PAKDEMİRLİ: 19 YILDA 396 MİLYAR LİRA TARIMSAL DESTEK ÖDEDİK

Bu haber 13 Aralık 2021 saat 10:34 'de eklendi.

TBMM Genel Kurulunda, Bakanlığının 2022 yılı bütçesi üzerinde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bu yüzyılın ortak gündeminin iklim değişikliği etkileri, kuraklık, doğal afet, göç, pandemi ve bunun kısa ve uzun vadeli etkileri olduğunu söyledi. Bakan Pakdemirli, 21. yüzyılda tarım alanları, gıda ve suyla mücadele edecekleri bir alanı gördüklerini belirterek 2020’de Kovid-19 salgını ve tüm ülkelerde bir ekonomik dalgalanma yaşadığını anlattı. Kuraklıktan etkilenen 651 bin çiftçi için tedbir paketi hazırladıklarını bildiren Pakdemirli, “Bu da 2,6 milyar lira. Bu 2,6 milyar lirayı da aralığın ikinci yarısından itibaren ödemeye başlıyoruz.” şeklinde konuştu.

2021 BASINÇLI SULAMA PROJELERİ İÇİN 300 MİLYON LİRA KAYNAK

Bakan Pakdemirli, 2021 basınçlı sulama projeleri için 300 milyon lira kaynak ayırdıklarını, seneye de bunun daha fevkinde bir rakam ayıracaklarını açıkladı. Son 19 yılda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sağladığı çalışma rahatlığıyla, stratejik planlama ve bunun sonucunda da verimli ve sürdürülebilir kaynak kullanımı ortaya çıkardıklarını anlatan Pakdemirli, “Güçlü bir tarımsal üretim altyapısı meydana getirdik. Tarladan sofraya gıdamızın güvenilirliğini sağladık.” diye konuştu. Türkiye’nin kıtaların kesiştiği bir coğrafyada olduğuna dikkati çeken Pakdemirli, Türkiye’nin bölgesinde lider, dünyada söz sahibi konumda olduğunun altını çizdi.

19 YILDA 396 MİLYAR LİRA REEL TARIMSAL DESTEK

Ülkelerin tarımı desteklerken ya müdahale alımı yapıp destek vermediğini ya da destek verip müdahale alımı yapmadığını aktaran Pakdemirli, “Biz doğru bir müdahale alımı yaptık. Etkili müdahale alım politikamızın yanında 5’i bir yerde dediğimiz bir sistem ortaya koyduk.” ifadesini kullandı. Pakdemirli, 19 yılda 396 milyar lira reel tarımsal destek ödemesinde bulunduklarını hatırlatarak desteklerin 2017’den bu yana iki misli artarak 26 milyara yükseldiğini söyledi. Muhalefetin “Destekler neden 1 yıl geriden geliyor?” sorusuna da cevap veren Pakdemirli, “Biz üretime destek verdiğimiz için desteklerin bir yıl geriden gelmesi çok tabii.” dedi. Bakan Pakdemirli, 2006’dan bu yana çiftçiye 465 bin ek istihdam sağlandığını bildirerek 26 milyar lirayı bulan bir destek ödendiğini söyledi. Türkiye’nin, gayrisafi milli hasılasının yüzde 1,61’ini tarıma ayırarak OECD ülkeleri arasında birinci ülke olduğunu söyleyen Pakdemirli, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde çok iyi bir müdahale alım politikasıyla çiftçimizi memnun ettik. Üretici dostu politikalarla, hasat öncesi açıklanan fiyatlarımızla, alın teri ve emeğine sahip çıktık, memnun ettik.” diye konuştu.

BİZDE ARTIŞLAR TÜM DÜNYANIN GERİSİNDE OLDU

Dünya fiyatlarının üzerinde bir rakam açıkladıklarını belirten Pakdemirli, seçilmiş ürünlerde fiyat durumunu hazırladıkları grafiklerle milletvekillerine gösterdi. Çiftçinin buğdayı 1,71 liraya mal edip 2,5 liradan sattığını, arpayı 1,85 liraya mal edip 2,36 liraya sattığını, mısırı 1,48 liraya mal edip 2,60 liraya sattığını anlatan Pakdemirli, “Bu devletin kurumları herkese lazım. Gelemezsiniz iktidara ama yarın bir gün iktidara gelirseniz TÜİK de lazım, orman da lazım, diğerleri de lazım.” değerlendirmesinde bulundu. Çiftçinin nohudu 5,19 liraya mal edip 6 liraya sattığını, mercimeği 6,23 liraya mal edip 7,80 liraya sattığını, ayçiçeği 3 liraya mal edip 5 liraya sattığını dile getiren Pakdemirli, milletvekillerinin sorusu üzerine fındığın 17 liraya mal edildiğini, 26,50 liraya satıldığını söyledi. Çiftçinin geleceğe yönelik endişeleri olduğuna işaret eden Pakdemirli, “Girdi fiyatları arttı mı, arttı. Ama bizde artışlar tüm dünyanın gerisinde oldu.” diye konuştu.

SİZİN ÇİZDİĞİNİZ GİBİ BİR RESİM BURADA YOK

Sübvansiyonlu tarımsal krediler konusunda Pakdemirli şöyle konuştu:

“‘Çiftçilerimizin 2002’den bu yana borcu misli misli arttı.’ Doğru, borç 2002’den bu yana misli misli artmıştır ama 2002’de çiftçimiz tefecinin elindeydi. Biz onları tefeciden kurtardık. 2017’de gayrisafi yurt içi hasıla tarımsal 189, geçen yıl 337, ne kadar artmış? Yüzde 78 hasıla artmış. 2017’de tarımsal krediler ne kadar, 97 milyar. Peki, 2020’de ne kadar, 141 milyar. Ne kadar artmış, 45,4. Bunun anlamı şu; çiftçimiz artık para kazanmaya başlamış ve verimli bir şekilde ödemelerini yapıyor, borçluluğunu azaltıyor. Toplam kredilerin gayrisafi yurt içi hasılaya oranı 2017’de yüzde 51’den 2020 itibarıyla yüzde 42’ye gerilemiş yani anlatıldığı gibi, sizin çizdiğiniz gibi bir resim burada yok. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi kredilerinde geri dönüşüm. 2002’de alınan kredinin sadece yüzde 55’i geriye dönerken 2020’de yüzde 94’ü geriye dönmüş.” Gelir koruma sigortası konusunda Pakdemirli, “Pilot çalışmaları tamamlandı. Konya’da uygulamaya başladık. 2023 itibarıyla hem ürün sayısını hem de coğrafyanın sayısını artırarak bunu ülke geneline yaymaya başlayacağız.” bilgisini verdi.Sözleşmeli üretimle ilgili bir yasal düzenleme olduğunu anlatan Pakdemirli, “Bu yasal düzenlemede bazı eksikliklerimiz var. Bu eksikliklerin tamamlanması ve sözleşmeli üretimin de çiftçinin finansmanı açısından, fiyat istikrarı açısından, verim kayıplarının önlenmesi açısından yapılmasında fayda var.” dedi.

CUMHURİYET TARİHİNİN BİTKİSEL ÜRETİM REKORUNU GEÇEN YIL İTİBARIYLA KIRDIK

Geçen yıl ve bu sene ciddi bir kuraklık yaşandığına dikkati çeken Pakdemirli, “Bu sene geçen yıldan daha az bir üretimimiz olacak, doğrudur ama geçen yıl itibarıyla da kuraklık yaşamamıza rağmen 126 milyon ton bitkisel üretim üreterek cumhuriyet tarihinin bitkisel üretim rekorunu geçen yıl itibarıyla kırdık. Bu başarı tarihe düşülecek bir nottur, çiftçimizin emek ve gayretini göstermektedir, iyi bir planlamanın sonucundadır.” ifadelerini kullandı.

Tohumculuğa son 19 yılda 4,5 milyar destek verdiklerini söyleyen Pakdemirli, “Tohum üretimimiz 8,5 misli artmış. Tohum ihracatımız 9,5 misli artmış ve 1,2 milyon ton üretim yapıyoruz, 162 milyon dolar tohum ihracatı yapıp 86 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bunu çiftçimiz başardı, sektörümüz başardı.” dedi. Hayvancılıkta da 19 yılda 92 milyar lira destek ödediklerini bildiren Pakdemirli, “Son 3 yılda da 26 milyar lira destek ödeyerek büyükbaşta toplamda yüzde 85 artışla 18,3 milyona geldik, küçükbaşta da yüzde 80 artışla 57,4 milyona geldik. Küçükbaşta Avrupa’da 1’inci, büyükbaşta da Avrupa’da 2’nciyiz. Bu başarı bizim için nihai bir varış noktası değil, milletimizin refahı için, yarınları için bitmeyen bir yolculuk.” ifadesini kullandı. Balık yetiştiriciliğini 2002’de 61 bin tonla aldıklarını hatırlatan Pakdemirli, bu rakamın 2021’de 470 bin ton olduğunu belirterek sadece 2017’den bugüne neredeyse 2 misli bir büyüme kaydedildiğinin altını çizdi. Gıda kontrolüyle ilgili 2020’de 1,4 milyon denetim yaptıklarını açıklayan Pakdemirli, haberli denetimler konusunda eleştiriler olduğunu ancak bunda da çapraz kontrollerle, yani bir ilin personelini diğer bir ile alarak farklı bir denetim sistematiği yaptıklarını anlattı. Pakdemirli, denetimlerin hepsinin böyle olmadığını söyledi. AR-GE ve inovasyonun önemine işaret eden Pakdemirli, “60 enstitü, 2 bin 100 araştırmacı, 2 bin proje. Bu işte 1 milyar lira bütçe harcıyoruz. 92 milyon dekar alanı tarım arazilerinin korunması için tarımsal ovayı sit alanı haline getirdik. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin başında 2017 ve 2018’de Meclisimizin çıkardığı kanunla 203 ova ilan edilmişti, 226 ovayı da biz ilan ettik üç yıl içerisinde, toplam 429 ovamız sit alanı ilan edilmiştir, hedefimiz de burada 500’dür.” bilgisini paylaştı. Pakdemirli, tarım dışına çıkarılan arazilerin 2002 öncesinde senelik 145 bin hektar iken 2003-2018 yılları arasında çıkan bir kanunla ortalama 60 bin hektara düştüğünü, 2017’de yürürlüğe giren kanunla ise son 3 yılda 10 misli azalarak senelik 14 bin hektara düştüğünü bildirdi. “Ağaçlandırma konularında Türkiye, Avrupa’da 1’inci, dünyada 4’üncü sırada” diyen Pakdemirli, “FAO verisi, orman varlığı sıralamasında 46’ncı sıradan 27’nci sıraya geldik. 11 Kasım Millî Ağaçlandırma Günü’nde 80 ülkeden bakan ve temsilcilerle beraber 252 milyon ağaç dikme sözümüzü, fidan dikme sözümüzü tutmak gayretiyle bir araya geldik, sene sonuna kadar da 252 milyon fidanı bitirmiş olacağız.” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.