ÖZTÜRK: TÜRK’E PARMAK SALLAMADAN ÖNCE DÖNÜP ÇİN SEDDİNE BAKSINLAR

Bu haber 08 Nisan 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği tarafından sosyal medya paylaşımlarına tepki göstermek amacıyla İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, İYİ Parti Milletvekillerinin de aralarında bulunduğu bir grup Büyükelçik önüne siyah çelenk bıraktı. İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, büyükelçilik önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKLERİNİN YANINDAYIZ

Sözlerine Çin zulmüne uğrayan Doğu Türkistan Türklerinin yanında olduklarını söyleyerek başlayan İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk; “Çin tarafından soykırıma ve asimilasyona tabii tutulan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu, acılarını paylaştığımızı belirtmek; nefes aldığımız sürece zulmün ve zalimin daima karşısında duracağımızı, mazlumların susturulmaya çalışılan sesi olacağımızı açıkça dile getirmek istiyorum. Birleşmiş Milletlerİnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile yaşam hakları, aile hayatları, düşünce, ifade, din ve vicdan özgürlükleri garanti altına alınan Doğu Türkistan Türklerine uyguladığı soykırım ve asimilasyon politikalarından ötürü Çin yönetimini şiddetle kınıyoruz. Resmi adı Çin Halk Cumhuriyeti olmasına rağmen kendi devlet sınırları içerisinde yaşayan Doğu Türkistan halkına sistematik bir şekilde işkence uygulayan ve insan haklarına asgari düzeyde dahi riayet etmeyen söz konusu devlet, 1990 yılında Barın Katliamı olarak adlandırılan insanlık suçuna dair paylaşımlarımız nedeniyle Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’i ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ı doğrudan hedef almıştır. Bununla da yetinmeyen Pekin yönetimi devletimizin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşın bir meydan okumaya girişmiştir.” dedi.

PEKİN YÖNETİMİ İNSANLIK SUÇU İŞLİYOR

Çin’in insan haklarına aykırı hareket ettiğini söyleyen ÖZtürk; “Bilinmelidir ki Türkiye, Birleşmiş Milletler’in kurucu metnine sadık kalmak suretiyle söz konusu metinde yer alan temel ilkeler olan devletlerin egemen eşitliği, toprak bütünlüğü ve içişlerine karışmama ilkelerine sadakat noktasında sicili en temiz devletlerdendir. Partimizi ve Genel Başkanımızı hedef alarak Türkiye’ye yönelik savrulan tehditlere karşı sessiz kalmamız mümkün değildir. Devletimizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü hiçbir devletin küstahlığına malzeme edilmeyecek ölçüde kutsalımızdır. Dolayısıyla insan hakları ve özgürlüklerini hiçe sayan, Doğu Türkistan Türklerine karşı sistematik bir şekilde insanlık suçu işleyen Pekin yönetiminin diplomatik lisana aykırı bu küstahlığını en yüksek perdeden kınadığımızı tekraren tüm kamuoyuna ilan ederiz. Pekin yönetimini aklını başına almaya davet eder muhatabının Ankara ve Yüce Türk Milleti olduğunu hatırlatır ve Çinli diplomatlara kadim Türk tarihini yeniden okumalarını, Türk’e parmak sallamadan önce Çin Seddi’ne tekrar bakmalarını tavsiye ederiz.” dedi. Haber/ORHAN CAN ÖZEL

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.