OVACIK: KARA KIŞ FONUYLA VATANDAŞIN YANINDAYIZ

Bu haber 19 Kasım 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kara Kış Fonu” çağrısının ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla hayata geçen kara kış destek paketi ile ilgili bilgi verdi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kara kış destek paketiyle vatandaşın yanında olduğunu belirten Ovacık, “86 bin 209 ailemizin Başkent Kart’larına 4 ayda toplam 2 bin 150’şer TL’den 400 milyon 349 bin 350 TL kara kış  desteğimizin 500 TL’lik ilk ödemesi gerçekleştirildi. Kış aylarının çetin koşullarını dayanışma ile birlikte aşacağız.” dedi.

ANKARA AYAZINDA DAYANIŞMAYLA ISINIYORUZ

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık, Cumhuriyetin Başkenti’nin dayanışmanın da başkenti haline geldiğini belirterek, “Tarım üretimi girdilerinin 3-4 kat arttığı ülke koşullarında kırsal kalkınma ile Ankara çiftçisine yapılan destekler,  pandemi süreci boyunca Ankara’nın tüm dezavantajlı kesimlerine yapılan destekler bir yandan da ekonomik koşullar nedeniyle hemşerilerimizin büyük bir kısmının yaşadığı zorluklara uzanan dost eli olan, insan odaklı, sosyal demokrasinin üst düzey örnekleriyle dayanışmayı büyüten bir yönetim anlayışı ile tüm Ankaralıların yüreklerine dokunuyoruz. Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kara Kış Fonu çağrısını, Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Mansur Yavaş,  ‘’Kara Kış Destek Paketi’’ ile hayata geçirmiş oldu.  Yeni destek paketimizde, başvuruda bulunan ihtiyaç sahibi 86 bin 209 ailemizin Başkent Kart’larına 4 ayda toplam 2 bin 150’şer TL’den 400 milyon 349 bin 350 TL kara kış  desteğimizin 500 TL’lik ilk ödemesi gerçekleştirildi. Kış aylarının çetin koşullarını dayanışma ile birlikte aşacağız.” dedi.

CHP’NİN İNSAN ODAKLI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ İLHAM OLUYOR

CHP’nin insan odaklı çözüm önerilerinin toplumsal birlik ve dayanışmaya ilham olduğunu ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık, “Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Kara Kış Fonu kurulsun çağrısında bulunmuştu.  Genel Başkanımızın ekonomi konusunda  uyarıları, toplumsal dayanışmaya ilham olurken, bu uyarıların mevcut iktidar tarafından dikkate alınmayışı vatandaşımız için acı bir gerçeğe dönüşüyor. Her gün yeni bir zam geliyor, korkunç bir pahalılık var. Bunu zaten vatandaş görüyor ve hissediyor. Yurttaşlarımızın bu kış hayata tutunabilmesi için uygun fiyatlı enerjiye erişimin sağlanması hayati önemdedir. Enerji faturasını ödeyemeyen 5 milyon hanenin olduğu gerçeğini ortaya koyarak elektrik faturalarından KDV ve TRT payı kaldırılsın dedik. Mevcut iktidar yüzde 18 lik KDV’yi kaldıramadı. Yüzde 1’e indiremedi. Elektrik faturalarında yüzde 2 oranında TRT payı yüzde 0,7 oranında da enerji fonu kesintisini kaldırması asla yeterli değildir.Kısa bir süre içinde elektrik faturaları 3 kez zamlandı. Doğal gaza 8 defa zam yapıldı. Sanayide kullanılan doğal gaza yapılan fahiş zammın faturası da vatandaşa kesilecek, vatandaşlarımız yapılan son zamların faturasını; çarşı-pazarda ve market kasalarında aldıkları temel gıda ürünlerine yapılan zamlarla ödemek zorunda kalacak. Kömüre, mutfak tüpüne yapılan zamlar ortadadır. Genel Başkanımız, tüm enerji sektörü paydaşlarıyla, enerji sektörü temsilcileri ile bir çalışma toplantısı gerçekleştirdi. Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun  mevcut iktidara bir çağrısı daha olmuştu. Elektrik ve ısınmada düşük gelirliler lehine kademeli tarifeli sisteme geçilmesi çağrısıydı. Sosyal tarife uygulaması başlatılmalı ki vatandaşlarımız daha ağır faturalar ödemesin.” dedi.

KABARAN FATURALARIN YÜKÜ HER GEÇEN GÜN DAHA FAZLA ARTIYOR

Ekonomik kriz ve artan fatura yükünün  yurttaşı her geçen gün daha da zorladığını belirten Ovacık, “Yüksek enflasyon nedeniyle maaşlar erirken kabaran faturaların yükü her geçen gün daha fazla artıyor. Kış aylarında ısınma giderlerinin artışı da göz önünde bulundurularak, ekonomik kriz ve yüksek enflasyona karşı vatandaşı korumak üzere, elektrik ve doğalgaz  üretim, iletim ve dağıtım faaliyetlerini özel şirketlerin kâr ve kazanç alanı olmaktan çıkarıp, kamusal bir hizmet olarak vermesi gerekiyor. Elektrik faturalarını düşürmek için atılacak ilk adım ise elektrik tarifeleri üzerinde yüzde 19‘dan fazla paya sahip olan vergi ve fon yükünün en azından kış boyunca hafifletilmesi ve düşük gelirli yurttaşlarımızın lehine sosyal tarife uygulamasına geçilmesidir.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.