PANCAR FİYATI ÇİFTÇİYİ VE TARIM TEMSİLCİLERİNİ MEMNUN ETMEDİ!

Bu haber 30 Ekim 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Türk Şeker ile üreticiler arasında akdedilen şeker pancarı üretim sözleşmesi kapsamında bu yıl üretilen yüzde 16 polar şeker ihtiva eden firesi düşürülmüş net 1 ton A kotası şeker pancarı baz alım kesin fiyatı 336 TL olarak belirlendi. Açıklanan fiyatın ardından da tepkiler yükselmeye başladı. 336 lira olarak açıklanan pancar fiyatı konusunda Ankara Pancar Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu ve Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, açıklanan fiyatın çiftçileri tatmin etmediğini ve çiftçinin para kazanmasını sağlamayarak pancar ekiminden vazgeçeceğini düşündüklerini belirtiler.

ÇİFTÇİNİN ANA GİRDİLERİ MALİYETLERİ, YÜZDE 500’LERİN ÜZERİNDE

Ankara Pancar Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu “ Sessiz sedasız bir basın bildirisi ile 2020 yılında çiftçimizin ürettiği pancarın fiyatı açıklandı geçen yıla göre yüzde 12’lik bir artış yapıldı ama bu fiyat beklentilerin çok çok altında. Çiftçiyi kurtarabilecek en asgari fiyat 400 TL olması gerekirdi. Birçok kez bunları dile getirdik anlattık ama ne hikmetse bazı yerlere hala anlatamadık. Söylediğimiz rakam 400 TL afaki bir rakam değildi, şunun için değildi 2003 yılında 1 litre mazot 1.30 kuruş iken şuan 6 TL 18 kuruş, dünya borsalarında ham petrolün varil fiyatı 135-140 dolardan 45 dolara inmesine rağmen yüzde 375 mazotta artış var. Elektrik fiyatlarında 2011’den bu yana yüzde 518 artış var. DAP Gübre’de 400 TL’den 2 bin 870 TL’ye çıktı şuan ve daha da 3 bini geçecek durumda yüzde 618 artış var. Üre Gübre 330 TL’den 2 bin 200 TL’ye çıktı daha da 2 bin 500’ü belki 3 bin TL’yi görecek yüzde 567 artış var bu şekilde saydığımız zaman çiftçinin ana girdileri maliyetleri, yüzde 500’lerin üzerinde.” dedi.

 BU ŞARTLARDA ÇİFTÇİNİN KAZANMAK GİBİ BİR ŞANSI YOK

Bıyıkoğlu, “Oysa 2003 yılında 88 TL’ydi pancarın 1 tonu bugün 336 TL yapıldı. yüzde 282’lik bir artış var yani artan girdi fiyatlarının hemen hemen yarısı gibi bir şey var. Bu şartlarda çiftçinin kazanmak gibi bir şansı yok mümkün değil ama ne hikmetse bu layık görülüyor bu şartlar altında gelecek yıllarda pancar ekecek çiftçi bulması çok zor türk şekerin. Geçtiğimiz yıllarda bunun ikazlarını defalarca yaptık 4 yıl olan münavebe 3 yıla düşürüldü çünkü ekici bulunulamadı böyle giderse bu da kurtarmayacak 2 yıla düşer, ama hastalıklarda azaltılmadan dolayı hastalıklarda süratle artmakta.” dedi.

İLK 10 LİGİNDEN AŞAĞI DOĞRU DÜŞMEKTEYİZ

Bıyıkoğlu, “Mutlaka tepki olacaktır, daha yeni açıklandı ilk günde yarından itibaren diğer kooperatifler de temasa geçeceğiz mutlaka onlarda aynı şeyleri düşünüyorlar bir tepki ortaya koyacağız. Türk Şeker yetkililerinin bana ilettikleri şu, çiftçi tarlasında tespitleri yaptırsın, pancarını bir teslim etsin ama çok büyük bir ihtimalle uygulama yapılmayacak. Arada pancar alıp satanlar var, bunlara meydan vermemek için gerçek mağdur çiftçilere gereken yapılacak. Bu politika devam ederse buğdayda nasıl dünyanın en büyük ithalatçılarından biri olmuşsak 10 milyon tona yakın buğday ithalatıyla pancarda da dünyanın en büyük şeker üreticilerinden 4. Sıradaydık aşağıya doğru süratle iniyoruz. ilk 10 liginden aşağı doğru düşmekteyiz şuanda dünyanın en büyük şeker ithalatçılarından da biri oluruz. Umutlu olmak pek mümkün değil.” dedi.

KÖSEOĞLU: AÇIKLANAN FİYAT MALİYETİ KARŞILAMIYOR

Açıklanan pancar fiyatlarını yorumlayan Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu. Açıklanan pancar fiyatlarının çiftçiyi ve piyasaları tatmin etmediğini, çiftçi maliyetlerinin artmasına karşın açıklanan fiyatın çiftçiye kazandıracak ve pancar üretimini devam ettirecek bir fiyat almadığını dile getirdi. Özellikle son 3 yıldır pancar çiftçisi bölgemizde kuraklıklarla, afetlerle ve girdi maliyetlerindeki artışlarla mücadele ediyor ve buna rağmen bu yıl kota cezasıyla karşı karşıya kaldı. Fakat bu konuda yaptığımız girişimler neticesinde çiftçilerin ceza almamasını sağlayacak adımları attık, ancak şu konuda gerçeği söylemek gerekirse, pancar fiyatları son derece düşük ve maliyetleri karşılamayacak düzeyde olmadığını söyledi.Haber/ İLKNUR KILINÇ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.