ÖZTÜRK: POLATLI TARIMIN GÖZBEBEĞİDİR

Bu haber 11 Temmuz 2020 saat 9:32 'de eklendi.

İYi Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ve İYİ Parti İl Başkanı Yetkin Öztürk ile İYİ Parti heyetinin Polatlı’daki ilk ziyaret durağı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu oldu. Borsa mevlis salonunda İYİ Parti heyetini ağırlayan Borba Başkanı Toplu, Polatlı Ticaret Borsası’nın buğday fiyatlarını belirleyen öncü bir kuruluş olduğunun altını çizdi. Ziyarette konuşan İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk ise, Polatlı’nın tarımsal üretimde Türkiye’nin öncü şehri olduğunu ve tarımın da gözbebeği olduğunu dile getirdi.

 POLATLI BORSASININ FİYATI REFERANS ALINIYOR

 Polatlı Ticaret Bsorsası Yahya Toplu “Siz geçmişte de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı yaptınız, Polatlı kamuoyu çok yakından tanıyor, hizmet ve emeklerinizi de taktir ediyor. Polatlı’yı borsamızı ziyaret ettiniz öncelikle şunu ifade edeyim Sayın bakanım mutlaka Polatlı borsası hakkında bilgi almışsınızdır ama borsamız bu gün Türkiye genelinde hububat fiyatlarını belirleme rolünü üstlenmiş bir kurumdur. Sizin hükümetlerinizin döneminde de hükümeteler müdahale fiyatlarını açıklamadan önce bizim borsamızın fiyatlarını referans alarak açarlar. Türkiye’nin herhangi bir yerinde bir tüccar buğday alacaksa bir fabrikacı, sanayici önce bizim internet sitemize girerek Polatlı borsasının fiyatlarını alarak referans alır ”dedi.

TÜRKİYE’NİN HUBUBAT PİYASASINI BELİRLİYORUZ

 Toplu “Çiftçimizin alın terini en iyi değerlendiren kurumdur biraz önce siz bahsettiniz, devletin vermiş olduğu destekler evet yeterli olmaya bilir onlara bizim bir şey diyeceğimiz yok, üreticimizin çok desteklenmesini bizde arzu ederiz. Ama şu bir gerçek ki bugün Türkiye’de sadece Polatlı’nın değil 17 il 121 ilçeden borsamıza ürün geliyor, herhalde karakaşımıza kara gözümüze hevesli değiller, insanlar geliyor burada mallını en yüksek fiyata satıyor, parasında gün içinde alarak gidiyorlar, almazsa borsa olarak biz kefiliz. Türkiye’nin hububat piyasasını belirlemek rolünü üstlenmiş, Türkiye’de hububat ticaretine hep öncülük yapmış bir kurumuz” dedi.

BORSAMIZ İLKLERİN ADRESİ

Toplu “Lisanslı depoda, ilk lisanslı depoyu açan kurum biziz, ilk yetkili sınıflandırmayı alan biziz ilk ELÜS (Elektrik Ürün Senet ) basan kurum da bizi. Gururla, iftiharla ifade edebilirinki Türkiye genelinde hep ilklere, hububat ticaretine öncülük yapan bir kurumuz. Sizde bu bölgenin milletvekilisiniz bu guru hepimize ait sizlere de ait inşallah daha iyi şeyler yaparız” dedi.

SOĞAN İÇİN LİSANSLI DEPOCULUK GELECEK

 Toplu “Bizim sıkıntımız soğanın dengesizliği borsada olmuyor, ben bu konuda borsa olarak bir yatırım da yapmak istedim, son dönem görevim olarak onu da yapayım dedim. Bir arazi temin ettim lisans kayısıda yine ben Türkiye’de Toprak Mahsuller Ofisi ve Odalar Birliğinin ortak kurmuş olduğu Lisanslı Depoculuk Anonim şirketinin yönetim kurulu başkanıyım bu konuda kayısıda lisanslı depo yaptık bu sene Malatya’da açıyoruz. Raf sistemi barkot sistemi ile o sistemi burada soğanda uygulayabiliriz ama bir arazi temini içindeyim, sanırım Büyükşehir Belediyemizin böyle bir arazisi var. Burada da bir katkı sağlarsanız sevinirim. En azından üreticilerimizin soğanını depolara koyup bandrol sistemi ile bilgisayar ortamında arz ederiz, İstanbul’daki bir tüccar burada bir kişiye mahkum kalmasın, görsün ne kadar soğan, kimde vardır. İletişim numaralarını da vererek aracıyı azaltırız diye düşünüyorum” dedi.

BAŞARIMIZIN BÜYÜK SIRRI BUDUR

 Toplu “Borsa kendi kurumumuz kendi işyerimiz gibi oldu.30 yıldır burada görev yapıyorum borsanın kuruluşunda vardım, kurucu üyeler içindeydik. Bir daha ki döneme aday değilim. Burada şuna özen gösteriyorum biz ticari kuruluşlar içinde siyaset girmeden ticaret erbaplarının bu işi yürütmesinden yanayız. Böylede yürütüyoruz. Bizim tüccarlarımız ticaret yaparken kişilerin etnik kimliğine siyasi görüşüne bakmıyor. Başarımızın büyük sırrı budur” dedi.

 HER ŞEY YÖNETİM ZAFİYETLERİNDEN KAYNAKLANIYOR

 Aydın “Aslında sizin kurduğunuz bu sistemin yaygınlaşması lazım, Polatlı’nın bir öncülüğü kimliği var Türkiye’de de biliniyor. Sizin de katkınız çok sayın başkan. Ben hiçbir zaman Türkiye’nin geleceği ile ilgili umutsuzluk taşımam, neden çünkü devletin içinde bulundum biliyorum. Aslında her şey yönetim zafiyetlerinden kaynaklanıyor. Ülkeyi yönetmek ile bir şirketi yönetmek arasında farklılıklar elbette var ama ana düşünce açısından öyle çok büyük farklılık yok. Elinizde bir para bir kaynak vardır, evvela o kaynağı nasıl harcayacağınızı en iyi şekilde belirlemeniz gerekir. Çünkü devletin öncelikleri var, o kendi önceliklerini kullanması lazım. Ben şuan o öncelikleri kullanmadığını görüyor ve biliyorum o kadar basit” dedi .

 YARGITAYA ŞATAFALI BİNA

 Aydın “Ben bakan olduğumda o zaman çok ihale yapılmış çok iş var para belli o para ile o işlerin yapılması mümkün değil ben oturdum kendi bürokratlarımı ile ara ara gidip katıldım onların çalışmalarına öncelik sıralaması yaptı öncelik sıralamalarını numaralandırdım 1 den 15e kadar numaralandırdım. Ülkeye en hızlı lazım olan yada bize ilave katkısı olacakları 1 diyerek numaralandırdık paranın bölümlendirmesini de bir kast sistemi oluşturarak dağıttım. Yani acil ve lazım olanları hemen kazanmak adına yaptım bunu. Buraya İncek’den gelirken Anayasa Mahkemesi binasının yanında bir bina yapılıyor. Bina demek çok zorda içinde kaybolursunuz, devasa bir şey ben bu yaşıma kadar öyle bir bina görmedim. Soruşturdum nedir diye Yargıtay’a yeni bina yapılıyor. Şuan mevcut Yargıtay’ı buraya getirip yerleştirseniz 10/1’lik bölümüne koysanız geri kalan 10/9‘luk kısmı ne olacak. Her kişiye neredeyse bir katın tahsis edildiği, tam bir şatafata dayalı bin. Herhâlde şube müdürlerinin veya o kademede olanların bile neredeyse katlarda tahsis edilir bir israf düzeni var ”dedi.

ELİMİZDE OLANI ŞARTLARA GÖRE KULLANMIYORUZ

 Aydın “Bu bir anlayış şuan Türkiye’nin belini büken şu anda bu anlayış. Bir sıkıntı var bir buçuk yıldır bir ekonomik sıkıntı içerisindeyiz, ekonomik sıkıntı olursa ne yaparsınız bütçe dengelemesi yapmaya çalışırsınız eğer böyle yapmaya çalışırsanız yapılan bina öncelik sırasında çok geride kalır. Yargıtay’ın binası var oturuyor aciliyeti de yok. Gelirken baktım önünde 250-300civarında araba var bütün herkes orada muazzam bir hız ile yangından mal kararı gibi yapılıyor o kadar büyük ki harcanan parayı da az çok tahmin edebiliyorum. Bunu niye örnek verdim şuan da bizim ülke olarak en büyük sıkıntılarımızdan biri bu elimizde var olanı zamanın şartlarına uygun olarak tasarruf ederek akılcı olarak kullanmak gibi bir yolu maalesef deneyemiyoruz. Şimdi buraya üretici geldi kamyonunu tarttırdı ürünün kilosu belli oldu senden çekini aldı para hesabına geçti gitti. Bundan güzel bir şey var mı senin yaptığın iş bu müthiş bir şey” dedi.

POLATLI ÇİFTÇİLİK AÇISINDAN 1. SIRADADIR

 İYİ Parti İl Başkanı Yetkin Öztürk” Sayın Bakanım müsaade ederseniz Polatlılı bir üretici olarak Yahya başkanıma teşekkür ediyorum. Polatlı’nın çeyrek asrın ve üreticiye verdiği katkılardan dolayı bundan 20 sene önce 57. Hükümet döneminde dönemin tarım bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp Polatlı ziyaretlerinde Yahya başkanla görüştüklerinde ilk şöyle bir cümle kurmuştu lisanslı depoculuk faaliyetine başlayacağız diye o dönmede internet bu kadar yaygın değil lisanslı depoculuğun ne olduğunu kimse anlamıyordu kelime anlamını ama 20 yıl sonra geldiğimiz noktada bende o lisanslı depoculuktan yararlanan bir çiftçi olarak ürünümü oraya götürüyorum.

 BÜYÜKŞEHİRDEN DESTEK

 Öztürk ‘Soğan ile ilgili konuya gelince de dün Ankara Büyükşehir belediyesinde yaklaşık 6 saat toplantımız oldu. Toplantının 1 saat ide üretim ve tarım ile ilgiliydi bu konuda bu gün sabah buraya gelmeden öncede Mansur Yavaş “Yer bakın bu konuda üreticiye nasıl destek olabilirsek biz büyük şehir olarak bu çalışma bu fedakarlıkta bulunalım” dedi . o konuda yerle ilgili bir sıkıntımız yok ortak bir komisyon kurulup çalışılabilir.”dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.