ÖZTÜRK: ORGAN BAĞIŞLARINIZLA HAYATLARA İZ BIRAKIN

Bu haber 04 Kasım 2022 saat 9:28 'de eklendi.

Polatlı Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Reyhan Öztürk, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle organ bağışının önemine dikkat çekti. Organ bağışının insan hayatı için öneminden söz eden Başhekim Öztürk; “Ülkemizde pek çok kişi organ yetmezliği ve onun getirdiği komplikasyonlar nedeni ile kaybedilmektedir. Organ bağışı ile öldükten sonra başka insanların yaşamasını sağlayabiliriz.” dedi.

SAĞLIKLI KİŞİLER DE ORGAN BAĞIŞLAYABİLİR

Öztürk, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Organ bağışı, kişilerin organlarının bir kısmını ya da tamamını kendi iradesiyle ihtiyaç duyan diğer kişilere bağışlamasıdır. Bağışta bulunabilmek için öncelikli olarak kişinin reşit olması, akli melekelerinin yerinde olması ya da beyin ölümünün gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Organ bağışı tamamen gönüllülük esasına bağlı olarak yapılmaktadır. Organ bağışında bulunmak için kişi il sağlık müdürlükleri, organ nakli merkezleri, organ bağışı dernekleri veya vakıfları, devlet hastaneleri ve organ bağışı konusunda yetkinliği bulunan özel hastanelere başvuru yaparak bağışta bulunabilir. Organ bağışı yapmak isteyen kişiler; karaciğer, böbrek kalp, kornea, ince bağırsak, yüz, saçlı deri, kol ve bacak kemikleri, pankreas, kas dokusu, kıkırdak, rahim gibi birçok organ bağışında bulunabilirler.”

BİZLER YA DA SEVDİKLERİMİZ BİR GÜN ORGAN BAĞIŞINA İHTİYAÇ DUYABİLİRİZ

“Sağlıklı bir kişi de organ bağışı yapabilir. Karaciğerin bir parçasını akciğer ve böbrek gibi organları bağışlayabilir. Yapılan bağışlar Sağlık Bakanlığı ‘’Organ ve Doku Bağışı Bilgi Sistemi’’ üzerinde güvenli olarak saklanmaktadır. Nakil işlemleri Sağlık Bakanlığı bünyesinde Ulusal Koordinasyon Sistemi tarafından yürütülür ve kayıt altına alınır. Bağışlanan organların dağıtımı bekleme listelerinde kaydı olanlar arasından öncelikli tıbbi aciliyeti olan hastalar olmak üzere kan ve doku grubunun uyumuna göre yapılır. Burada din, dil, cinsiyet ya da farklı faktör ayrımı yapılmamaktadır. Alıcı ve vericinin kimlik bilgileri ailelerinin izni olmadan açıklanmaz ve gizli kalması kanunlar çerçevesinde belirlenmiştir. Unutmayalım ki bizler ya da sevdiklerimiz bir gün organ bağışına ihtiyaç duyabiliriz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.