OVACIK: ÖĞRETMENLERİMİZ İÇİN DERT+DERT+DERT  SİSTEMİNE DÖNÜŞEN SORUNLAR ÇÖZÜLMELİ

Bu haber 24 Kasım 2021 saat 9:47 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık,  24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.  Ovacık, ‘’  CHP olarak verdiğimiz ‘’ Öğretmenlik Meslek Kanunu ‘’  teklifimiz kanunlaştırılmalı, öğretmenlerimizin hakkı olan 3600 ek gösterge verilmeli, atama bekleyen öğretmenlerimizin mağduriyetine son verilmeli, öğretmenlerimizin maaş ve özlük hakları iyileştirilmeli, yönetici kadrolarında daha çok kadın öğretmen olmalı, öğretmenlerimiz için Dert+Dert+Dert  sistemine dönüşen sorunlar çözülmeli, öğretmenlerimizin yüzü gülmeli ki  24 Kasım’lar öğretmenlerimizin hak ettikleri anlamda kutlansın ‘’ ifadelerinde bulundu.

BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK’ÜN İZİNDEKİ TÜM EĞİTİMCİLERİMİZİN GÜNÜ KUTLU OLSUN

Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında Ovacık, “24 Kasım 1928, önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanının verildiği tarihtir. Atatürk’ün gerçek bir halk önderi olarak toplumun tüm kesimlerine yazı tahtası önünde yeni harfleri öğrettiği fotoğraflar gözümüzün önüne gelir. O, Kurtuluş Zaferi’nin örnek komutanı olduğu kadar sivil yaşamda bir halk önderi, bir devrimci, bir öğretmendir. Askeri zaferlerle yetinmenin bağımsızlığın korunması için yeterli olmadığının bilincindedir. Bu nedenle okul çağındakilerle sınırlı olan örgün eğitimle yetinmemiş, her yaştan, her kesimden halkın da Millet Mektepleri uygulamasıyla yeni harflerle tanışması, okuryazar olması için Başöğretmen olarak çalışmaların önünde olmuştur.” dedi.

CHP OLARAK EĞİTİMİN TÜM PAYDAŞLARIYLA ÇALIŞTAYLAR  GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Öğretmenlerin sorunlarını ve CHP olarak çözüm önerilerini öğretmenlerle ve tüm eğitim paydaşlarıyla  her platformda paylaşıldığını belirten Ovacık, ‘’ 21 Kasım Pazar Günü CHP Genel Merkezimizde eğitimin tüm paydaşlarıyla birlikte gerçekleştirdiğimiz ‘’ Milli Eğitim Çalıştayı ‘’ sorunların tespiti ve partimizin çözüm önerileri noktasında önemlidir. CHP olarak, öğretmenlik mesleğinin yeniden toplumun en saygın mesleklerinden biri haline getirilmesi konusunda çalışmalar yapıyoruz. Eğitim emekçilerin tamamı, yoksulluk sınırının altında maaş almaktadır. Türk-İş’in Eylül 2021 dönemi yoksulluk ve açlık sınırı göstergelerine göre; açlık sınırı asgari ücretin (Asgari ücret: 2 bin 825 TL) üstüne çıkarak 3 bin 49 TL, yoksulluk sınırı ise 9 bin 931 TL oldu. Bu rakamlara göre öğretmenlerimizin tümü yoksulluk sınırı altında, ücretli öğretmenlerimiz ise açlık sınırı altında hayat mücadelesi veriyor. Yüz binlerce öğretmenimiz seçim öncesi verilen tüm vaatlere rağmen atanmamıştır. Öğretmenler ücretli ve sözleşmeli değil, kadrolu atanmalı. Statü, ek gösterge ve ek ders ücretleri iyileştirilmelidir. En kısa zamanda Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılarak; öğretmen yetiştirme, ilk atama, yer değiştirme, görevde yükselme, mali ve sosyal haklar gibi öğretmenlikle ilgili tüm konuları bu kanun kapsamında çözüme kavuşturulmalı, özlük hakları bu yasa ile güvence altına alınmalıdır. Başta, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, eğitim şehitlerimizi,ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı, sevgi ve minnetle anıyor; Atatürk ilke ve devrimleri ışığında, büyük bir gayret ve özveriyle, geleceği şekillendiren değerli öğretmenlerimizin bu anlamlı günlerini kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.