PANDEMİ DESTEK KREDİLERİ YENİDEN DÜZENLENSİN

Bu haber 23 Kasım 2021 saat 9:50 'de eklendi.

CHP Ankara Milletvekili Leven GÖK Pandemi döneminde verilen destek kredilerinin çoğunun ekonomik kriz yüzünden ödenemediğini ve yeniden düzenlemeye alınması hususunda meclise soru önergesi sundu. GÖK “Covid-19 salgını sebebiyle işini kaybeden yurttaşlarımız ve ekonomik darboğaza giren esnaflarımız için kamu bankalarınca verilen destek kredilerinde geri ödeme sorunu yaşanmaktadır. Takibe düşen kredilerin sayısı her geçen gün artmakta, nefes kredisi adı altında sağlanan krediler hayat pahalılığı altında ezilen halkımıza nefes aldıramamaktadır. Pandemi sürecinde gelirlerini kaybeden ve ekonomik krizin derinleşmesiyle halen maddi olarak düzlüğe çıkamamış olan esnafımız çektikleri düşük miktarlardaki kredileri ödeyemez durumdadır. Elektrik faturalarını dahi ödemekte zorlanan yurttaşlarımız, çekilen kredilerin geri ödemeleri konusunda taksitlendirme ve af beklemektedirler. Kredi sağlayan bankalar icradan taşınmazlar satın almaya başlamış, yurttaşlarımız borçlarını ödeyemediği gibi geçim kaynaklarını da kaybetmeye başlamışlardır.

Bu bilgiler ışığında:

  1. Pandemi destekleri çerçevesinde kamu bankalarından kredi çeken yurttaşlarımızın ve KOBİ’lerimizin sayısı ile çekilen kredi miktarını açıklar mısınız?
  2. Pandemi destekleri çerçevesinde kamu bankalarından çekilen kredilerin ne kadarı takibe düşmüştür?
  3. Pandemi destekleri çerçevesinde kamu bankalarından çekilen ve geri ödenemeyen krediler karşılığında bankaların icradan satın aldığı taşınmazların sayısını ve niteliklerini illerimize göre açıklar mısınız?
  4. Pandemi destekleri çerçevesinde kamu bankalarından kredi çeken yurttaşlarımızın geri ödemelerinin kolaylaştırılması ve geri ödeme

yapamayan yurttaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için herhangi bir çalışma yürütülmekte midir?

  1. Pandemi etkisinden kurtulamamış ve derinleşen ekonomik kriz sebebiyle zor günler geçirmekte olan yurttaşlarımızın rahatlatılması için herhangi bir önlem alınması düşünülmekte midir?” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.