ÖZER: TEDBİR ALINMASI ELZEM HALA GELMİŞTİR!

Bu haber 13 Ağustos 2020 saat 9:05 'de eklendi.

Eskikarsak Sulama Kooperatifi Başkanı Yaşar Özer, yazılı bir basın açıklaması ile Sakarya Nehri’nin kuruması ve daha önce Polatlı Postası Gazetesi’nin manşetten duyurduğu sulama etkileri ve ruhsatlarının yeniden şekillendirilmesi gerektiği hususunda açıklamalarda bulundu. Özer, “Yetkililerin bir an önce önlem alması elzemdir. Su kulanım izinlerinin ve tarımsal enerji aboneliklerinin gözden geçirilerek yeniden düzenlenmesi, denetimlerin sıklıkla yapılarak kusurluların durdurulması, izinsiz kullanımlara son verilmesi ve cezai müide uygulanması gerekiyor” dedi.

ÖNLEM ALINMASI VE ÇÖZÜM BULUNMASI ELZEMDİR

Eskikarsak Sulama Kooperatifi Başkanı Yaşar Özer “Nehir yatağında suyun azalmasının nedenlerinden biri olan mevsimsel kuraklığın bahane edilmesi doğru bir yaklaşım değil. Evet kuraklığın etkisi var, lakin nehir yatağını kurutacak kadar değil, nehir yatağında susuz bırakmayacak su var. Mevcut su Nehir yatağına verilse yeterli su var. Nehir yatağında suyun kalmamasının gerçek nedeni, plansızca verilen ve denetlenmeyen su kulanım izinleri ve nehir yatağı üzerinde açılan tahliye kanallarıdır. Su başında bulunan mahalleler izinli/izinsiz koydukları dinamo ve motorlarla, açtıkları kanallara nehrin önünü kapatarak (nehrin yatağını değiştirme cüretinde bulunarak) dağı, bayırı, doyumsuz bir şekilde sularken, aşağılara bir damla su gelmiyor. Yapılan başvurulara yetililer kayıtsız kalıyor. Ülkemiz kuru soğan tüketiminin yüzde 36’sını, şeker pancarının önemli miktarını, yine bölgemizde çoğalan hayvansal bitkileri yetiştiren Polatlı ilçemizde ürünler sulanmayarak kurumaya bırakılmış, nehir yatağındaki doğal yaşam katledilmiştir. Üreticiler zor durumda. Yetkililerin bir an önce önlem alması elzemdir. Su kulanım izinlerinin ve tarımsal enerji aboneliklerinin gözden geçirilerek yeniden düzenlenmesi, denetimlerin sıklıkla yapılarak kusurluların durdurulması, izinsiz kullanımlara son verilmesi ve cezai müide uygulanması. Suyun akışının sürekli olarak nehir yatağında tutulması acilen sağlanmalıdır. Ayrıca, kış aylarına boşa akan nehir suyunu tutacak önlemlerin alınması. Aldığı suyun yüzde ellisini kaybeden sulama birliği kanallarının onarılması, kanal üzerinde bulunan ve uzaklara su taşıyan dinamoların durdurulması, nehir yatağından uzaklara su verilmemesi suyun azalmasını önleyecek önemli tedbirlerdir” dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.