OVACIK: “KURTULUŞUN KAHRAMANI ATATÜRK, KARARGÂHI ANKARA”

Bu haber 27 Aralık 2022 saat 9:27 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Selami Ovacık, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 103.’ncü yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Büyük Atatürk’ü 27 Aralık 1919’da karşılayan Seğmenler, Samsun’dan başlayan milli mücadeleyi selamlıyor, halkımızın boyun eğmez ruhunu simgeliyordu. İmkânsız denilen zafer bu ruhla kazanıldı. Bu büyük başarıyı mümkün kılan ruh bugün de ülkemizde vardır. Bu duygu ve düşüncelerle 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelişinin yıl dönümünde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyor; Cumhuriyeti kuran, bize bu topraklarda özgür ve onurlu yaşama fırsatı veren tüm kahramanlarımıza, şehitlerimiz, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum’’ dedi.

“BÜYÜK ATATÜRK’ÜN ANKARA’YA GELİŞİ ULUSUMUZA UMUT VERDİ”

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 103.’ncü yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajında Ovacık, “Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişi, Kurtuluş Savaşı’nın en önemli gelişmelerinin başında gelmektedir. Bu gelişmeler ışığında Ankara, Türkiye’nin umudu ve milli mücadelenin merkezi haline geldi. Atatürk’ün orada başlattığı ışık tüm Türkiye’ye yayıldı ve Kurtuluş Savaşı’ndan galibiyetle ayrıldık. İşte şimdi bu topraklar üstünde yaşıyorsak, burada nefes alıyorsak, köleleşmediysek bunların hepsi bizleri azmiyle, cesurluğuyla kendine hayran bırakan Atatürk ve silah arkadaşlarının eseridir. Hepsine minnettarız.” İfadelerinde bulundu.

“KIZILCA GÜNDEN SONSUZA”

Ovacık, ‘’ Ulusumuzun kurtarıcısı ve Cumhuriyetin kurucusu Gazi Paşa’nın üzerinde kemerli bir palto… Dikmen yolu eteğinde, şimdiki Genelkurmay’ın önünde… “Kızılyokuş” denilen yerde… “Ölürüz de dönmeyiz senin yolundan, Mustafa Kemal Paşa.” diyerek meydanı çınlatan Ankaralılar… Atatürk, çok duygulanacak ve daha sonra çevresindekilere defalarca şunları söyleyecektir; ‘’  Bu asil hareketi hiçbir zaman unutmadım ve unutmayacağım.’’  diyen Ovacık, ‘’ Hak, hukuk ve adaletin su kadar, emek kadar ekmek kadar kutsal ve gerekli olduğunun anlaşıldığı şu günlerde… Atatürk’ün ilk kurduğu okulun “Ankara Hukuk Mektebi” olduğunu vurgulamak gerek. 5 Aralık 1925’te açıldı. İlk kayıt, 301 öğrenciydi ve açılış konuşmasını bizzat Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Paşa yapmıştı. 1927 yılında okul,  Ankara Hukuk Fakültesi adını aldı. Açıkça ifade etmem gerekir ki; Atatürk Ankara’dır, Ankara, Atatürk’tür. Bu duygu ve düşüncelerle, Ulusal Kurtuluş mücadelemizin kalbi ve karargâhı Ankara’mızın bu kutlu gününde, kurtuluşun ve kuruluşun önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, derin bir inançla O’nu takip eden silah arkadaşlarını, Ata’sını bağrına basan Ankaralılarımızı rahmetle, tarifsiz bir minnetle ve derin bir saygıyla anıyorum.’’ ifadelerinde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.