PAKDEMİRLİ TARIMDA TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNE İLİŞKİN KONUŞTU!

Bu haber 20 Ağustos 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım Ormanın Geleceği Programına video konferans yoluyla katılım sağlayarak önemli konulara değindi.Katıldığı video konferans programında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Türkiye’nin Küçükbaş Sayısında Avrupa’da 1. Sırada olduğunu belirterek, “ 310 Milyar Lira Tarımsal Destek Verdik, Pandemi Sürecini Sıkıntısız Geçiriyoruz, 3. Tarım Orman Şurası’nda 5 Yıllık Planlarımızı Oluşturduk, Milli Ağaçlandırma Gününde 4 Saatte 13,8 Milyon Fidanı Toprakla Buluşturarak Guinness Rekorlar Kitabına Girdik” ifadelerini aktardı.

BİZ SORUMLULUĞUMUZUN FARKINDAYIZ

Pakdemirli, “Tarım ve gıda hepimiz için vazgeçilmezdir. Olduğunda pek fark etmiyoruz ama azlığında değerini çok daha iyi anlıyoruz. Dünyayı etkileyen pandemi süreci bizlere, tarım ve gıdanın önemini tekrar hatırlattı Son 10 yıldır birçok uluslararası yayında, 21. yüzyılda 3 stratejik sektör ön planda yer alıyor. Bunlar; gıda-tarım, su ve enerjidir.İlk ikisi bizim Bakanlığımızın sorumluğunda.
Biz de bu sorumluluğun farkındayız.18 yıldır sağlam temeller üzerine oturan bu sektörü,
daha ileriye götürecek, yeterliliğimizi artıracak, gıda güvenliğimizi güçlendirecek projeleri hayata geçiriyoruz madalyonun diğer yüzüne baktığımızda, tarımsal üretim kaynaklarının azaldığını,
toprakların kirlendiğini, arazilerin tahrip olduğunu görüyoruz” dedi.

YERLİ VE YETERLİ ÜRETİMİ VAZGEÇİLMEZ HALE GETİRDİ

Pakdemirli, ”Sınırların kapanması, ülkelerin ihracatlarını kesmesi, artık yerli ve yeterli üretimi vazgeçilmez hale getirdi. Gıda tedarik zincirleri tohumdan üretime, hasattan nakliyeye, depolamadan pazarlamaya kadar birçok unsuru içinde barındırır. Bu nedenle, eldeki kaynakla, yeterlilik temelinde en verimli ve en kârlı üretimi yapmak, yani optimizasyonu sağlamak, sürdürülebilirlik için gelecekte öncelikli olacaktır” dedi.

SUYUN YÜZDE 70’İ TARIMDA KULLANILIYOR

Pakdemirli, “Giderek azalan su kaynaklarını etkin ve tasarruflu kullanmak için Tarımda Su Verimliliğini sağlamanın zorunluluk oluyor. Bu verimliği hem büyük sulama yatırımlarında hem de tarla başındaki sulama sistemleriyle yakalamalıyız. Dünya’da ekilen tarım alanı, toplam tarım alanının yüzde 32’si iken, Türkiye’de bu oran yüzde 61 seviyesinde. Yani dünya ortalamasına göre 2 kat daha iyi durumdayız. 23,1 milyon hektar ekilebilir” dedi.

TARIMSAL HASILADA AVRUPA’DA BİRİNCİYİZ

Pakdemirli, “Avrupa’da, 55,1 milyon küçükbaşla 1. sırada, 18,7 Milyon Büyükbaşla 2. Sıradayız.  Süt üretiminde de 3. Sıradayız.  Tarımsal alan bakımından dünyada 17. sırada olmamıza rağmen, tarımsal hasılada Avrupa’da birinci, dünyada ilk on arasında yer alıyoruz” dedi.

310 MİLYAR LİRA TARIMSAL DESTEK VERDİK

Pakdemirli, “ Verilen tarımsal desteklerin üretime ve tarımsal hasılaya büyük bir ivme kazandırdığına da değindi; “Bakanlığımızın yaptığı yatırımlar ve verdiğimiz destekler ile ülkemize güçlü bir tarım ve orman altyapısı kazandırdık. Bu kapsamda; Tarımsal hasılamızı 7 buçuk kat artırarak 275 Milyar liraya çıkardık. 310 Milyar lira tarımsal destek verdik” dedi.

BİRÇOK ÜLKEDE MARKET RAFLARI BOŞALDI

Pakdemirli, “Birçok ülkede market rafları boşaldı! Perakende zincirlerini yönlendirdik,
böylece, yurtdışındaki market manzaralarını görmedik. Tarımsal üretimde de aldığımız tedbirlerle üretim kesintisiz devam etti!  Tarımsal desteklerin yüzde 77’sini 7 ay içinde ödedik. Nisan ve Mayıs aylarının tarımsal kredi borçlarını erteledik. Tohumun yüzde 75’ini çiftçimize hibe vererek, ekilmeyen hazine arazilerini üretime kazandırıyoruz. Ayrıca hazine arazilerini çiftçilerimize tahsis ederek, ekilmedik bir karış toprak dahi bırakmamak niyetindeyiz. Bu süreci 18 yılda oluşturduğumuz güçlü altyapımız sayesinde alnımızın akıyla gıda tedarikinde sorun yaşamadan atlattık. Ancak, geleceği çok daha iyi planlamamız gerektiğini gördük” dedi.

5 YILLIK PLANLARIMIZI OLUŞTURDUK

Pakdemirli, “Geçen yıl, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde 15 yıl sonra yapılan
3. Tarım orman şurasında tüm paydaşlarımızı topladık. 50 binden fazla öneri aldık. Tüm bu fikirleri değerlendirerek 5 yıllık planlarımızı oluşturduk.  Bu Şura sonuçları ile gelecek 25 yıla ışık tutacak bir yol haritası hazırladık. Bu yıl Ocak ayı sonunda Şura Eylem planını kamuoyu ile paylaştık. Pandemi sürecine rağmen Eylem planındaki faaliyetlerimizi sırayla hayata geçirmeye başladık” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.