ÖZEL: SOĞANCILARI BURAYA TOPLANMASI FAYDAMIZA OLDU

Bu haber 13 Ocak 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesi’nde Soğan, Patates Seçme Boylama ve Depolama konusunda hizmet veren, Özel Gıda ve Pazarlama İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirket Genel Müdürü Ali Özel, Fabrikanın işleyişi ve Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesi’nde yer almanın önemine değinerek, “ Ankara toptancı halinde işe başladık. 1940’dan beri bu sektördeyiz. 92 senesinde şirketimizi kurduk. Ondan sonra yolumuza devam ediyoruz. Bir tarafımız Ankara toptancı halinde bir tarafımız burada. İlk Organize sanayi bölgesi yapıldığında müracaat ettik ama bize yer vermediler. Soğan işlediğimiz için olmaz dediler. Ticaret Odası Başkanı Sayın Ulvi Sakarya’nın böyle bir yer ayırması bizim için çok güzel bir şey oldu. Soğancıları buraya toplaması çok faydamızı oldu. Her şeyle ilgilendi. Teşekkür ederim başkanıma. Her şeyde kolaylık sağlandı. 10 Dönüm üzerine kurulu 7200 metrekare kapalı alanımız var. Günlük 160 ton kapasitemiz var” dedi.

ÖZEL: POLATLI’DA İLK BAŞLADIĞINDA ORİJİNAL TOHUMLAR EKİYORDUK

Gelecekle ilgili Polatlı soğanı hakkında konuşan Özel Gıda ve Pazarlama İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirket Genel Müdürü Ali Özel , “Polatlı’da ilk başladığında orijinal tohumlar ekiyorduk. Hibrit tohumları ekiyorduk. Ondan sonra zamanla tohum fiyatları pahalısınca standart tohuma dönmeye başladı. En büyük kaygımız burada. Bir sene buğday ekiyorsunuz, ertesi sene yine soğan ekiyorsunuz. Hâlbuki 4 sene dinlendirmemiz lazım onu yapmıyoruz. Polatlı’da kesinlikle olması gereken bir şey. Polatlı Çiftçisi tahmin ediyorum soğanda çok büyük gelir elde etti. Bunu bırakmaması lazım. Dediğimiz gibi bu şartlara da uyması lazım” dedi.

KASA HİJYEN MALIN BOZULMAMASI ANLAMINDA DA DAHA İYİ

Özel, “Biran önce bir kere makineleşmemiz lazım. Çok ciddi maliyetlerimiz yükseliyor. İşçilik anlamında Organize sanayi bölgesinde ticaret odasının bu alanı bize ayırması çok güzel bir olay. Türkiye’nin pazarı olma yolunda ilerliyor. Eğer buraya bizim gibi birkaç kişi daha gelirse çok daha farklı olacaktır. Bir borsa olacak burada. Çuvaldan kasa sistemine geçilmesi daha rahat aslında maliyeti biraz daha yüksek olduğu için geçemiyoruz. Kasa hijyen, malın bozulmaması anlamında da daha iyi Marketlere kasa yapmaya devam ediyoruz” dedi.

SAKARYA: MARKA TESCİLLİ ÜRÜN İŞLEYECEK

Konuya ilişkin Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya açıklama yaparak, “Ekonominin dar olduğu paranın çok kıymetli olduğu şu dönemde hepinizin de gördüğü gibi şu dönemde bir yatırım yapıp şuan kapasitesinin çok azında çalıştığı halde ne kadar insan olduğunu da gördünüz. Bu istihdamı sağladığı, bu riski alıp bizlere güvendiği için Ali Bey’e teşekkür ediyorum. İnşallah kendisi ile beraber hem OSB’miz hem firmalarımızda bu alanda büyüyecek. Umudum bu. Şuanda tarım kredi A.Ş bu işle ilgili inşaat aşamasında Büyükşehir belediyesi ile anlaşma imzalamak üzerindeyiz. Kırsal kalınma IPARD Destekleri var. Bu desteklerde biraz önce marka teçhilini açıkladık. Bu desteklerde artı 5 puan ile başlıyor. Marka tescilli ürün işleyecek. Polatlı soğanını işleyeceğim ibaresini içerisinde kullandığında artı 5 puan ile başlıyor. Bu gerçekten çok ayırt edici bir özellik. İnşallah Marka tescilinin bunun gibi çok artısı var. Marka tescili ürünler daha iyi satılıyor ve daha kıymetli. Bunu hep beraber yaşayacağız. Bu bizim için çok önemli. İnşallah Buradaki tüccarlarımız ve ticari erbaplarımızla bu çıtayı daha yukarı kaldıracağız hep beraber” dedi. Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.