PlayStation 4 Pro'da olduğu gibi, PlayStation cephesinden yeni bir söylenti kulaklara geliyor: PS5 Pro! Sony henüz resmi açıklama yapmasa da, güvenilir kaynaklardan gelen sızıntılar heyecan yaratıyor. Gelin bu söylentilere birlikte bakalım.

Çıkış Tarihi: Sonbahar 2024

Tüm sızıntılar, PS5 Pro'nun çıkış tarihini 2024 Sonbaharı, yani muhtemelen Eylül-Kasım ayları arasında işaret ediyor. Hatta oyun gazetecisi Jeff Grubb, kesin olarak Eylül ayında çıkacağını iddia ediyor. Bu iddiaların arkasında ise, şüphesiz yılın en çok beklenen oyunu olan Grand Theft Auto 6'nın çıkışına yetiştirerek satışları artırma stratejisi yatıyor.

Fiyat: Artacağı Kesin

Şu an için net bir fiyat bilgisi yok ancak PS5 Pro'nun mevcut modellere göre daha pahalı olacağı aşikar. Tahminlere göre fiyat en az 100 dolar artarak 600 dolar veya üzerine çıkabilir.

Teknik Özellikler

Clipchamp'a Yeşil Ekran Nasıl Eklenir? Clipchamp'a Yeşil Ekran Ekleme Nasıl Yapılır? Clipchamp'a Yeşil Ekran Nasıl Eklenir? Clipchamp'a Yeşil Ekran Ekleme Nasıl Yapılır?

Moor's Law is Dead'den gelen ve IGN ile Insider Gaming tarafından desteklenen sızıntılar, PS5 Pro'nun işlem gücünün 67 teraflop olacağını iddia ediyor. Bu, standart PS5'in 10.28 teraflopluk gücünden oldukça yüksek. Ayrıca bellek kapasitesinin 448GB'tan 576GB'a, işlemci hızının ise %10 artabileceği konuşuluyor.

Daha İyi Grafikler ve Performans

Tom Henderson isimli oyun habercisi, PS5 Pro'nun en büyük yeniliklerinden birinin ışın izleme (ray tracing) ve görüntü işleme hızında olacağını söylüyor. İşleme hızının %45'e kadar artması ve konsolun 8K grafikleri desteklemesi bile mümkün görünüyor. En önemli söylentilerden biri ise, PS5 Pro'nun oyuncuları grafik ve performans modu arasında seçim yapmak zorunda bırakmayacağı, her oyunu en yüksek kare hızında en iyi görsellerle çalıştıracağı yönünde.

Uyumlu Oyunlar ve PSVR2

Her ne kadar sızıntılarda belirtilmese de, eğer PS5 Pro gerçekten çıkarsa, mevcut PS5 oyunlarını çalıştıracağı ve kendisine özel oyunu olmayacağı kesin gibi görünüyor. Ayrıca PSVR2 ile daha iyi performans sunması bekleniyor ancak bu konu şu an için daha az gündemde.

Sony henüz resmi açıklama yapmamış olsa da, PS5 Pro ile ilgili söylentiler oyun dünyasını heyecanlandırıyor. Sonbahar aylarında güçlü bir konsol ile tanışabilir miyiz? Bekleyip göreceğiz.