Özen: Mesleki eğitim sisteminde iyileştirmeler yapılmalı

Bu haber 04 Kasım 2021 saat 8:00 'de eklendi.

İnsangücü ve Çıraklık Eğitimini Geliştirme Derneği Başkanı Erdoğan Özen, mesleki eğitim sisteminde yapılacak iyileştirmelerin mesleki eğitime olan ilgiyi de artıracağını kaydetti.

İnsangücü ve Çıraklık Eğitimini Geliştirme Derneği Başkanı Erdoğan Özen, mesleki eğitim sistemi şartlarında yapılacak iyileştirmelerin, mesleki eğitimin değerini ve gösterilen ilgiyi de artıracağını belirterek, 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanununun günün şartlarına uygun haline getirilmesini istedi.

Yürürlükte olan Mesleki Eğitim Kanununda eğitime devam eden öğrencilerin istekleri doğrultusunda değişikliğe ihtiyaç duyulduğunu belirten Özen, “Kanunda yapılacak değişiklik ile işyerlerinde uygulamalı eğitim alan öğrencilere işyerlerinde ödenen ücretle, sosyal haklarında günün şartlarına uygun iyileştirmeler yapılabilecektir. Ülkemiz kırsalında yaşayan insanlarımız da mesleki eğitim uygulamalarından istifade eder hale getirilerek, çalışan ve üreten insanlarımızın kazanımlarının artırılması sağlanacak, mesleki eğitime olan ilgi ve yöneliş artırılacaktır.” dedi.

Mesleki Eğitim alan çırak ve öğrencilerin çalışma şartları ve sosyal haklarının iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayan Özen,  kanun maddeleri üzerinden değişiklik yapılmasını istediği önerilerini şöyle sıraladı: “05.06.1986 tarih ve 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nun 25. maddesinde yer alan ‘işletmelerde meslekî eğitim gören öğrenciler ile meslekî ve teknik ortaöğretim okul ve kurumlarında staj veya tamamlayıcı eğitim gören öğrencilere asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde otuzundan’ ibaresi ‘yüzde atmışından’ şeklinde, ‘yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde onbeşinden aşağı ücret’ olan ibaresi, ‘yüzde kırkından aşağı ücret ödenemez’ şeklinde değiştirilmelidir.

Yine 25. madde yer alan ‘aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde otuzundan aşağı ücret ödenemez’ maddesi, ‘çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde altmışından, kalfaya ise yüzde sekseninden aşağı ücret ödenemez.’ şeklinde yeniden belirlenmelidir.

Kanunun 25. maddesinin sonuna; ‘Aday çırak, çırak ve öğrencinin eğitimi sırasında SGK primi, emeklilik, iş kazası ve meslek hastalıkları bileşenlerinden oluşur. Geçmişte bu eğitimi almış olanlar, eğitimde geçen süreleri borçlandığı takdirde, eğitimin başladığı tarih sigortalılık başlangıcı tarihi olarak esas alınır.’ ibaresi eklenmelidir. Zaten 2022 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programının İnsan Kaynağı bölümünün Tedbir 331.9 maddesinde de öğrenci sigortalarının iyileştirileceğinden bahsedilmiş olup, bu konuda vakit geçirilmeden adımlar bir an önce atılmalıdır.

Ayrıca, Mesleki Eğitim Kanunu’na ‘1996/1997 eğitim-öğretim yılı ve daha önceki yıllarda ilkokulu bitirmiş olanların mesleki eğitim merkezlerine kayıtları, Açık Öğretim Orta Okuluna kayıtlarını yaptırmak kaydıyla – ilkokul diplomaları ile yapılır.’ diye geçici 14. madde eklenmesinde fayda vardır.”

İşsizliğin önlenmesi açısından çıraklık ve mesleki eğitimin tüm sektörlerde yaygınlaştırılması gerektiğini vurgulayan Özen, değişiklik yapılmasını istedikleri ilgili maddelerin uygulanması sonunda elde edilecek kazanımları şöyle özetledi: “Çırak/kalfa ve işyerlerinde mesleki eğitim gören öğrencilerle, staj yapan öğrencilerin eğitim sürecindeki ücretleri yükseltildiğinden, mesleki eğitime olan ilgi artacak. Çırak/kalfa ve işyerlerinde mesleki eğitim gören öğrencilerle, staj yapan öğrencilerin sigortaları emekliliğe sayılacak, geçmiş dönemlerde mesleki eğitim alarak mezun olanlara da borçlanma hakkı verilecek ve 1996-1997 Eğitim-Öğretim yılından önce ilkokul mezunu olanlara da mesleki eğitime geçiş hakkı tanınacak. Ayrıca; üretime olan ilgi artacak, genç işsizliği azalacak. Köyden kente göç duracak, boş olan köylere yöneliş hızlanacak, köy ve kasabalarda küçük- büyükbaş hayvancılık, arıcılık, tavukçuluk alanlarında üretim seferberliği başlayacak. Üretim ve istihdamın artması ile başta tarım ve hayvancılık ürünleri olmak üzere fiyatlarda düşüş yaşanacak. 150 bin yeni çırak, aileleri ile birlikte 1,5 milyon insan kanundan istifade edecek. Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) dolaylı olarak katkı verecektir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.