ÖZTÜRK, SAKARYA VE GÖKPINAR MESELESİNDE HÜKÜMET TEMSİLCİLERİNDEN YANIT BEKLİYOR!

Bu haber 24 Ağustos 2020 saat 8:04 'de eklendi.

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, geçtiğimiz hafta Sakarya Nehri, Porsuk Çayı, bölge köylerinin yanı sıra Gökpınar Barajı’nın yapımının devam ettiği bölgeye giderek temaslarda bulunmuştu. Gökpınar Barajı’nın 5 yıldan önce bitmesinin mümkün olmadığını yerinde gördüklerini ve Polatlı çiftçisi başta olmak üzere tüm bağlantı köylerdeki tarımın ciddi tehlikede olduğuna vurgu yaptı. İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, ziyaretin ardından da bölgedeki muhtar ve köylülerle temaslarını devam ettirdiklerini ancak hali hazırda Sakarya Nehri’nden bir damla suyun bölgelere ulaşmadığını, tam aksine kuraklığın artık su gelse bile soğan ve pancarı kurtarmakta etkin olmayacağını dile getirdi.

ÖZTÜRK: SORULARIMIZ VE ELEŞTRİLERİMİZ YANITSIZ KALIYOR!

Sakarya Nehri’nin kurumasına yönelik her yıl Temmuz Ağustos ayında değil, Nisan Mayıs aylarında tedbir alınması gerektiğini, çünkü yaz aylarında alınacak tedbirlerin bir sonuç vermediğini belirten İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk,“Bizzat Gökpınar Barajı’na giderek kurmaylarımızla birlikte gerçeği kendi gözlerimizle gördük ve basın mensubu arkadaşlarımızında görmesini sağladık. Gökpınar Barajı’nın daha uzun yıllar bitmeyeceğini üzülerek yerinde tespitettik. Keşke hükümet bu konuda kararlı bir duruş sergileyerek, ülke genelinde DSİ karifetiyle açtığı pekçok barajın yanına Gökpınar Barajı’nı da ekleseydi. Ancak Polatlı çiftçisinin çaresizliğine, isyanına, ne hükümetin bölge milletvekilleri ne de hükümetin Polatlı’da ve Ankara’daki siyasi temsilcileri yanıt vermiyor. Bırakın yaptığımız eleştirilere yanıt vermeleri zaten mümkün değil ancak meselesinin çözümüne dairde herhangi bir adımlarının olmadığını görüyoruz. Polatlı çiftçisinin bu yıl Sakarya Nehri’nin kurumasıyla birlikte zararı nereden bakansanız bakın100 milyon lirayı bulmuştur. Bu aynı zamanda hem tarımın kendi kendine yetebilme üretim konusunu sıkıntıya sokmuş hem de katma değerin yok olmasına neden olmuştur. Uzun süredir izlenen yanlış tarım politikalarının benzerini Gökpınar Barajı gibi bir projede 12 yıldır Polatlı halkını ve çiftçisini oyalayan, topu sürekli taca atarak geçiştirici çözümler bulan hükümetin tavrından anlayabiliyoruz.”diye konuştu.

ÖZTÜRK: HÜKÜMET TEMSİLCİLERİNE SORDU

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, iktidar partisinin bölge milletvekillerine ve Polatlı ilçe ile il temsilcilerine, sorularda yönelterek Polatlı halkının ve çiftçilerin yanıt beklediğini hatırlattı. Öztürk, “Hükümetimizin Ankara bölge milletvekili olan, bu bölgenin oylarıyla mecliste temsil hakkı kazanan vekillerinden koskoca Sakarya Nehri’nin kuruması, Gökpınar Barajı’na ilişkin tek bir cümle açıklama duymuyor görmüyoruz. Sahi sizler en son ne zaman Polatlı’yı, ürünleri tarlalarda yanan çiftçileri ziyaret ettiniz? Gökpınar Barajı’nın 12 yıldır bitirilmemesinin sebebi nedir?Bölge halkının oylarına talip olurken, Polatlı’dan ve köylerinden çıkmayan vekiller ve AK Parti’nin ilçe kurmayları en son ne zaman Gökpınar Barajı’na gitmiş ve kalıcı, ayakları yere sağlam basan temaslarda bulunarak meseleyi çözme telaşına düşmüşlerdir? Polatlı çiftçisinin ve komşu bölgelerdeki çiftçilerin bu yılki zararı nasıl karşılanacak? Zaten yanlış tarım politikaları ile üretimden koparılmaya çalışan ve gırtlağa kadar borçlu olan çiftçinin borçlarının ertelenmesi yada yapılandırılmasına yönelik her hangi bir hamleniz olacak mı?” diye konuştu.

ÖZTÜRK: BAŞARISIZ SİYASET VE ETKİSİZ İLÇE İKTİDAR TEMSİLCİLERİ YÜZÜNDEN POLATLI ÇİFTÇİSİ MAĞDURİYET YAŞIYOR!

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk , “Şuanda yıllardır Polatlı’nın gündemini işgal eden bir dönem Adalet Ve Kalkınma Partisi Millet Vekilleri tarafından yeri bulunamayan meşhur Gökpınar barajındayız. Barajımız yaklaşık inşaatı 5-6 yıldır devam ediyor ama en son iktidar temsilcilerinin yaptığı açıklamaya göre 2018 yılında bitmesi planlanan barajımız şuanda 2020 yılındayız ve geldiği nokta yüzde 65 seviyesi, aldığımız bilgiye göre de karşıdan dağ yarılıp barajın beslemesi yapılacak bittikten sonrabarajın bitmesi yüzde yüzü bulduğu anda dolumda tahmini bir iki yıl sürecek, dolayısıyla barajınen iyi ihtimalle Polatlı’ya hem vaat edilen Sakarya’yı besleme için, sulama suyu için hem de ihtiyaç dahilin de içme suyunun beslemesi için en yakın ihtimalle bir beş yıl görünüyor ”dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.