PAAK EĞİTİMLERE BAŞLADI

Bu haber 25 Mayıs 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Avcılar Arama Kurtarma Derneği (PAAK) Başkanı Ömer Sarıboğa, yönetimi ve dernek üyeleri Polatlı’da profesyonelleri aratmayacak bir arama kurtarma ekibi kurmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında (AFAD), Ankara’da teorik ve pratik eğitim görüyor. Teorik olarak başlayan eğitimler daha sonra pratik yapmak üzere 5 gün sürecek. Birinci grup olarak 15 kişi eğitim görürken, ilerleyen günlerde ikinci grup Ankara’ya giderek İl Afet Acil Durum Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğünde eğitim görecek.

SARIBOĞA: PROFESYONELLERİ ARATMAYACAK BİR EKİP KURUYORUZ

Olası bir afet durumunda hazır bulunmak için çalışmaları sürdürdüklerini belirten Polatlı Avcılar Arama Kurtarma Derneği (PAAK) Başkanı Ömer Sarıboğa; “Özellikle ülkemiz gibi deprem kuşağında bulunan yerlerde arama kurtarmanın önemi hayatidir. Acil durum ve afetlerde anında müdahale gereklidir. Can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi amacıyla ekipler kurarak eğitim alma konusunda çalışmalarımızı durmadan devam ettiriyoruz. Herhangi bir yerde acil durum meydana geldiğinde acil olarak yürütülecek en önemli faaliyetlerin başında planlı ve organize bir şekilde olmak üzere, haberleşme, ulaşım, arama kurtarma faaliyetleri ile sağlık hizmetlerinin yapılması gelmektedir. Polatlı’da da bu konuda öncü olarak profesyonelleri aratmayacak bir ekip kuruyoruz.” dedi.

ARAMA KURTARMANIN ÖNEMİ

Arama ve kurtarmada planlama ve organizasyonun amacı; afet ve acil durumlara ilişkin müdahale çalışmalarında görev alacak, il hizmet servisleri, İl hizmet grupları, il hizmet ekipleri ve il koordinasyon birimlerine ait rolleri ve sorumlulukları tanımlamak, afet öncesi, sırası ve sonrasında olmak üzere, müdahale planlamasının temel prensiplerini belirlemek ve uygulamaktır. Acil durumlar sırasında, kurtarılmaya ihtiyaç duyan insanların zamanla sınırlı bir yaşam savaşı vermeleri söz konusudur. Bu nedenle, arama kurtarma faaliyetleri; zamanla yarışılarak verilecek, çağın teknolojik gelişmelerine paralel modern araç, gereç ve malzemelerle donatılmış, iyi eğitilmiş profesyonel “arama kurtarma” ekipleriyle planlı ve koordineli yürütülecek bir hizmettir. Arama kurtarma birçok farklı birimden oluşan organizasyon işidir. Bu organizasyona üst düzeyde planlama, eğitim ve tatbikat düzenleme, diğer kurumlarla müşterek çalışma birimleri, orta düzeyle alt düzey birimlerin birbirleri arasındaki koordinasyonu sağlama birimleri ve alt düzeyde dağcı, cankurtaran, dalgıç, paraşüt, kırım kurtarma, yangın söndürme gibi birimler bulunmaktadır. Bu kadar karmaşık bir yapıyı yönetmek oldukça zordur. Bu yüzden bu birimleri yöneten yetkililer kesinlikle alt birimlerin yaptığı işlemleri bilmek zorundadır. Çünkü planlama yaparken hangi birimin faaliyeti icra edeceğini ve hangi birimlerin ihtiyatta bulunacağını hesap etmelidir. Bunun yanında alt düzeyde çalışanların her birinin ayrı ayrı yetenekleri tespit edilmeli ve en uygun birime sevk edilmelidirler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.