ÖZTÜRK: ASGARİ ÜCRET 14.000 TL OLMALIYDI

Bu haber 26 Aralık 2022 saat 9:41 'de eklendi.

Yeniden Refah Partisi Polatlı İlçe Başkanı Muzaffer Öztürk, 2023 yılı için açıklanan 8 bin 506 TL asgari ücret rakamına ilişkin değerlendirmede bulundu. Başkan Öztürk, “Bu asgari ücrete verilen zam, yeni yılda gelecek zamlara yetmiyor” diyerek öncelikle enflasyonun düşürülmesi gerektiğini belirtti. Öztürk, asgari ücret rakamının 14 bin TL olması gerektiği vurgulayarak zamların da bir an önce durması gerektiğine dikkat çekti.

ZAMLARIN DURDURULMASI GEREKMEKTEDİR

Başkan Öztürk, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “1 Ocak 2023 ten itibaren asgari ücretin 8.506 TL açıklanması, Asgari ücretle çalışanın; Asgari yaşam değil, insanca yaşayabilmesi için 8.506 TL’nin yetmeyeceğini söylüyoruz. İlk önce mevcut iktidarın enflasyonu kontrol altına almadan asgari ücrete yapmış olduğu bu zam çok düşük kalacaktır ve çalışana bir zulüm olacaktır. İlk evvela zamların durdurulması gerekmektedir. Bu zamlar ve enflasyon böyle giderse milletimiz açlığa teslim edilecektir.”

ASGARİ ÜCRETİN 8.506 TL AÇIKLANMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR VE YETERLİ DEĞİLDİR

“Açlık sınırı bugün 8.600 TL’dir. Yoksulluk sınırı 25.420 TL’dir. Yüzde yüz yetmiş enflasyonun olduğu bir ülkede asgari ücretin 8.506 TL açıklanması düşündürücüdür ve yeterli değildir. Yeniden Refah Partisinin öngördüğü asgari ücret enflasyona karşı alım gücünün korunması ve büyümedeki payın işçi kesimine iş payının artırılması için ve insanca yaşayabilmesi için yüzde yüz elli artırılarak 14.000 TL olması gerekirdi. Tabi ki burada işvereni de düşünmek gerekiyor. İşverenin de zorda kalmaması için; vergilerinin asgariye düşürülmesi, teşviklerin sağlanması, her türlü desteğin verilmesi, faizsiz kredi sağlanması gerekir ki işçi çıkarma yoluna gitmesin ve zorda kalmasın.”

ENFLASYON CANAVARININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ GEREKİYOR

“Bugün çok basit bir örnek verecek olursak; Ev kirası en düşük 2.000 TL, elektrik faturası 500-600 TL, 1.000 TL doğalgaz faturası, 3.000 TL mutfak giderleri, 200 TL şu parası derken 6.800 TL mecburi giderleri var. Çocuklarının servis parası, okul harçlığı v.s masraflar, giyim kuşam masrafları, ulaşım masrafları ve sayamadığımız diğer giderleri de eklersek neye yetecek. Bu asgari ücrete verilen zam, yeni yılda gelecek zamlara yetmiyor. Enflasyon canavarının önüne geçilmesi gerekiyor. Zamların durdurulması gerekiyor. Acil yerli ve milli üretime geçilmesi gerekiyor. Yoksa yaşantımız çok zor olacak.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.