PAKDEMİRLİ: KÜRESEL SORUNLARI ANCAK KÜRESEL İŞBİRLİĞİ VE DAYANIŞMA İLE KONTROL EDEBİLİRİZ

Bu haber 27 Ocak 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Almanya Küresel Gıda ve Tarım Forumu çerçevesinde “Pandemi ve İklim Değişikliği Dönemlerinde Dünyayı Nasıl Besleyebiliriz?” konulu “13. Tarım Bakanları Konferansına video konferans yoluyla katıldı. Bakan Pakdemirli, konferans kapsamında düzenlenen “Gelecek Salgınların Önlenmesi” konulu oturumda yaptığı konuşmada, Kovid 19 deneyiminin, gelişmiş sağlık sistemlerinin salgınlara nasıl tepki vereceğini bildiğini gösterdiğini söyledi. Bununla birlikte, birincil odağın, önlemeden çok klinik yanıt olduğunu, bunu tersine çevirmeleri gerektiğini kaydeden Pakdemirli, insanlarda tespit edilen enfeksiyon kaynaklı hastalıkların yaklaşık yüzde 60’ının zoonotik olduğunu, insan ve veterinerlik tıbbının genellikle ayrı varlıklar olarak görülse de aralarındaki ilişkinin açık olduğunu belirtti.

TÜM CANLI HAYVANLAR DİJİTAL BİR VERİ TABANI ÜZERİNDEN İZLENMEKTEDİR

Pakdemirli, “Tek sağlık yaklaşımının, mevcut ve gelecekteki salgın tehditlerinin üstesinden gelmelerine yardımcı olabileceğine dikkati çeken Pakdemirli, “Bu multidisipliner yaklaşım uzun yıllardır biliniyor olsa da şimdiye kadar hafife alınmıştı. Türkiye’de ‘Önlem Tedaviden İyidir’ ve ‘Sağlıklı İnsanlar İçin Sağlıklı Hayvan’ yaklaşımları doğrultusunda hayvan hastalıklarıyla mücadele için yasal düzenlemeler yapılmıştır. Türkiye’de zoonoz kontrolü 7 bölgesel Veteriner Kontrol Enstitüsü ile birlikte Ulusal Zoonoz Komitesi tarafından desteklenmektedir. Öte yandan tüm canlı hayvanlar dijital bir veri tabanı üzerinden izlenmektedir. Özellikle hayvan takibi için Akıllı Kulak Etiketleri, hayvancılıkta her türlü hayvan kaydını tutmaktadır. Ayrıca, hastalıkların önlenmesi, erken teşhis ve hızlı tedavi, salgınların önlenmesi gibi çözümler de sunmaktadır” dedi.

RİSKLİ BÖLGELERLE İLİŞKİLİ OLARAK KÜRESEL BİR İZLEME ÇERÇEVESİ ÇOK ÖNEMLİDİR

Pakdemirli, “Dünya çapında belirlenen yüksek riskli bölgelerle ilişkili olarak küresel bir izleme çerçevesi çok önemlidir. Tek sağlık yaklaşımını gerçekleştirmek için WHO, FAO ve OIE’nin üçlü işbirliği gereklidir. Hepimizin iyiliği için birlikte hareket etmeliyiz. Sayın bakanlar, uluslararası kuruluşların değerli temsilcileri, değerli delegasyonlar, bugün dünyamız iki acil durumla karşı karşıya. Bunlardan biri iklim değişikliği, diğeri ise Kovid-19 salgını. Her iki konu da tarım ve gıda sektörlerini küresel gündemin en üst sıralarına taşıdı. Gıda güvenilirliğini ve güvenliğini sağlamak için bütüncül bir yaklaşımla önlemler almalıyız. Pandemi sırasında Türkiye, aldığımız doğru önlemlerle tarımsal üretimde ve gıda tedarikinde önemli sorunlar yaşamadı. Diğer yandan dijitalleşen sistemlere hızlı bir dönüşümün gerekliliğini de fark ettik. Salgının ilk aşamasında, gıda zincirinin her adımında planlamayı, pazara erişimi, gıda güvenliğini ve sürdürülebilirliği geliştiren dijital bir platforma olanak sağladık. Platform ayrıca sözleşmeli tarımı da içermektedir. Bu dijital tarım pazarı sadece 9 aydır faaliyet göstermesine rağmen işlem hacmi 22 milyon dolara (160 milyon lira) ulaştı” dedi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ NEDENİYLE DAHA BÜYÜK FELAKETLERİN AYAK SESLERİNİ HEPİMİZ DAHA YAKINDAN DUYUYORUZ

Pakdemirli, “Salgınla hep birlikte savaşırken, küresel iklim değişikliği nedeniyle daha büyük felaketlerin ayak seslerini hepimiz daha yakından duyuyoruz. Bu küresel sorunları ancak küresel işbirliği ve dayanışma ile kontrol edebiliriz. Aksi takdirde hiçbir ülke güvenli olmayacaktır. Bizi bir araya getiren, bilgi ve tecrübe alışverişi sağlayan organizasyonların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu önemli toplantıyı düzenlediği için Bakan Julia Klöckner’e içten teşekkürlerimi sunmak isterim” dedi. Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.