Özgürlük ve bağımsızlık meşalemizin yandığı yerdir; SAKARYA MEYDAN SAVAŞI

Bu haber 24 Ağustos 2021 saat 7:00 'de eklendi.

Sakarya Savaşı Zaferi’nin 100. yılında düzenlenecek pek çok etkinliğe katkı sağlayan Ankara’nın ve Türk Milleti’nin kahramanlık öyküsünün tüm Dünya’ya tanıtılması noktasında önemli katkılar sağlayan Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Sakarya Zaferi’nin 100. yıldönümü sebebiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Yılmaz, “Samsun’da yanan özgürlük meşalesinin Anadolu’yu aydınlattığı yerdir Sakarya Meydan Savaşı Sakarya Zaferi’ni 100. yılına yakışır şekilde kutlayacağız” diye konuştu.

YILMAZ: VİYANA’DAN BAŞLAYAN GERİ ÇEKİLMEYE POLATLI VE HAYMANA’DA “DUR” DEDİK

Mesajında ‘Son Kale Ankara’ vurgusu yapan AKK Başkanı Yılmaz, “100 yıl önce orduları dağıtılmış, işgale uğramış, esaret altına alınmaya çalışılan ve küllerinden yeniden doğmak için Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde istiklal mücadelesi veren kahraman Türk Milleti, ‘Son Kale Ankara’ diyerek, Viyana’dan başlayan 238 yıllık geri çekilmeyi durdurup; Büyük Taarruza uzanacak destansı bir zaferin ilk ateşini yakmıştı. 100 yıl önce Mustafa Kemal’in Ankara’sı, Viyana’da başlayan geri çekilmeyi Haymana ve Polatlı’da durdurdu” dedi.

100, YILA YAKIŞIR GÖRKEMDE BİR KUTLAYACAĞIZ

Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz “19 Mayıs 1919’da Samsun’dan yakılan özgürlük ve bağımsızlık meşalesinin Anadolu’yu aydınlattığı yerdir Sakarya Meydan Savaşı” dediği mesajında şu değerlendirmelerde bulundu: “Anadolu’nun her yanından, İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif’in, ‘korkma’ nidasına kulak vererek, Mustafa Kemal’in ordusuna katılan Anadolu’nun kahraman insanlarının, bedenlerini siper ederek, emperyalizme geçit vermediği Mangal Dağı ve Duatepe’de yakılan bağımsızlık ateşini söndürmemekte kararlıyız! Ankara Kent Konseyi olarak, Türk Ulusunun ‘Melhame-i Kübra’sı olan Sakarya Zaferi’nin 100. yılını, 6 milyon Ankaralı 85 milyon Türk halkının aynı anda çarpan yürekleri ile kutlamak adına hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Sakarya Zaferini, 100. yılına yakışır şekilde kutlayacağız.”

ANKARA SONSUZA KADAR ÜLKEMİZİN BAŞKENTİ OLACAK

Ankara’nın sonsuza dek Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti olarak kalacağını da vurgulayan Yılmaz mesajında ayrıca şu ifadelere yer verdi: “Tarihte eşi benzerine rastlanmamış, cesaret ve görülmemiş bir özgürlük sevdası ile zafere ulaşan Ulusal Kurtuluş Savaşı’na karargâh olan Ankara’nın; ebediyete kadar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’sı olarak kalacağını ve Ankara’nın, Türk Milletinin ‘Son Kalesi’ olduğu gibi, ‘Son Başkenti’ olacağını da vurgulamak istiyorum. Hiç kimse unutmasın ve endişe etmesin ki, ‘Son Kale Ankara’ sonsuza kadar bağımsızlığın, katılımcılığın, huzurun ve bereketin Başkenti olarak kalacak. Son kale Ankara, ‘HattıAnkara SathıVatan’ anlayışıyla sonsuza kadar bağımsızlığın, katılımcılığın, huzurun ve bereketin başkenti olacak. Bu duygu ve düşüncelerle; Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu toprakları vatan olarak bizlere emanet eden silah arkadaşları ve aziz ecdadımızı bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor; Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. yıldönümünü gurur ve onurla kutluyoruz” dedi.

ORTAK AKILLA BAŞKENTİ YÖNETECEĞİZ

Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, tüm dünyaya bağımsızlık mücadelesi örneği olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin yıldönümünü, 100. yılına yakışır şekilde kutlamak için hazırlık yaptıklarını açıkladı. ‘Ankara’nın Ortak Aklı’ vurgusu ile çalışmalarına yön veren AKK Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığında başlatılan ve bütün dünyaya bağımsızlık mücadelesi adına örnek olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.