İYİ Parti Ankara İl Başkanı Akif Sarp Önder görevinden istifa etti İYİ Parti Ankara İl Başkanı Akif Sarp Önder görevinden istifa etti

Oy kullanma kabinlerine cep telefonuyla giren ve pusulanın görüntüsünü alıp paylaşan vatandaşlar tespit edildiğinde, idari para cezası ve geçersiz oy uygulanıyor.

Özellikle sosyal medyada dolaşıma giren pusula fotoğrafları, seçmenleri risk altına sokuyor ve yasal yaptırımlara maruz kalmalarına neden oluyor.

Oy kullanırken fotoğraf çekmek ve paylaşmak yasaktır ve bu durumun cezası bulunmaktadır.

Tercihini paylaşan seçmenler, yükümlülüğünü bilmeden oy fotoğrafı yayınlayarak hem kendi oy geçersiz sayılabilir hem de yasal yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirler.

Peki oy fotoğrafı çekmenin cezası nedir? İşte yanıtı...

KULLANILAN OY GEÇERSİZ SAYILABİLİR

Oy kabinine görüntü ve haberleşme cihazlarıyla girmek ve paylaşmak yasaktır.

Yüksek Seçim Kurulu genelgeleri ve 298 sayılı Seçim Kanunu'na aykırı bir şekilde oy pusulasının görüntüsünü çekip bunu sosyal medyada paylaşanlar, tespit edildiklerinde 250 TL'ye kadar idari para cezası alabilirler ve kullandıkları oy geçersiz sayılabilir.

Bu tür cihazlar, kapalı oy verme yerine girmeden önce kapatılarak sandık kurulu başkanına teslim edilir ve oy kullanma işlemi bittikten sonra seçmene iade edilir.