POLATLI ÇİFTÇİSİ YENİ ÇKS’DEN MEMNUN

Bu haber 08 Ekim 2022 saat 11:33 'de eklendi.

Yeni ÇKS sisteminin hayata geçirilmesiyle çiftçiler e-devlet üzerinden ÇKS başvurusu yapabiliyor. Polatlı çiftçisi ÇKS sisteminde yapılan bu değişiklikten memnun.

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasıyla e-devlet üzerinden yapılan ÇKS başvuruları yapılıyor. Çiftçiler tarafından artık tarlada bağ bahçede, köyde kısacası internetin çektiği her yerde ÇKS başvurusu yapmanın kolaylığını yaşıyor. Polatlı çiftçisi yeni yürürlüğe giren ÇKS Yönetmeliğindeki değişiklikten memnun olduklarını ifade ediyor.

POLATLI’DA ÇKS’YE YAKLAŞIK BİN 250 BAŞVURU

Artık oturdukları yerden e-devlet üzerinden ÇKS güncellemesi yapabildikleri için memnun olduklarını ifade eden Polatlı çiftçisi büyük kolaylık sağlandığını söylüyor. Her yıl Ziraat Odalarından alınan Çiftçi Belgesi alımının ve muhtar ve aza imzalarının kaldırılmasıyla büyük bir külfetten kurtulduklarını belirten Polatlı çiftçisi, aynı şekilde zaman ve maddi açıdan da tasarruf sağladıklarını ifade ederken yeni ÇKS sisteminden memnun olduklarını söylüyor. Artık muhtar ve aza imzasının yanı sıra Ziraat Odasından da belge almak zorunda olmayan çiftçiler e-devlet üzerinden ÇKS alıyor. Polatlı’da e-devlet üzerinden ve Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne giderek 2023 yılı ÇKS kaydı yaptıran çiftçi sayısı yaklaşık bin 250 civarında.

BÜROKRASİNİN AZALTILMASI VE ÜRETİM PLANLAMASI AMAÇLANIYOR

Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü yeni ÇKS yönetmeliği hakkında yaptığı bilgilendirmede şu ifadelere yer verdi; “Çiftçi Kayıt Sistemi yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut yönetmeliğin yayınlandığı tarihten günümüze kadar uygulama döneminde Bakanlığımız tarafından tespit edilen aksaklıkların giderilmesi, taşra teşkilatında uygulama birliği sağlanması, devreye alınacak yeni iş modellerine ve Bakanlığımızca geliştirilen yeni politikalara adapte olunması için dijitalleşme, bürokrasinin azaltılması ve üretim planlaması amaçlanmıştır.”

ZİRAAT ODASI’NDAN ÇİFTÇİ BELGESİ ALINMAYACAK

“Bu kapsamda; 23.09.2022 tarih ve 31962 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile; Ürün güncellemesi yapacak çiftçiler Başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilecek olup, Sistem çiftçilerimizin kullanabileceği basit bir iş akışından oluşmaktadır. İlk defa ÇKS’ye kayıt olacak çiftçiler ve Arazi bilgilerinde değişiklik yapacaklar (arazi ekleme, arazi çıkarma vb.) İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüze başvuru yapacaklardır. Ziraat Odalarından her yıl alınan Çiftçi Belgesi tüm başvurular için sadece ilk başvuruda alınacak, sonraki güncellemeler için alınmayacaktır.”

SON GÜN 31 ARALIK!

“Mevcut durumda 1 Eylül – sonraki yılın 30 Haziran tarihleri arasında olan başvuru süresi, üretim planlaması yapılabilmesine için başvurunun başladığı yılın 31 Aralık’a çekilmiştir.  Yani mevcut durumda 10 ay süre ile olan başvuru süresi (01 Eylül – 31 Aralık arasında) 4 aya düşürülmüştür. 2023 yılı ÇKS başvuru süresi 31 Aralık 2022 tarihinde sona erecektir. Muhtar ve aza imzaları: Ürün beyan formlarında (B-Arazi Bilgileri Formu) yer alan muhtar ve 2 aza imzaları kaldırılmıştır. Yeni düzenlenen veya yenilenen Kiralama, Muvafakatname ve Taahhütnameler Muhtar ve 1 Aza tarafından onaylanacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.