Özveriyle çalışıyoruz

Bu haber 01 Ekim 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası vesilesiyle” bir mesaj yayınlayarak, “Pandemi dolayısıyla personel toplantısı haricinde toplu program yapmayacağız” diyerek “Tarihin seyri içerisinde birçok alanda olduğu gibi, eğitim ve öğretimin İslam kültür ve medeniyetinin gelişip yayılmasında büyük bir rol oynamıştır. Bilindiği gibi eğitim ve öğretim faaliyetleri, ileri kuşakların yetişmesi için yapılan bütün faaliyetleri içine almaktadır. Bunun içindir ki eğitim ve öğretim sadece bir kültürün nesilden nesile intikalini değil, aynı zamanda bunun sonucu olarak toplumun bekasını da sağlayan bir vasıta olmaktadır” ifadelerinde bulundu.

İSLAMİ EĞİTİMİN GAYESİ İYİ VE DENGELİ İNSAN YETİŞTİRMEKTİR

Cihangeri, “İslami eğitimin gayesi iyi ve dengeli insan (insan-ı kâmil) yetiştirmektir. Bu anlayış, sınır, zaman, mekân ve coğrafî bölge ile kayıtlanmış değildir. Zira bu dinin kitabı olan Kur’an, ilk ayeti ile okumayı, başka bir ifade ile öğrenmeyi emretmektedir. Kitabın kendisine gönderildiği Hz. Peygamber(s.a.v)’in söz ve uygulamaları buna en güzel örnektir.Eğitim ve öğretim açısından değerlendirildiği zaman İslam dünyasında camiler, uzun süre birçok fonksiyonu yerine getiren mekân olma özelliğini koruyorlardı. Buna bağlı olarak eğitim ve öğretim faaliyetleri bakımından da birçok alanda vazife görüyorlardı. Nitekim camilerde, kuruluşundan itibaren, tedrici bir gelişme ile hemen hemen bilinen bütün ilimlerin tedris edildiği anlaşılmaktadır” dedi.

CAMİİLERİN BÜYÜK BİR ROLÜ VARDIR

Cihangeri, “Kur’an ilimleri, dil (bütün kısımları ve dalları ile Arapça), hadis, fıkıh ve usulü, kelam ve buna bağlı olarak c mezhepler bilgisi gibi dinî ilimler daha ilk hicri asırdan itibaren camilerde okunmaya başlanmış, iki ve üçüncü asırlarda da olgunluk derecesine ulaşmışlardı. Yine bu asırlarda tercüme faaliyetleri ve dolayısıyla eskilerin kültür mirası diyebileceğimiz felsefe, matematik, tıp, tarih, astronomi, aruz ve kimya gibi ilimlerin tedris edildiği yerler de camilerdi. Bu bakımdan gerek dini, gerekse tabii ilimlerin gelişmesinde camilerin büyük bir rolü olduğu anlaşılmaktadır” dedi.

İSLAM’IN İLK ÜNİVERSİTESİ OLMUŞTUR

Cihangeri, “İslam’ın ilk devirlerinden itibaren mescitlerde ders halkaları teşekkül etmeye başlamıştı. Bu durum Hz. Peygamber zamanında ve Medine’de inşa edilen ilk cami (Mescidü’n-Nebi)’de verilmeye başlandı. Bu anlamda İslam dünyasındaki ilk mektep (okul, akademi, üniversite) camidir diyebiliriz. Medine’deki gerçek anlamda İslam’ın ilk üniversitesi olmuştur. Burada bizzat Hz. Peygamber dersler veriyordu. Fakat okuma-yazma sanatını öğretmek, Kur’an vs. tedris etmek üzere diğer öğretmenlerin de kendisine yardımcı olduklarını biliyoruz. Nitekim Ubade b. Samit, Mus’ab b. Umeyr, Ebban b. Said b. As ve Ebu Ubeyde b. Cerrah Kur’an öğretiyorlardı ” dedi.

CAMİ İMAMLARIN KARARGÂHI İDİ

Cihangeri, “Müslümanlar, daha sonları Medine döneminden itibaren ”Mescidin Vazifesi” anlayışını çok geniş tuttular. Binaenaleyh cami, ibadet yeri, eğitim mahalli, kaza dairesi, ordu karargâhı, yabancı elçilerin kabul yeri, meşveret mahalli vs. gibi hizmetler ifa ediyordu. Yapı olarak dinî mimari grubunun başında gelen cami, özellikle Osmanlı Devletinde mahallenin idare merkezi ve imamların karargâhı idi. Kendisine verilen Arapça isimden de anlaşılacağı gibi cami, halkı toplayan veya halkın toplandığı yer manalarına gelmektedir. Bu binalardan birkaçı bir cami etrafında sıralanınca bunlara kütüphane gibi yardımcı tesisler de ekleniyordu Bu da mahallede bir lise, bir yüksekokul ve hatta üniversite kampüsüne benzer bir ortamın meydana gelmesine sebep oluyordu” dedi.

EN SIK VE İYİ İNŞA EDİLEN BİNALAR CAMİ VE MESCİTLERDİR

Cihangeri, “ Camilerin, tarih boyunca üstlendikleri bu rolü, her yerde görmek mümkündür. Nitekim Bosna Sancağındaki vakıf hizmetlerden bahsedilirken bu konuya temasla şöyle denilmektedir: “XVI. yüzyılın sonlarında, en sık ve iyi inşa edilen binalar cami ve mescitlerdir. Dua, manevi eğitim ve halkı yakından ilgilendiren konuların ilanı bu binalarda yapılırdı. Bu yapılar, Yakın Doğu ve İslâmî kentleşmenin giriş noktalarıdır. Cami ve mescitler, bu döneme ait sosyal yaşamın tüm temel bileşenlerini sarmalamakta idi.” (Hatıdza Car-Drinda, “XVII. Yüzyıl Bosna Sancağında Vakıf Müesseseleri” Osmanlı, Ankara 1999, V, 94.)Hz. Peygamber zamanından itibaren bir mektep vazifesi gören camide elbette bu mektepte vazife görecek öğretmenlere (hocalar) ihtiyaç olacaktır. Günümüze baktığımızda bu görevi Diyanet İşleri Başkanlığımıza bağlı din görevlileri yerine getirmektedir” dedi.

 DİN GÖREVLİLERİ HİZMETİ ÖZVERİYLE HALKIMIZA SUNMAKTADIR

 Cihangeri, “Temel insanî ve ahlaki değerlerin yaşanmasına, toplumumuzun manen yükselmesine önemli katkılar sağlayan, camilerimizin inşa ve imarında rol alan, dünyevi bir karşılık beklemeden büyük fedakarlıklarda bulunan, samimi davranış ve güler yüzleriyle gönüllerini bütün insanlara açan, hikmet dolu sahih bilgi çerçevesinde dinlendirici hoş sohbetleriyle büyük, küçük herkesin gönlünü kazanan ve görev mahallerinde büyük azim ve gayretle cami ve din merkezli din hizmetlerini en güzel bir şekilde sunmaya gayret gösteren Din Görevlileri, bu şerefli hizmeti büyük özveriyle halkımıza sunmaktadır” dedi. ’

CAMİ VE İLİM’’ OLARAK BELİRLENMİŞTİR

Cihangeri, “Diyanet İşleri Başkanlığımız, birlik ve beraberliğimizin sembolü olan camilerimizin imarını, fonksiyonlarını, ferdî ve toplumsal hayatımızdaki yerini daha iyi ortaya koyabilmek, yeni yetişen nesillerimiz üzerinde cami ve mescitler hakkında kalıcı izler bırakabilmek, toplumda din ve sosyal hizmet gönüllüleri olarak çalışan din görevlilerimizin önemine vurgu yapabilmek amacıyla Ekim ayının ilk haftasını “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlamaktadır.2020 yılı Camiler ve Din Görevlileri haftası teması ise ‘’Cami ve İlim’’ olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda, haftanın insanlarımız, camilerimiz ve din görevlilerimiz hakkında hayırlara vesile olmasını diliyor ve amacına uygun olarak güzel hizmetlerle dolu dolu geçmesini Cenab-ı Hak´tan niyaz ediyorum” dedi. Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.