OVACIK: KANSER, DİYABET VE TANSİYON İLAÇLARININ TEMİNİNDEKİ SORUNLAR ACİLEN GİDERİLMELİDİR

Bu haber 04 Nisan 2022 saat 9:44 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Selami Ovacık,  1-7 Nisan Dünya sağlık Günü ve Kanser Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Ovacık, kanserin dünyada ve Türkiye’de sebebi bilinen ölümler arasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığı belirterek, hastalıktan korunmanın önemine dikkat çekti.  Yüksek kur, yüksek enflasyon ve ilaç fiyatlarına yapılan zamların ardından özellikle kanser, diyabet ve tansiyon ilaçlarının temininde yaşanan zorluklara dikkat çeken Ovacık, “Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere mevcut iktidarın tüm yöneticileri bu hafta boyunca süslü laflar etmek yerine, hastalarımızı ilaçlarına kavuşturacak adımlar atmalıdır.” İfadelerinde bulundu.

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

1-7 Nisan Sağlık Günü ve Kanser Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajında, erken teşhis edildiğinde tedavisinin mümkün olduğu ve yaşam kalitesinin artırılabildiği kanser türleri olduğu düşünüldüğünde, hastalıktan korunmanın öneminin daha da arttığı belirten Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Selami Ovacık,  kanserin beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalık olduğuna dikkat çekti. Ovacık, “Kovid-19 salgını döneminde sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin artırılması, tuz kullanımının azaltılması, tütün ve tütün ürünlerinin kullanılmaması hem kanserden korunmada hem de salgınla mücadelede önemli birer etkendir. Erken teşhis oranlarında herhangi bir düşüş yaşanmaması için taramaların salgın sürecinde de devam etmesi önem arz etmektedir.” dedi.

KANSER İLAÇLARININ ÖDEME LİSTESİNE ALINIP ALINMAMASI, SGK TAKDİRİNE BIRAKILAMAYACAK KADAR HAYATİ ÖNEMDEDİR

Kanser ilaçlarının ödeme listesine alınıp alınmamasının SGK’nın takdirine bırakılamayacak kadar hayati olduğunun altını çizen Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Selami Ovacık, “Sağlık harcamaları açısından dışa bağımlı olan ülkelerde harcamaların büyük çoğunluğu ilaç parası veya tıbbi araç gereç parası olarak ülke dışına çıkmaktadır. Tıbbi teknoloji, ilaç ve aşı üretimi konusunda başka ülkelere bağımlılığımızın azalması yabancı firmalara ödemek zorunda kaldığımız milli servetten tasarruf edilmesini de sağlayacaktır. Ancak bundan daha da önemlisi hiçbir yurttaşımızın hayatı ilaca ya da tıbbi malzemeye erişemediği için kararmayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle 1-7 Nisan Sağlık Günü ve Kanser Haftası dolayısıyla toplumsal farkındalığın artması, kanser ilaçlarına tüm yurttaşlarımızın hem temin hem de ekonomik anlamda rahatça erişebilmesi umuduyla tüm Polatlı’lı hemşerilerime sağlıklı yarınlar temenni ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.