Ankara Masası’nda canlı yayın konuğu olan İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, Ankara Masası Genel Yayın Yönetmeni Fatih Atik’in sorularını yanıtlarken Ankara'yı ve Siyasi Gündemi değerlendirdi.

KAYBIN ACISINI UNUTAMADILAR

Kar meselesinden siyaset çıkmayacağını belirten İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, iktidarın elinde malzeme kalmadığı ve Büyükşehirleri kaybetmenin acısını unutmadıkları için bu şekilde hareket ettiklerini söyledi. Öztürk, “Buradan kimseye siyaset çıkmaz. Kar Allah’ın lütfettiği doğanın en güzel olaylarından birisidir. Bundan 2-30 gün önce İstanbul’da, Ankara’da, Türkiye’nin her yerinde kuraklığı konuşurken, barajlardaki su seviyesinin yirmilere indiğini düşünürken geldiğimiz noktada Cenab-ı Allah Türkiye’nin her yerine karla lütufta bulundu ama ne yazık ki AK Parti elinde hiç bir malzeme kalmayınca, ham maddesi tükenince kardan kendine malzeme üretmeye çalışıyor. Bundan kendisine hiç bir malzeme çıkmaz. AK Parti’nin 20 yıllık iktidarının duvara tosladığı gündür bugün. Aklı ve bilimi bir kenara iterseniz, yok sayarsanız İstanbul’da ölçüp biçmeden yeni bir havalimanı yaparsanız o yeni havalimanına metro ağı kurmazsanız ve en önemlisi de yıllardır İstanbulluya, Türkiye’ye hizmet veren Atatürk havalimanını bir gece kondu misali hastane yapıp pistleri kapatırsanız bu ülkenin iki bakanı da dün alelacele İstanbul’a kriz masasını yönetmeye gittiğinde maalesef övündükleri, yere göğe sığdıramadıkları o İstanbul’un yeni havalimanına iniş yapamadılar. Gecekondu misali hastane yaptıkları Atatürk Havalimanına inmek zorunda kaldılar. Bu işin tamamen özetidir. Kendileri bitmişlik sendromu yaşadılar. Maalesef karla ilgili de düşmanca tutum içerisindeler. Ankara’da Melih Gökçek, İstanbul’da da öyle. Yere kar düştüğünde kayan arabalar görmek, birbirlerine kayarak çarptığını görmek Türkiye’nin her yerinde olabilir geçtiğimiz hafta Antep’te oldu. Bu bir doğa olayıdır. İnsanlar hazırlıksız yakalanabilir. Buradan hemen Mansur Yavaş’ın belediyeciliğinde hiçbir şey yapılamadı, İstanbul’da böyle gece yemeğe gitti deniyor. Ankara tarihinde ilk defa kar takip sistemiyle gece yarısına kadar araçları izlediler. Köylerin, beldelerinin, yollarının açılmasını kameradan canlı olarak izlediler. Bu kendine olan özgüvendir. Keza Sayın İmamoğlu 19 saat boyunca kriz masasından çıkmamıştır tüm araçlarını, personelini takip etmiş. Bizim Genel Başkan Yardımcılarımız otoyollar kapalı diye İstanbul’dan Ankara’ya gelemedi. Otoyollarda mı Mansur Yavaş ve İmamoğlu’na bağlı. Kendilerini akıl ve bilimle hareket etmeye davet ediyorum. Bu kaybın acısını unutamadılar. Buradan kendilerine bir şeyler devşirmeye çalışıyorlar.” dedi.

YAVAŞ’IN ÇALIŞMALARINDAN RAKİPLERİN UYKUSU KAÇTI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın karla mücadelede başarılı bir sınav verdiğini belirten Öztürk, “Mansur Yavaş ve ekibi bu konuda başarılı bir sınav verdi. Yazdan beri hazırlıkları yaptı. Tuz, araç, araç takviye hazırlığını tüm ekiplerin birbirine koordine etti. Kimse bu alan benim alanım demedi. Sadece Fen İşleri ekipleri değil, ASKİ, Kent Estetiği, ANFA ekipleri belediyenin tüm işçileri Mansur Yavaş’ın Başkanlığında tam saha sabahlara kadar çalıştılar. Her anlamda birbirine destek oldular. Bu Mansur Başkanın düzgün bir orkestra şefliğiyle oldu. Büyükşehir bu konuda görevini yaptı. Başta merkez ilçeler olmak üzere hiçbir cadde burası Büyükşehir’in alanı, burası ilçe belediyesinin ayrımı yapılmadı. Bu konuda rakiplerinde uykusu kaçtı.” dedi.

MELİH GÖKÇEK MUHTEMELEN SİYASİ ARENADA VARLIĞINI SÜRDÜRMEK İSTİYOR

Melih Gökçek’in sürekli Mansur Yavaş ile ilgili paylaşımlar yapmasıyla ilgili soruyu yanıtlayan Yetkin Öztürk, “AK Parti’nin Ankara’da ciddi bir muhalefet gibi davrandığını düşünmüyorum, görmüyorum da. Keşke Melih Gökçek Büyükşehir Belediye Meclisine bir ilçeden aday, grup başkanvekili olsaydı da muhalefeti görseydik. En azından resmi bir sıfatı olurdu. Kendisi görevden alınmış, niye alınmış bilinmeyen eski bir belediye başkanı. Çeyrek asırdır Ankara’da belediye başkanlığı yapmış birisi. Emekli, evde torunlarını sevmesi gerekirken sabahlara elinde Twitter’da, sosyal medyada liseli ergenler gibi. Bazen de gözlüğünü takmayı unutuyor herhâlde eski, kendi dönemlerine ait trafiğin yoğun olduğu, krizin yaşandığı fotoğrafları paylaşıyor. Ya da o yüzde birlik danışmanları atıyor herhâlde. Orada da komik duruma düşüyorlar. Melih Gökçek muhtemelen siyasi arenada varlığını sürdürmek istiyor. Kendisinin yaşadığı kaybı ve depresyonu maalesef Mansur Yavaş’tan çıkarmaya çalışıyor. Aslında ben kendisinin tedaviye gitmesi gerektiğini düşünüyorum. Son seçimde Mansur Yavaş ile sen yarışmadın ki bırak Mehmet Özhaseki tweet atsın.” dedi.

TERÖRÜN T’Sİ İLE EN UFAK TEMASI OLAN BİRİ BİLE O BELEDİYENİN KAPISINDAN GİREMEZ

Mansur Yavaş başkan olduk.a terörün T’si ile en ufak teması olan biri bile o belediyenin kapısından giremeyeceğini ifade eden Öztürk, “Ben Ankara İl Başkanıyım. Mansur Yavaş’ı da 20 yıldır tanırım. Mansur Yavaş’ın Belediye Başkanı olduğu yere bırakın iltisaklı terörün T’si ile en ufak teması olan biri bile o belediyenin kapısından giremez. Bu kadar hassasiyetinin olduğuna kefilim. Bu algıyı kendileri seçim öncesi de yaptı. Alt geçitlere, duvarlara Kürtçe sloganlarla Mansur Beyin sayaç okuyacakların PKK’lı teröristler geleceğini, DHKP-C’lilerin faturaları evlerinize getireceklerini söylediler. Buradan soruyorum bir tek vatandaşımız belediyenin bir biriminde veya evinde sayacını okuyan en ufak birini bulmuşlar mı? Aslında Numan Kurtulmuş bunun cevabını kendi verdi. İşe gireceklerin sabıka kayıtları İçişleri Bakanlığı’ndan isteniyor biz burada belediye başkanlarını suçlayamayız dedi. Vatandaşın tam olarak bilgisi olmadığı için bu konuyu ısıtıp ısıtıp önümüze getiriyorlar.” dedi.

İYİ PARTİ’Nİ ÜYE SAYISI 530 BİNİ GEÇTİ

Türkiye genelinde 530 bin, Ankara’da 66 bin üyeye ulaştıklarını aktaran Öztürk, “Şu an 530 bin üyeyi aştık. Bizim üyelerimiz gerçek üyedir, sanal, şişirme değildir. Şu an sahada aktiftir. Ankara’da da 66 bin üyeyi geçtik. Bu çalışmayla, vatandaşa dokunmakla olur. Ben İl Başkanlığında 4. yılımdayım. İnanın bir gün dahi oturmadım. Sabah kahvaltıyla başlarım programa, öğlen gün ortasında gideceğim ilçeler varsa onları yaparım. Akşam randevuları var. Yetiştiremiyorsam akşam 9-10’a kadar ilde çalışmaya devam ederim. Bu haftanın 7 günüdür. Ben 4 yıldır bu tempoyu bir gün bile aşağı çekmedim. Vatandaşın derdiyle dertlenirseniz, hemhal olursanız, sahada, görünür olursanız vatandaş kendiliğinden gelip üye oluyor. Bizim üye karavanımız var sırayla ilçeleri gezer. Şimdi taşra ilçelerimizde. Geçtiğimiz hafta Polatlı’da Cumhuriyet Meydanında Polatlı’nın Beyliköprü köyünde yaşayan bir çiftçi karavanımızın 10 metre ilerisindeki Ziraat Bankasından para çekip traktörü arıza yapmış. Ufacık bir parça, bu parçayı bundan 1 yıl önce bin 700 liraya alırken, 7 bin 900 lira olduğunu dolayısıyla traktörünün çalışmadığını söyledi. Ben AK Partiliyim beni partinize kabul eder misiniz dedi. 60-65 yaşlarında birisi. Kendisini buyur ettik, hava soğuktu çay ikram ettik  ve sorununu dinledik. Çok üzüldüm. Kendisi e-devlette istifa etti partimize üye oldu bende rozet taktım. Biz Ankara’nın her yerinde görünüyoruz. 66 bin üye ile de artık son aşamaya geldik sadece Ankara’da partimizin 102 tane sandık güvenliğiyle ilgili eğitimcimizi yetiştirdik. Her sandığımıza iki arkadaşımızı verdik sandık güvenliğiyle ilgili eğitimler veriliyor. 18 binde gönüllümüz var.” dedi.

İSTEDİĞİMİZ NOKTAYA ULAŞTIK AMA ANKARA’DA HEDEFİMİZ DAHA YÜKSEK

İYİ Parti çalışmalarından bahseden Yetkin Öztürk, “İstediğimiz noktaya ulaştık ama Ankara’da hedefimiz daha yüksek. Türkiye genelinde kasım sonundaki ve Aralık’ın ilk haftası  bizim öğrendiğimiz anket Türkiye geneli 19,8, Ankara’da 23. Oldukça iyi gidiyoruz. Sayın genel Başkanımız şimdi yeni bir çalışma yapıyor. Büyükşehirler üzerinde 40’ın üzerinde vilayette özel bir çalışma yapılıyor. Hedefimiz Haziran’a kadar Ankara’da yüzde 30’dur. Taşra ilçelerde bizzat benim takip ettiğim ankette 2-3 ilçede biz birinci partiyiz. Oldukça iyi gidiyoruz. Hem ülkemizin hem çocuklarımızın iyi olması için elimizden geleni yapıyoruz. 10-15 ilçe belediyesi alacağımızı buradan tarihe not düşmek istiyorum.” dedi.