OVACIK: POLATLILI BİR ÇİFTÇİ OLARAK, ALIN TERİNİN HAKKINI ALDIĞI 14 MAYIS’LAR UMUDUYLA

Bu haber 14 Mayıs 2022 saat 8:00 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Selami Ovacık, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü ile ilgili bir mesajı yayımladı. Ovacık, “Rahmetli babamızın, dedemizin bizlere en kıymetli yadigârı; Alın terinin kutsiyeti ve bereketidir. Polatlılı bir çiftçi olarak, 14 Mayıs’ı Dünya Çiftçiler Günü’nü bir farkındalık günü olarak gördüğümü ifade etmek isterim. Zira, tarımın getirildiği ithalatçı ve tarımsal üretimi kısıtlayıcı politika, fahiş biçimde artan üretim maliyetlerinin karşısında alın teri ve emeğin bulabildiği hak göz önüne alındığında bizler  geçen 14 Mayıs’ta olduğu gibi bu 14 Mayıs’ta da tarlamızdan baktığımızda, “İktidar, bu 14 Mayıs’ta çiftçinin durumunun farkına varacak mı?” diye soruyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin örnek ve öncü olduğu, Yerel Yönetimlerde ciddi, akılcı ve başarılı bir şekilde yürütülen Kırsal Kalkınma projelerinin genele yayılmasını, Cumhuriyet Halk Partisi olarak tüm ziyaretlerimizde çiftçilerimizle paylaştığımız çözüm önerilerimizin hayata geçirildiği, “Çiftçi, Milletin Efendisi’dir.” sözünün anlamının anlaşılarak hayata yansıtıldığı 14 Mayıs’lar umuduyla tüm çiftçilerimizi alın terinin kutsiyeti ile selamlıyor, saygılarımı sunuyorum.” ifadelerinde bulundu.

ÇİFTÇİ, SADECE MAHSUL DEĞİL, GELECEĞİ DE ÜRETİR

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Eğer milletimizin büyük çoğunluğu çiftçi olmasaydı, biz bu gün dünya üzerinde olmayacaktık.” sözünü hatırlatan Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Selami Ovacık, “Yaklaşık dört yıl önce başlayan ekonomik kriz devamında Pandemi süreci ve krizden buhrana dönüşen ekonomik durum, tarımsal üretimin ülke ekonomisi ve geleceği için nasıl hayati bir önem arz ettiğini göstermiştir. Buna rağmen yanlış tarımsal politikalarla çiftçinin, besicinin, tarımsal üreticilerimizin getirildiği nokta; Entübe’dir. Gübreye gelen fahiş zamlar, Tarımsal ilaçlara gelen zamlar, Mazot can yakıcı boyutta, Sulama maliyeti, elektrik maliyeti , vergiler de eklenince… Ekonomiyi ve tarımı yönetenler 14 Mayıs Çiftçiler Günü’ne çiftçinin  tarlasından bakınca kutlama mesajı yazabilecekler mi acaba ? Tarımsal üretim noktasında mazottan vergi alınmasın, çiftçi ürün fiyatını ekmeden önce bilsin, çiftçi her yıl milli gelirden hak ettiği oranda destek alsın, doğrudan gelir desteği kapsamında yapılan ödemelerden vergi ve banka komisyonları kalksın, destekler gününde ödensin, hasat dönemlerinde ithalat serbestilerine son verilsin, merkezine çiftçiyi alan doğru tarım politikaları uygulanmaya başlasın  o zaman 14 Mayıs’lar Çiftçilerimizin Günü olarak hak ettiği değeri bulacaktır. Halkın İktidarında , hakkıyla kutlanacak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milletimizin çiftçilikteki çalışma imkanlarını, asri ve iktisadi tedbirlerle en yüksek seviyeye çıkarmalıyız.” sözünün anlam bulduğu 14 Mayıs’lar umuduyla, bir çiftçi hemşerileri olarak tüm çiftçilerimizi emeğin ve alın terinin kutsiyeti ile selamlıyor, saygılarımı sunuyorum.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.