda verimi arttırmanın yolu kaliteli sertifikalı tohumluk kullanımından geçmektedir. Tüm yetiştirme işlemleri ideal yapılsa dahi, yüksek verimli ve kaliteli tohumluk kullanılmaması durumunda istenilen başarı yakalanamamaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve ilgili kurumların verilerine göre buğdayda yıllık tohumluk ihtiyacımız 1.9 milyon ton civarında. Bu miktarın ancak % 20’si sertifikalı tohumlukla karşılanmaktadır. Buğdayda verim ve kalite artışı için sertifikalı tohum kullanım oranı yükseltilmelidir.”

BUĞDAY İÇİN ÖNERİLEN SULAMA ZAMANLARI

Bölgelere göre buğday için doğru sulama zamanlarına da değinen Mart; “ Eğer bir defa sulama imkanınız var ise bunu başaklama döneminde; iki defa sulama imkanınız var ise bunu başaklanma öncesi ve süt olum dönemlerinde; yeterli sulama imkanı var ise kardeşlenme, başaklanma ve süt olum dönemlerinde olmak üzere üç sulama yapılmalıdır.” dedi.  Programda katılımcılara AHİ Tohum Tarım Ürünleri Kurucusu Sevgi Demir Coşkun tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. 

Polatlı Postası
Polatlı Postası[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.