POLATLI BİR AÇIKLAMA BEKLİYOR!

Bu haber 29 Kasım 2022 saat 11:45 'de eklendi.

CHP Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir’e çağrıda bulundu;

POLATLI BİR AÇIKLAMA BEKLİYOR!

CHP İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir’e çağrıda bulunarak Nükleer Güç Santrali’nin nükleer atıklarının depolanması konusunda kurumlar arası yazışmalarla anlaşıldığı üzere  Polatlı’da yapılması planlanan Radyoaktif Atık Yönetim Merkezi ve Radyoaktif Atık Bertaraf ve Depolama Yerleşkesi ile ilgili Polatlı halkının açıklama beklediğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Haşim Bilal Avcı, Mersin’in Akkuyu ilçesinde 12 Mayıs 2010’da temeli atılan ve 2022 yılında dördüncü güç ünitesinin yapımına başlanan Nükleer Güç Santrali’nin nükleer atıklarının depolanması konusunda kurumlar arası yazışmalarla anlaşıldığı üzere  Polatlı’da yapılması planlanan Radyoaktif Atık Yönetim Merkezi ve Radyoaktif Atık Bertaraf ve Depolama Yerleşkesi  ile ilgili olarak AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir’in kamuoyunu bilgilendirecek bir açıklaması yapması gerektiğini ifade ederek net konuştu. Avcı, “İnsan ve Toplum sağlığı, ekolojik denge, tarımsal ve hayvansal üretim noktasında hayati önem taşıyan bu konuda sessizlikle gün geçirmek doğru bir tutum değildir. Polatlı halkı konuyla ilgili net bir açıklama bekliyor.” ifadelerinde bulundu.

AVCI: VATANDAŞI, DOĞAYI VE HUKUKU DÜŞÜNMEDEN ADIM ATILMASIN

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin Polatlı Avdanlı mahallesinde kurulması planlanan Radyoaktif Atık Yönetim Merkezi ve Radyoaktif Atık Bertaraf ve Depolama Yerleşkesi konusu ile ilgili açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Haşim Bilal Avcı, “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün Polatlı Kaymakamlığı Milli Emlak Müdürlüğü’ne görüşünü içeren resmi yazısı ortadadır. Keza, Jandarma Komutanlığı’ndan kurulacak olan tesisin mahallede sosyal yönden olumsuz olaylara neden olup olmayacağı konusunda rapor istenmiş, ve oluşturulan raporda Avdanlı Mahallesi halkı tarafından ilgili alanın hayvan otlatılma amacı ile kullanıldığı, bahse konu alanın çevre mahallelerin yerleşim alanına yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta olduğu, mera alanına kurulacak olan Radyoaktif Yönetimi Merkezi, Radyoaktif Atık Bertaraf ve Depolanma Yerleşkesi olarak kurulacak olan tesisten çevreye radyasyon yayılması durumunda çevre halkının olumsuz yönde etkilenebileceği de açıkça belirtilmiştir. Kurumlar arası bu yazışmalar ve tutulan tutanaklar ortadayken, iktidar partisinin yereldeki temsilcilerinin suskunluğu ilginçtir. Testi kırılmadan Polatlı adına uyarımızı yapıyoruz; Polatlı’yı, insanımızı, doğamızı ve hukuku düşünmeden adım atılmasın.” dedi.

POLATLI’NIN KALBİNE NÜKLEER ATIK HANÇERİ SAPLATMAYACAĞIZ

Avcı, “Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Ankara Şubesi’nin konuyla ilgili “Hesap soruyoruz, doğaya karşı suçlusunuz” başlıklı bir açıklaması konuyu özetlemektedir. Açıklamada, ilgili alanın hayvan otlatılma amacı ile kullanıldığı, bahse konu alanın çevre mahallelerin yerleşim alanına yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta olduğu belirtilmiştir. Tesisin kurulacağı alan yerleşim yerlerine ve tarım alanlarına yakınlığı vurgulanarak, insan ve toplum hayatının tehlikeye gireceği, tarım ve hayvancılık üretiminin biteceği ifade edilmiştir. Tohum, gübre, ilaç maliyetleriyle her geçen gün  zorlanan çiftçilerimiz, süt ineklerini dahi kesime götürmek zorunda kalan hayvancılarımız göz önüne alındığında köylerde azalan nüfus bu durumda daha da azalacaktır. Çünkü Radyoaktif Atık Bertaraf ve Depolanma Yerleşkesi olarak kurulacak olan tesisten çevre mahallelerle birlikte tüm Polatlı etkilenecektir. Böylesi hayati bir konuda iktidarın yereldeki temsilcilerinin sessizliği doğru bir tutum değildir. Kamuoyuna acilen bilgi verilmesi gerektir.” ifadelerinde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.