POLATLI BUĞDAYI KALİTESİ İLE DAMGA VURUYOR!

Bu haber 01 Temmuz 2020 saat 9:18 'de eklendi.

Polatlı çiftçisinin kabiliyeti kaliteyi arttırıyor 2020 yılı hasat sezonu başlaması ile beraber sadece Türkiye değil uluslararası hububat yasasında da kalitesi ve verimi ile en çok tercih edilen buğday üretim bölgesi olan Polatlı’da bu hasat döneminde de kalite dikkat çekiyor. Tarım ve Ormancılık Polatlı İlçe müdürlüğü tarafından hasat döneminde 2 ay süre önce başlayan süne mücadelesi ve saha tespitlerinin ardından çiftçiler bu zarara karşı önemli bir mücadele örneği sergileyerek buğdayın kalitesini kurdu.

POLATLI ÜRETİCİSİNİN ÇİFTÇİLİK KABİLİYETLERİ GELİŞTİ

Türkiye hububat ambarı olarak bilinen ve sadece Türkiye değil Dünya’nın her yerinde kaliteli buğday dendiğinde akla gelen, yine dünya genelinde Polatlı buğdayının fiyat ortalaması baz alınarak buğday fiyatının değer tespitinin yapıldığı hububat dünyasında Polatlı buğdayın 2020 yılına da kalitesi ve verimliliği ile damga vurdu. Hasat sezonu açılması ile birlikte Polatlı Ticaret Borsasında işlem görmeye başlayan Polatlı buğdayının emgi, protein ve süne zararının minimum seviyede oluşu buğdayı daha da değerli hale getirdi. Polatlı çiftçisi özellikle süne mücadelesinde ve buğdayın kalitesinin korunmasında oldukça bilinçli davranıyor. Polatlılı üreticiler hububatın ekiminden tarladaki bakımından, biçiminden satışına kadar hububata göz bebeği gibi bakarak uzun yıllardır en kaliteli buğdayı yetiştirme konusunda özverili ile çalışıyor.

 SÜTÇÜ VE EKİBİ İŞİ SIKI TUTUYOR!

Dünyanın en kaliteli buğdaylarından birinin yetiştirildiği bölge olan Polatlı’da özellikle hububata en büyük zararı veren süne zararlısına karşı hasattan 2 ay önce 6 ayrı ekipler saha taramasına ve tespitine çıkan Tarım ve Ormancılık Polatlı İlçe müdürü Burhanettin Sütçü ve ekibi saha tespitlerinin ardından tüm bölgelerdeki tespitlerini o köylerdeki muhtarlar ve çiftçiler ile paylaşarak süne mücadele yapılmasını da bizzat çiftçi ile koordinesine devam ediyor. 20 bine aşkın çiftçisi ve nerdeyse 1,5 milyon dekar arazide üretilen Polatlı hububatının kalitesini koruması, verimliliğini arttırması süne başta olmak üzere hububatın karşılaşabileceği tüm hastalıklara karşı titiz bir mücadele örneği sergileyen İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerine çiftçiler de teşekkür ediyor.

DANE KAYBI TİTİZLİK TAKİP EDİLİYOR

 Ankara Valiliği tarafından da her yıl genelge ile hububatta ki dane kaybının önüne geçirilmesin yönelik alınması gereken tedvir önlemler Tarım v e Ormancılık Polatlı İlçe müdürü Burhanettin Sütçü ve ekibi tarafından sıkı bir takip altında. Biçerdöver hasatının uzman ellerde yapılmaması halinde Polatlı genelinde yaklaşık 4 bin ton civarında bir kayıp yaşanıyor. Son 5 yıldır Polatlı İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından biçerdöver kullananlara yönelik verilen kurslar ve sertifikalar sayesinde Polatlı bölgesinde dane kaybı minimum seviyeye indi. Bu anlamda Polatlı’da hasatın başlamasıyla birlikte Tarım ve Ormancılık Polatlı İlçe müdürlüğüne bağlı hasat yapılan 5 ekip köylerde ve arazide dane kaybını önlemek için hem çiftçileri hem de biçerdöver operatörlerini uyararak kontrolü elden bırakmıyor. Haber/ BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.