ÖZEL EĞİTİM ÇALIŞMALARI TÜM İLLERE YAYILIYOR

Bu haber 26 Eylül 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Millî Eğitim Bakanlığı, özel eğitim öğrencilerine, özel eğitim uygulama okulları, özel eğitim meslek okulları, özel eğitim meslek liseleri, özel eğitim anaokulları, özel eğitim sınıfları ve kaynaştırma bütünleştirme kapsamında her tür ve kademede eğitim hizmeti sunuyor. Bu okulların kapasitelerini artırmak ve 81 ile yaygınlaştırmak için son bir yılda önemli adımlar attı. MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, yürütülen çalışmaları anlatarak, “53 ilimizde özel eğitim anaokulu maalesef bulunmuyordu. Erişilebilirliği artırabilmek için olmayan tüm illerimizde bu okullarımızı açtık. 21 Eylül 2020 itibarıyla artık 81 ilimizde en az bir anaokulu hizmet vermeye başladı. Toplamda tüm illerimizde özel eğitim ana okul sayımız 110’a çıktı” dedi.

81 İLDE EN AZ BİR ANAOKULU HİZMET VERMEYE BAŞLADI

Özer, “Özel eğitimde hizmet kalitesini sürekli artırıyoruz. Diğer taraftan sunduğumuz hizmetlerin erişilebilirliğini artırmaya çalışıyoruz. Türkiye genelinde 2019 yılında 28 ilde 52 özel eğitim anaokulu bulunuyordu. Özel eğitimde sunulan hizmetin kalitesi kadar erişilebilirlik de çok önemli. 53 ilimizde özel eğitim anaokulu maalesef bulunmuyordu. Tüm illerimizde özel eğitim anaokullarına erişilebilirliği artırabilmek için olmayan tüm illerimizde bu okullarımızı açtık. Artık 21 Eylül 2020 itibari ile 81 ilimizde en az bir anaokulu hizmet vermeye başladı. Diğer taraftan bazı illerimizde ihtiyaca göre birden fazla anaokulu açtık. Toplamda tüm illerimizde özel eğitim anaokulu sayımız 110’a çıktı. Ayrıca 76 ilde hizmet veren özel eğitim anasınıfı uygulamasını da 81 ile çıkarttık. Böylece özel eğitim anaokulu ve özel eğitim anasınıfı olmayan ilimiz kalmamış oldu” dedi.

SOSYAL HAYATA KATILMALARINA DESTEK OLUYOR

Özer, “Özel eğitim meslek okullarımız hafif düzeyde zihinsel engeli olan öğrenciler ile görme engeli olup hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan özel eğitim öğrencilerinin mesleki beceriler edinerek kendi ayakları üzerinde durmalarına ve sosyal hayata katılmalarına destek oluyor. 2019 yılında 71 ilde bulunan 151 özel eğitim meslek okulunda toplam 12 bin 620 öğrenci eğitim görüyordu. Bu okullarımızı da 81 ile yaygınlaştırmayı hedefledik. Özel eğitim meslek okulu olmayan Iğdır, Hakkâri, Mardin, Kars, Şırnak, Bingöl, Bitlis, Ardahan, Diyarbakır ve Tunceli illerimizde de 2020 yılında bu okullarımızı kurduk. Artık 81 ilimizde de bu okullar öğrencilerimizin hizmetindedir. Ayrıca büyükşehirlerde taleplere göre 14 adet yeni meslek okulu daha açtık. Şu anda özel eğitim meslek okulu sayımız 81 ilde 175’e çıktı” dedi.

DESTEK EĞİTİM ODALARI ARTTI

Özer, “ Gerekli yatırımları hızla tamamladık ve 2020 yılında 400 yeni destek eğitim odası daha yaptık. Böylece yeni standartlarda destek eğitim odası 600’e çıkmış oldu. Özellikle büyükşehirlerde yeni standartta destek eğitim odası sayısını önemli miktarda artırdık. Bu kapsamda İstanbul’daki yeni standartta destek eğitim odası sayısını 6’dan 50’ye, Ankara’daki 10’dan 35’a, Antalya’da 1’den 10’a, Gaziantep’te 2’den 10’a, Konya’da 4’ten 10’a, Mersin’de 5’den 10’a, Bursa’da 4’ten 14’e, Kocaeli’de 10’a ve İzmir’de de 15’e çıkarttık. Böylece yeni standartlarda destek eğitim oda sayısında yaklaşık 8 katlık bir artış sağlamış olduk” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.