Güney Pakistan’da etkili olan aşırı sıcaklar, yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Yetkililer, Karaçi şehir morguna günde ortalama 30 ila 40 kişinin getirildiğini belirtirken, son altı gün içinde yaklaşık 568 kişinin sıcaklık nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. 

NATO Zirvesi’nin sonuç bildirisi yayınlandı: Zirve 2026 yılında Türkiye'de yapılacak NATO Zirvesi’nin sonuç bildirisi yayınlandı: Zirve 2026 yılında Türkiye'de yapılacak

Pakistan’da Aşırı Sıcaklardan Yüzlerce Kişi Can Verdi!  (2)

Karaçi'de sıcaklıklar 40 dereceyi aşarken, yüksek nem oranı hissedilen sıcaklığı 49 dereceye kadar yükseltti. Bu durum, ölümlerin artmasında önemli bir rol oynarken, ölüm nedenleri tam olarak açıklanmadı. 

Karaçi Sivil Hastanesi Acil Servis Birimi Başkanı Dr. Imran Sarwar Sheikh, Pazar ve Çarşamba günleri arasında sıcak çarpması nedeniyle 267 kişinin hastaneye başvurduğunu ve 12 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Dr. Sheikh, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Hastaneye gelenlerin çoğu 60'lı veya 70'li yaşlarındaydı, ancak 45'lerinde olanlar ve hatta 20'li yaşlarında bir çift de vardı" dedi. 

Ulusal kaynaklar tarafından yapılan uyarılarda, sıcak çarpması riskine karşı insanlar uyarılırken, özellikle yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin dışarı çıkmaktan kaçınmaları gerektiğini belirtildi.  

Kaynak: BBC