OVACIK: OYLAMAYA DESTEK VEREN CUMHUR İTTİFAKININ BÜYÜKŞEHİR MECLİS ÜYELERİNİ POLATLILI HEMŞEHRİLERİMİZE ŞİKAYET EDİYORUM

Bu haber 22 Ekim 2022 saat 11:02 'de eklendi.

AK Parti Polatlı Belediye Meclis Üyesi Mustafa Akkaya’nın sözleri sonrası kürsüye çıkarak konuşma gerçekleştiren CHP Polatlı Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık, ASKİ’nin suya yüzde 50 indirim kararını eleştirdi. Kararın Polatlı’nın içme suyu projesini durma durumuna getireceği aktaran Ovacık, “Bu kararı veren üç imzalı önergeyi veren AK Partili meclis üyelerine ve oylamaya destek veren Cumhur ittifakının büyükşehir meclis üyelerini kınıyorum ve Polatlı hemşehrilerimizi şikayet ediyorum. Temennimiz bu konunun mahkemeden dönmesi ve projenin 2023 yılı içinde gerçekleştirilmesidir.” dedi.

CUMHUR İTTİFAKI MECLİS ÜYELERİ VETOYU KABUL ETMEDİ

CHP Polatlı Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık konuşmasında şunları söyledi, “Öncelikle 14 Ekim günü Amasra’da meydana gelen taş kömürü işletmelerine ait madende yitirdiğimiz 41 canımızı rahmetle anıyorum, yaralılara acil şifalar diliyorum. Değerli meclis üyelerimiz ve Polatlılı hemşehrilerimiz Eylül ayı Büyük Şehir Meclis toplantısında AK Parti Grup Başkanvekili Murat Köse, Meclis Başkanvekili Fatih Ünal ve Bütçe kesim hesap komisyon üyesi Ebu Bekir Kiper’in önergesiyle ASKİ su tarifesinin yüzde 50 indirilmesiyle ilgili oylama yapıldı. Tabi bu oylamada sadece AK Partili meclis üyelerimiz değil tüm AK Partili ve MHP’li belediye meclis üyelerimiz onay vermiş oldular buna. Dolayısıyla durum nereye geldi ondan da kısaca bahsetmek istiyorum. Eylül ayında verildi bu önerge, Ekim ayında da Başkanımız Sayın Mansur Yavaş bu konuyu veto etti. Veto Ekim ayında ki 10 Ekim’de ki meclis toplantısında gündeme geldi ve yine Cumhur ittifakı meclis üyelerimiz vetoyu kabul etmediler. Yani vetonun aleyhine oy kullandılar. Doğal olarak da tarife yüzde 50 indirilmiş oldu.”

SU ZATEN MALİYETİN YARI FİYATINA SATILIYORDU

“Bunun sonucu ne olacak, özellikle Polatlı’mız için 107-108 km’den İvedik arıtmadan Polatlı’ya gelen bu su 550 milyon TL’ye 2020 yılında ihale edilmiş idi. Bugünkü rakamlarla 2 milyar 400 milyon Tl’yi bulan bir proje gideri ortaya çıktı. Tabi bunun ASKİ’nin en önemli gelir kaynağı su tarifelerinden gelen ücrettir. Bununla da ilgili kısaca bilgi vermek isterim. Ankara’da suyun m3 maliyeti 24 TL, ücreti ise 13 TL’dir. Yani maliyeti 24 TL uygulanan 13 TL’dir. Ayrıca sosyal yardım alan ailelere 10 tona kadar ton başı 1 TL’ye, öğrenci evlerine ise yüzde 50 indirimli sus tarifesi uygulanmaktadır. Zaten maliyetinin yarısına ücretlendirilen su tarifesine yüzde 50 indirim yapılması ASKİ’yi işlevsiz hale getirmiştir. Bu kararla halka yıllık ortalama, Ankara halkına 300 milyon m3 su temini sağlayan ASKİ’nin su tarifi geliri yıllık yaklaşık 1.8 milyar TL olacaktır. ASKİ’nin sadece 2022 yılı elektrik ve personel gideri 2.3 milyar TL’dir. Elektrik giderlerinin 2023 yılında fiyat artışları sonucunda yaklaşık 5 milyar TL olması beklenmektedir. Dolayısıyla bu gelir ASKİ’de sadece yıllık elektrik giderini dahi karşılayamaz duruma getirmektedir. Mecliste alınan bu karar su indirim kararı değil ASKİ’nin iflas ettirilmesi kararıdır.”

POLATLI SU PROJESİ DURMAK DURUMUNDA KALACAK

“Ankara’da suya yeni dönemde zam yapılmamıştır. Kademeli su tarifesine geçilmiştir. ASKİ abonelerinin yüzde 82’si en düşük kademede ki tarifeyle ücretlendirilmektedir. Tarifeye üfe oranında artış yapılmaktadır. Enflasyonun ve genel ekonomik koşulların doğal bir sonucu olan üfe oranları ile Büyükşehir Belediyemizin bir ilgisi yoktur. Bu konu merkezi hükümetin konusudur. Tüm bu kararlar AK Partili üyelerin çoğunluğunu oluşturduğu ABB meclisinde alınmıştır. Dolayısıyla bugüne kadar sadece meclis kararları uygulanmıştır. Belediye yönetiminin fiyat artışı yapması söz konusu değildir. ASKİ mevcut fiyat tarifesi ile bu yıl şu ana kadar 5 milyon TL zarar etmiştir. Yeni kararın uygulanması ile zararın yıl sonunda 1 milyar 100 milyon TL’yi bulması beklenmektedir. Su hayati bir konudur. Bu şartlar altında Ankara’mızın susuz kalmaması için alt yapı çalışmaları ve müteahhit hizmetleri mecburen durdurulacaktır. Ya da durma seviyesine gelecektir. 30 yıldır ihmal edilen temiz su hasreti çeken Polatlı, Elmadağ ve Gölbaşı hatlarında ki çalışmalar ile su taşkınlarını önleyecek büyük alt yapı çalışmaları da yine zorunlu olarak yarıda bırakılacaktır. Bu süreçte su temini sağlaması için ASKİ’ye ABB bütçesinden para aktarılacaktır. Bu yüzden belediyenin proje ihale süreçlerinin iptal edilmesi söz konusu olacaktır. Maalesef bazı sosyal yardımlar ve kırsal kalkınma destekleri bu kararlar nedeniyle askıya alınmak durumunda kalacaktır. Zararın ekonomik koşullar nedeniyle daha da artması durumunda personel çıkarımına kadar gidilecektir.”

CUMHUR İTTİFAKININ BÜYÜKŞEHİR MECLİS ÜYELERİNİ KINIYORUM VE POLATLI HEMŞEHRİLERİMİZİ ŞİKAYET EDİYORUM

“Yıllarca halkın cebindeki paraya göz koyulan, uçuk ücretlerle su satılan ve buradan elde edilen gelirlerle jeepler, helikopterler, uçaklar, dinozorlar gibi altın işlere kaynak aktarılan ASKİ alınan bu kararla entübe bir şekilde alt yapı projelerini bile yapamaz hale getirilmiştir. Bundan sonraki süreçte oluşabilecek sel baskınlarının da sorunları da bu kararları alan kişiler olacaktır. Bu yıl elektriğe ortalama yüzde 206, mazota ortalama yüzde 190 zam yapılmış, asgari ücret yüzde 81 oranında arttırılmıştır. Elektrik, doğalgaz, arıtma, personel maliyetleri ve diğer giderlerin soluksuz bir şekilde arttığı ortamda su tarifelerin düşürülmesine yönelik alınan bu kararın iptali için mahkemeye gidilmiştir. Bunu öncelikle duyurmak istiyorum. Gelelim Polatlı için konunun önemine İvedik-Polatlı içme suyu hattı bahsettiğim gibi gelişti. 150 km’den oluşuyor. 2 milyar TL’yi bugünkü şartlarda aşan bir proje olacak. Bu kararı veren üç imzalı önergeyi veren AK Partili meclis üyelerine ve oylamaya destek veren Cumhur ittifakının büyükşehir meclis üyelerini kınıyorum ve Polatlı hemşehrilerimizi şikayet ediyorum. Temennimiz bu konunun mahkemeden dönmesi ve projenin 2023 yılı içinde gerçekleştirilmesidir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.