PAL ‘KARİYER GÜNLERİ’ DEVAM EDİYOR

Bu haber 20 Nisan 2022 saat 8:39 'de eklendi.

Eğitim üzerine yaptığı kaliteli çalışmalarla öne çıkan Polatlı Anadolu Lisesi Mezunları Derneği (PALMED) ve Polatlı Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi tarafından Üniversite sınavına girecek öğrencilere yönelik düzenlenen Kariyer Günleri programı hız kesmeden devam ediyor.

Polatlı Anadolu Lisesi Mezunları Derneği (PALMED) ve Polatlı Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi tarafından düzenlenen kariyer günleri programı devam ediyor. Okulun mezunları yıllar sonra mezun oldukları okula gelerek meslekleri hakkında Üniversite sınavına girecek öğrencilere bilgi veriyor, öğrencilerin meslek seçimi sürecine katkıda bulunuyor. Bu kapsamda okulun 1996 yılı mezunu Ankara Üniversitesi Dekan Yardımcısı Hukuk Profesörü Cenker Göker, geçtiğimiz gün Polatlı Anadolu Lisesi öğrencilerine mesleği hakkında bilgi vererek sorularını cevapladı. Dün ise öğrencilere polislik ve doktorluk mesleği anlatıldı. Okulun mezunlarından ve aynı zamanda PAL Öğretmenleri Ceyda Oflaz ve Merhum Ayhan Oflaz’ın oğlu Ege Cansın Oflaz, Tıp Fakültesine giriş süreci, fakülte dersleri ve meslekte uzmanlık alanı seçimi konularında öğrencilere bilgi vererek sorularını yanıtladı. Sonrasında Polatlı İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Kural, PAL öğrencileri ile bir araya gelerek polis olmak için girilmesi gereken sınavlar, verilen eğitim ve görevlendirmeye kadar olan süreci anlattı. Kural daha sonra öğrencilerin sorularını tek tek cevapladı.

DOKTORLUK VE POLİSLİĞİN ARDINDAN HARİTA MÜHENDİSLİĞİ VE TURİZM REHBERLİĞİ MESLEĞİ ANLATILDI

Dün ayrıca Polatlı Belediyesi Kültür Müdürlüğü POTA biriminden Ali Özgeç, öğrencilere Turizm Rehberliği mesleği hakkında bilgi vererek sorularını cevapladı. Programın dünkü bölümünde Bolsu Mühendislikten Harita Mühendisi Tamer Taymaz, Polatlı Anadolu Lisesi öğrencilerine Harita Mühendisliğinde görevler, çalışma alanları, kullanılan makineler ve mesleğin avantajları ile zorluklarını anlattı. Taymaz daha sonra öğrencilerin harita mühendisliği hakkında merak ettikleri soruları cevapladı. Taymaz, yaptığı konuşmada; “Yüksek bir tepede veya yerde ya da suda çeşitli aletlerle ölçümler yapıyorsunuz. Tarihi yapılar da dahil olmak üzere çeşitli birçok alanda ölçüm yapıyorsunuz. Dağ, tepeyi komple aletin kendisi ölçer, sonrasında yapılan ölçümlere göre harita çıkarırsınız. Sizin coğrafyada kullandığınız gibi tüm düzlemlerdeyken tamamen güvenli kişilerin girdiği aklınıza gelebilecek tüm haritalar bunlar sizin gördüğünüz kayıtlardır. İmar haritaları, nerde yüksek bina olacak kaldırma kuvvetiyle buralarda jeolojik araştırma yaparlar ona göre onu çıkartıyorlar. Zemin ne kadar sağlam belirlenir, ona göre inşaatçılar bir katlı, iki katlı, üç katlı diye rapor çıkar. Tüm aklınıza gelebilecek haritalar, oluşum aşamasında hep siz varsınız.”cümlelerine yer verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.