PANCAR ÜRETİCİSİ DÜŞÜK FİYATTAN DOLAYI DÜŞÜNCELİ!

Bu haber 11 Kasım 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı’da bu yıl kuraklık ve doğal afetler sebebiyle büyük sıkıntılara göğüs gerehn şeker pancarı çiftçisi, açıklanan fiyattan memnun olmadı ve ürettiği üründen istediği geliri edemediği için oldukça düşünceli. 100 bin tona yakın rekolte kaybının yaşandığı Polatlı’da çiftçiler kantarlardaürünlerini teslim etmeye devam ederken, açıklanan fiyatın geçmiş yıllara oranlamasından ve girdi maliyetlerinin artmasından ötürü oldukça kızgın görünüyor.

FİYAT DÜŞÜK OLUNCA BÜLTENLE DUYURULDU

Geçen yıla göre hem düşük hem de çok geç açıklanan pancar alım fiyatı üreticilerde hayal kırıklığı yarattı. Üreticinin beklentisi en az 380-400 liraydı. Ton başına 336 lira olarak açıklanan fiyatın açıklanma biçimi de verilen fiyatın düşük olduğunun göstergesi. Geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından pancar söküm sezonunun başında 1 Eylül 2019’da Konya’da alım fiyatı açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2018 yılına göre yüzde 27.7 artışla 235 lira olan alım fiyatını 2019 ürünü için 300 lira olarak açıklamıştı. Bu yıl fiyat artış oranı düşük olunca alım fiyatı Türk Şeker tarafından yayınlanan duyuru/bülten ile açıklandı. Üreticinin merakla beklediği 2020 ürünü şekerpancarı alım fiyatı nihayet açıklandı. Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.(Türk Şeker)’den yapılan yazılı duyuruda yüzde 16 polar içeren şekerpancarı alım fiyatı ton başına 336 lira olarak açıklandı. Geçen yıl ton başına 300 lira olan fiyat, yüzde 12 oranında artırıldı. Türk Şeker’in yaptığı “2020 Yılı Ürünü Şeker Pancarı Baz Alım Kesin Fiyatı” başlıklı duyuruda şu bilgilere yer verildi: “2020 yılında Şirketimiz ile üreticiler arasında akdedilen şeker pancarı üretim sözleşmesi kapsamında üretilen % 16 polar şeker ihtiva eden firesi düşürülmüş net 1 ton A kotası şeker pancarı baz alım kesin fiyatı 336 TL olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu fiyat aynı zamanda 2021 yılı ürünü şeker pancarı baz alım avans fiyatı olarak uygulanacaktır. Üreticilerimize bol kazançlı ve bereketli mahsul yılı geçirmelerini temenni eder, açıklanan bu fiyatın hayırlı uğurlu olmasını dileriz.”

ÜRETİCİLERİN BEKLENTİSİ 380-400 LİRAYDI

Şekerpancarı üreticileri, mazot, gübre, sulama, elektrik ve söküm bedeli başta olmak üzere maliyetlerin geçen yıla göre yüzde 30-40 oranında arttığını bu nedenle pancar alım fiyatının maliyetler dikkate alınarak ton başına en az 380-400 lira açıklanmasını istiyordu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun Bitkisel Üretim 2. Tahmin verilerine göre bu yıl şekerpancarı üretiminin 20 milyon ton olacağı tahmin ediliyor. Geçen sene 18 milyon 54 bin tondu. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.