ÖZTÜRK VE KURMAYLARI GÖKPINAR BARAJI VE SAKARYA NEHRİ’NDE İNCELEMELER YAPTI

Bu haber 10 Ağustos 2020 saat 9:18 'de eklendi.

Sakarya Nehrinin kurulmasıyla zor günler yaşayan çiftçi, sesinin duyulmasını isterken; İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, İYİ Parti Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Adnan Sezgin ve İYİ Parti Polatlı İlçe Başkanı Muharrem Durukan Sakarya Nehrini yerinde incelediler. Çiftçinin sulama yapamadığı tarlalarda mahsulü gören İYİ Parti Ankara il Başkanı Yetkin Öztürk, gördüğü manzara karşısında üzüntüsünü ifade ederek şunları söyledi. Öztürk, “Bu süreçte az önce sizlerle birlikte Sakarya köylerini ziyaret ettik. Sakarya nehrinin geçtiği köyleri, hepimiz acı tablo ile karşılaştık ölen balıklar, ölen yok olan ürünler soğan, kabak birçok yeşil ürün pancarlar kurumuş tarlaları hep birlikte gördük. Bunlar üretime vurulan en büyük darbedir. Ne yazık ki Polatlı bu konuda sahipsiz kalmıştır, uzunca yıllardır sahipsiz kaldığı gibi cumhuriyetin kuruluşu ve kurtuluşunun mimarı olan, kale olan Polatlı yine sahipsiz kalmıştır. Polatlı’nın yerel iktidarları mülki amirleri üzerine düşen görevi yapmamıştır ve uzunca bir süredir tüm ikazlara rağmen yapılmadığı içinde bugün Eskişehir bölgesinde hoyratça kullanılan ve hiçbir kural tanımadan sadece kendi arazileri için vahşi sulama yapan Eskişehir bölgesindeki Sakarya ırmağı Polatlı’ya hiçbir fayda sağlamamaktadır” dedi.

200 BİN DÖNÜM ARAZİ KURUMUŞ

Öztürk “Ne yazık ki üzülerek ifade ediyoruz, Polatlı çiftçisinin yaklaşık 200 bin dönüm arazisi şu anda kurumuştur. Tarımın ne kadar önemli olduğunu pandemi sürecinde hepimiz yaşadık. Bu önemli süreçte üretimden bu kadar uzaklaştırılan ilçemizdeki bu arazilerin tek sorumlusu da mevcut iktidar Adalet ve Kalkınma Partisidir artık Adalet ve Kalkınma Partisi’nin sonuna gelinmiştir. Açık ve net bir şekilde ifade etmek isterim ki ülkeyi yönetmez durumdalar. Ekonominin geldiği durum ortada dolar 7 buçuk lira, Euro 8-9 lira bandında, bir çeyrek altın 800 lira olmuş. Dün akşam bir düğüne eşlik ettiğimizde masada bir arkadaşımız şöyle bir cümle kullandı çok önemli benim için başkanım evimize davetiye geldiğinde icra tebligatı gelmiş gibi yüreğimiz hoplamaya başladı dedi bu çok önemli artık insanlar birinci derece yakınlarının düğünlerine dahi ne yazık ki yokluktan dolayı gidemez hale geldiler. Geldiğimiz bu tablonun mimarı da kendileriyle övünç duysunlar Adalet ve Kalkınma Partisi’dir” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİNİN GELDİĞİ DURUM BELLİDİR

Öztürk “Baştan beri söylediğimiz karşı çıktığımız tek başına bir başkanlık sisteminin bir kişinin idare ettiği bir başkanlık sisteminin geldiği durum budur. Bir kişi düşünün arkadaşlar bir kişi araçların cam filmi ile uğraşıyor aynı kişi araçların kar lastiği ile ilgileniyor aynı kişi okulların açılmasıyla ilgileniyor aynı kişi TEOG sınavını kaldırıyor aynı kişi açık öğretimden psikoloji bölümünün olup olmaması ile ilgili yorum yapıyor bunların hepsi ayrı bakanlıkların görevleridir ama ne yazık ki bir kişinin sadece bir kişinin yönettiği bir ülkede de gelinen nokta budur. Ekonomi çökmüştür şuanda o yüzden biz bu gün buradayız tekrar üretimin canlanması için buradan iktidara da sesleniyoruz artık İYİ Patinin iktidarı kaçınılmazdır biz bu yüzden yönetime talibiz çok heyecanlı ve iktidarı yönetecek güçlü bir kadroya sahibiz Allah nasip ederse de yapılacak ilk erken seçim, genel seçim, baskın seçimi adı ne olursa olsun yapılacak ilk seçimde de Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’i cumhurbaşkanı İYİ Partinin kadrolarını da iktidar yaptığımızda üretimin ne derece önemli olduğunu hem Polatlı’ya hem Ankara’ya hem de Türkiye’de ispatlamış ve göstermiş olacağız ”dedi.

DEMİREL: VAHŞİCE SU KULLANIMI OLUYOR

Karailyas Muhtarı Recep Demirel Çiftçi, Sakarya Nehrinin kurumasına ilişkin açıklamalarda bulunarak şu ifadelerde bulundu. Demirel, “Su izinlerine aşırı verilmesi, aşırı sulama yapılması, yağmur sistemi ve damlama sisteminin kullanılmaması kısacası vahşice su kullanılmasından dolayı ana yatakta su kalmadı. Devlet Su İşleri (DSİ) ekipleri, valilerle görüştüğünde muavene yani bir hafta arayla sulama genelgeleri gönderildi. Fakat halk buna uymadı. İlgili elektrik sağlayıcı şirket eğer elektriklerini kesmemiş olsaydı, yukarıdakiler sulama yapamayacak ve su aşağıya gelecekti. İlgili elektrik sağlayıcı şirket buna uymadı. Biz bu sorunun altından bir türlü kalkamadık”dedi.

YAPILACAK DENİLEN BARAJ HALEN BİTMEDİ

Demirel,”2014 yılında baraj yapımına başlandı 2017 yılında biteceği söylendi.2017-2018-2019 derken 2020’ye geldik. Barajın bitmesi için şuanda 50 trilyon ödenek olması gerekiyormuş görüşmelerde öyle söylendi. Müteahhit firma 35’ini siz karşılayın, 15’ini ben kendim karşılar bitiririm demiş. Fakat aldığımız duyumlarda böyle bir şeyin olmadığı söylendi. Ne derece doğru bilemiyoruz. Biz 3 yıldır bununla mücadele veriyoruz”dedi.

KANALLARA GİDEN SUYUN GERİ DÖNÜŞÜ YOK

Demirel, “Kanallardan giden suyun geri Sakarya’ya dönüşü yok. Kanallar Devlet Su İşleri (DSİ) bağlı değilmiş envanterinde bu şekilde bir kayıt yokmuş. Biz 3 yıldır bununla mücadele veriyoruz. Kanalları kapattırmak için defalarca müracaat ettik, Devlet ve Su İşleri (DSİ) defalarca dedi ki,” Bu kanallar bana ait değil, zamanında köy hizmetleri açmış ama bana ait değil” kanalların kapanması için defalarca yazı gönderdiğimiz halde bu talimatı kimseye uydurtamadık. Ne Devlet Su İşleri (DSİ) kapattı ne de Devlet kapattı. Yukarı da olan yetkililere kadar çıkıldı ama uygulamada yetersiz kalındı”dedi.

50 GÜNDÜR SAKARYA’DA SU YOK

Demirel, “50 gündür Sakarya yatağında su yok.Kaçak kanallar üzerine Devlet Su İşleri (DSİ) su müsaadesi vermiş. Hem bu kanallar benim envanterimde yok diyor, hem de su müsaadesi veriyor. Halkta oraya getirmiş trafosunu kurmuş, matebanklarını yerleştirmiş sulama yapıyor. Normalde kanunda anayatağın haricinde hiç bir yere su müsaadesi verilmez fakat kaçak kanala su müsaadesi verilmiş. Ondan sonra deniliyor ki bu kaçak kanal kardeşim o zaman kapat kapatamıyorsan bunları iptal et. Edemiyorsun ne olacak ? Kısacası 50 gündür Sakarya yatağında su yok çiftçi perişan sesimizin duyulmasını istiyoruz”dedi. Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.