PEYGAMBERİMİZ VE İRŞAD

Bu haber 07 Ekim 2022 saat 10:24 'de eklendi.

Polatlı İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Din Hizmetleri Uzmanı Arif Anayurt’un yazısını paylaştı. “Peygamberimiz ve İrşad” başlıklı yazıda İrşadın tanımı ve Hz. Muhammed (SAV)’in nasıl İrşaf yaptığı hakkında bilgiler yer aldı.

PEYGAMBERİMİZİN İRŞAD HİYERARŞİSİNİN BAŞINDA YER ALDIĞINI BİLDİRİLMEKTEDİR

Polatlı İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri tarafından paylaşılan yazıda şu ifadeler yer aldı; “Kur’ân-ı Kerîm, insanın iyiyi kötüden ayırt etme yeteneğine ve aklî kapasitesine vurgu yapmakla birlikte (er-Rûm 30/30) bunların yetersiz kalması veya yanlış kullanılması sebebiyle sosyal gözlem ve tecrübelerin de yanıltıcı olabileceğine işaret etmektedir. Önleyici tedbirler alınmadığı takdirde toplumda meydana gelecek bozulmalar Kur’an’da “zulüm” diye nitelendirilmiş ve bunun sonucunda ortaya çıkacak olan fitnenin sadece kötülere değil toplumun bütün fertlerine yönelik olacağı ifade edilmiştir (el-Enfâl 8/25). İrşad terimini Müslümanların dinî görevlerini yerine getirmesine katkıda bulunma şeklinde kısa ve öz olarak tanımlayabiliriz. Emir bi’l-ma‘rûf nehiy ani’l-münker (iyiliği emredip, kötülükten alıkoyma) ilkesi açısından düşünüldüğünde irşadın bütün müslümanlara yönelik bir görev olduğu anlaşılır. İnsanın bilgisi, yetenek ve yetkisi arttıkça sorumluluğu da artar ve bu sorumluluk sade müslüman ferde kadar ulaşır. “Ey Peygamber! Biz seni gerçeğin bir temsilcisi, bir müjdeci ve uyarıcı, herkesi Allah’ın izniyle O’na çağıran ve ışık saçan bir kandil konumunda gönderdik” meâlindeki âyet (Ahzâb 45-46), Peygamberimizin irşad hiyerarşisinin başında yer aldığını bildirmektedir.  Kur’an-ı Kerimde Hz. Peygamber Allah’ın davetçisi, olarak vasıflanmış, O’na yüklenen görev de öğüt ver!, davet et!,  ikaz et!, tebliğ et! gibi emirlerle ifade edilmiştir. Kendisi “beşir” ve “nezir” olduğundan, uyarıcı ve müjdeci olma görevi ile görevlendirilmiştir. Hz. Muhammed (sav) de her türlü zorluk altında bu irşad ve tebliğ görevini, en güzel örneklerini sunarak yerine getirmiştir.”

PEYGAMBERİMİZ, İRŞADI GÜZEL VE TATLI SÖZ İLE ÖĞÜT VEREREK YAPMIŞTIR

“Peygamberimiz, İrşadı güzel ve tatlı söz ile öğüt vererek yapmıştır. Bu üslubun Kur’an’da Hz. Musa ve Hz. Harun’a, da tavsiye edildiğini bilmekteyiz. Peygamberimiz, irşada yakınlarından başlamıştır. Emir ve yasakları samimi bir şekilde önce kendisi uygulamıştır. Kendisinin günahları affedilmişken, şükreden bir kul olmak için ayakları şişinceye kadar ibadete devam etmiştir. Ümitsizliğe ve karamsarlığa kapılmadan, sabır, azim ve kararlılıkla görevini yerine getirmeye gayret etmiştir. Hayatının en zor günleri olan hüzün yılında, Taif’ten dönerken, Hicret esnasında düşmanları mağaranın önünde iken ve Uhud savaşında dişleri kırılmış, ölümle karşı karşıya iken bile hiçbir zaman ümitsizliğe düşmemiştir.
İrşad ve tebliğ de O daima affı, hoşgörüyü, saygıyı, sevgiyi, yumuşak sözlülüğü, şefkat ve merhameti önde tutmuş, insanlara kaba olmamış, kini, nefreti, öfkeyi ise daima kendinden uzak tutmuştur. İnsanların kusurlarını yüzüne vurmamış, eleştirilerini isim vermeden yapmıştır. Peygamber (sav) irşad da karşıdaki kişinin anlayışına ve kavrayışına uygun, makul şeyler söylemiş; onun aklına ve sağduyusuna hitap etmiştir. Görevini yerine getirirken her zaman güvenilir, adil olmuş, hiçbir zaman doğruluktan ayrılmamıştır.”

YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMAYI SAĞLAYAN VASITALARIN BAŞINDA YER ALIR

“İrşad faaliyetleri, Müslümanlar arasında mânevî yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayan vasıtaların başında yer alır. Hz. Peygamber, bir toplumu oluşturan insanları aynı gemiye binmiş olan yolculara benzetmiştir. Geminin alt katında bulunanlar su ihtiyaçlarını karşılamak üzere delik açmaya kalkışır, üst kattakiler de onlara engel olmazsa hep beraber boğulacak, üsttekiler uyarı görevlerini yerine getirdikleri takdirde yine hep beraber selâmete ereceklerini bizlere güzel bir üslup ile anlatmıştır. Konuyla ilgili bir başka çarpıcı örneği de şöyle ifade edebiliriz: Hayber Kalesi’nin kuşatılması sırasında Peygamberimiz Hz. Ali’ye: “Hayber toprağına sükûnetle gir, sonra onları İslâm’a davet et. Şunu bil ki tek bir kişinin senin irşadınla Müslüman olması en değerli ganimet olan kızıl develerin sana verilmesinden hayırlıdır” demiştir.”

ETKİLİ İRŞAD İÇİN TAKİP EDİLECEK YÖNTEMLER

“Kur’ân-ı Kerîm’de, irşad görevinin yerine getirilmesi sırasında ortaya çıkacak güçlüklere karşı sabır ve namazı (dua) vasıta kılarak Allah’tan yardım istenmesi tavsiye edilmiştir. Etkili irşad için takip edilecek yöntemler; hikmet, güzel öğüt, iyi niyet ve samimiyete dayalı inandırıcı tartışmadır. Hikmet, her toplumda sayıları fazla olmayan âlim ve düşünürlere hitap eden kesin delillerden oluşur. Güzel öğüt, psikolojik faktörlerin kullanılması başta olmak üzere çeşitli vesilelerle ikna etmeyi amaçlayan bir irşad yolu olup kalabalık kitlelere yöneliktir. Duruma en elverişli tartışma yöntemi ise iyi niyetli olmayan grupları hedeflemektedir. Buradaki amaç da onların olumsuz sayılabilecek etkilerini azaltıp, kalabalık halk kitlelerine verecekleri zararı asgariye indirmektir. İnsanları din konusunda bilinçlendirme çalışması olarak da ifade edilebilecek olan irşad ve bu faaliyeti yürütürken izlenecek yolu, ilmî faaliyet, halka yönelik çalışma ve İslâm’ı hedef alan eleştirileri cevaplandırmak olarak kısa ve öz biçimde ortaya koymak mümkündür. Bu vesile ile içinde olduğumuz “Mevlidi Nebi haftası ve Din Görevlileri ve Camiler haftası” münasebetiyle teması “Peygamberimiz, Cami ve İrşad” konusu çerçevesinde dini değerleri anlatma gayretinde olan her bir din gönüllüsü hocalarımızdan Rabbimiz razı olsun. Çalışmalarımızda Rabbimizden bizlere yardımcı olmasını niyaz ederiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.