14 Mayıs’ta gerçekleşecek Türkiye Genel Seçimleri için artık saatler sayılmaya başladı. Fakat sosyal medyada seçmenlerin düşünce özgürlüğünün önüne geçileceğine yer veren paylaşımlar yapıldı, bu paylaşımların ardından önlem olarak geliştirilen uygulamalar viral oldu.Peki,oyların fotoğrafının çekilmesi veya fotoğraf istenmesi suç mu?

Tükenmişlik sendromu nedir, nedenleri, belirtileri ve çözümleri nelerdir? Tükenmişlik sendromu nedir, nedenleri, belirtileri ve çözümleri nelerdir?

Fotoğraf çektirmek suç

Kanuna göre bir kişiden oy pusulasının fotoğrafını talep etmek, kanunen suç ve cezası var!298 sayılı “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun”, kişilere baskı yapılmasını açık bir şekilde yasaklayan ve cezalandıran bir maddeye sahip.Kanun’un 152. maddesi çerçevesinde, seçmene oy veya tercih konusunda teklif yapanlara 1 ile 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.Eğer bu, tehdit, cebir veya şiddet yoluyla yapılırsa, ceza bir misli artırılıyor.

Kabine fotoğraf makinası sokulmaz

Kanunun 92. maddesi çerçevesinde, oy vereceğiniz yere, yani o perdenin arkasına girerken yanınızda görüntü kaydedebilen veya haberleşme sağlayan bir cihaz taşıyamazsınız. Bu, kanunen yasak.Eğer girerseniz ve bu konuda yetkililerin kanuna uyma ısrarına uymazsanız, kanun gereği cezaya çarptırılabilirsiniz.Bu ceza, Kanunun 134. maddesinde belirtildiği üzere 200 TL para cezası olacaktır. Fakat kanunun uygulanmaması için diretirseniz, ceza altı ay hapis cezasına kadar artırılabilir.