OVACIK: YAŞAMA ADANMIŞ BİR MESLEĞİN MENSUPLARININ HAKLARI GASP EDİLMESİN

Bu haber 14 Mart 2022 saat 9:41 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Selami Ovacık, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Ovacık, “Pandemi sürecinde en ön cephede mücadele eden ve etmeye devam eden yaşama adanmış bir mesleğin mensuplarının, sağlık çalışanlarımızın aylardır kamuoyuna duyurmaya çalıştıkları haklı talepleri var. O haklı talepleri karşılanmalı ve hak kayıplarının önüne ivedilikle geçilmelidir ki 14 Mart Tıp Bayramı olsun.” ifadelerinde bulundu.

NEŞTERİNİ, STETESKOPUNU DA AL GİT DEMEK ÇÖZÜM MÜ?

TBMM Genel Kurulu’nda, Cumhuriyet Halk Partisi Grubunun, hekimlerin yurt dışına gitmesinin nedenlerinin araştırılması istemiyle verdiği araştırma önergesi, önceki gün Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin oylarıyla reddedildiğini hatırlatan Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Selami Ovacık, “Sağlık çalışanlarımızın can güvenlikleri, mal güvenlikleri ve meslek onurları tehdit altındadır. Neredeyse her saat başı bir şiddet haberi alıyoruz. Peki, gece gündüz, aralıksız, fedakârca çalışan doktorlarımıza niçin bu kadar şiddet uygulanıyor? Otuz altı saat çalış, haydi ameliyata, haydi polikliniğe… Poliklinikteki hasata başı ortalama muayene süren beş dakika… Sağlıkta şiddet ve yaşadıkları hak kayıpları nedeniyle doktorlarımız, sağlık çalışanlarımız istifa ediyor, yurt dışına gidiyor, başka mesleklere yöneliyor. Görevine devam edenler de mesleklerini olması gerektiği gibi koşullarda yerine getiremiyor. Geleceğe güvenle bakamıyor. Şiddete uğruyor, yeter diyor ve adalet istiyor. Sağlıkta dönüşüm ile ilgili verilen sözler unutulmuş, aile sağlığı merkezleri çağdaşlaştırılmak yerine kaderlerine terk edilmiştir. Milletin Meclisinde Cumhuriyet Halk Partimiz araştırma önergesi veriyor, sağlık çalışanlarımız neden yurt dışına gitmek zorunda kalıyor, sebepleri araştırılsın diyor. Mevcut iktidar oylarıyla reddediliyor.” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI OYALAMA DEĞİL, HAKLARINI İSTİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Belediye Meclis üyesi Selami Ovacık, ‘’ 2012 yılında sadece 59 doktorun yurt dışına gitmek için başvurmuşken,  2021 yılında bin 405,  2022 yılının ilk iki ayında 197 olmak üzere son on yılda 4 bin 891 doktorumuz yurt dışına gitmiş. Son bir buçuk yılda 8 bin doktor kamudaki görevinden istifa etmiş. İktidar, tablonun vehametinin farkında değil… Doktor, hemşire,ebe, acil tıp teknisyenleri ve diğer sağlık çalışanları için acilen “Sağlıkta Şiddet Yasası” acilen yasalaşmalıdır. Ücret düzenlemeleri acilen yapılmalıdır. Çalışma ortamları ve koşulları iyileştirilmeli, COVID-19 “illiyet bağı” aranmaksızın meslek hastalığı sayılmalı, pandemide çalışılan her yıl için 120 gün yıpranma payı uygulanmalı, hekimler için ek gösterge 7.200 olmalıdır. Hekimleri de hastaları da mağdur eden, hekimlere karşı şiddet kaynağı olan, halkın sağlığını tehlikeye atan 5 dakikada muayene dayatmasından vazgeçilmeli, hasta randevuları her hastaya en az 20 dakika ayrılacak şekilde düzenlenmelidir. Bunlar yapılmadan 14 Mart’ı Tıp Bayramı olarak kutlamak günün anlamından uzaklaşmaktır. Ben, yaşama adanmış bir mesleğin mensuplarının haklı taleplerinin karşılandığı günlerin umuduyla pandemi sürecinde ve görevleri başında yaşamlarını bizlere yaşam katmak üzere kaybeden tüm sağlıkçılarımızı saygıyla anıyorum.” ifadelerinde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.