OVACIK: HER YENİ NESİL ÖĞRETMENLERİN OMZUNDA YÜKSELİR

Bu haber 24 Kasım 2022 saat 9:50 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e “Başöğretmenlik” unvanının verilişinin de yıldönümü olan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

ÖĞRETMENDEN, EĞİTİCİDEN YOKSUN BİR MİLLET, HENÜZ MİLLET ADINI ALMA KABİLİYETİNİ KAZANMAMIŞTIR

24 Kasım Öğretmenler Günü ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu  Mustafa Kemal Atatürk’e “Başöğretmenlik” unvanın verilişinin  yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, eğitim sistemindeki sorunlar çözülmeden kültür, bilim, teknoloji alanlarında kalkınma ve ilerlemeden söz edilemeyeceğinin altını çizen  Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Selami Ovacık, atanamayan öğretmenlere, öğretmen sorunlarına ve 20 yıl içerisinde sayısız değişikliğe uğrayarak deneme tahtasına dönüşen eğitim sistemine dikkat çekti. Cumhuriyetin ilk yüzyılında öğretmenlik mesleğine verilen değere vurgu yapan Ovacık, “Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet, henüz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır. Öğretmenler! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’’ sözü, Türkiye’nin aydınlık geleceğinin mimarı değerli öğretmenlerimizin bir toplumun gelişmesinde ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.” dedi.

ÖĞRETMENLERİMİZİN VE EĞİTİM SİSTEMİNİN SORUNLARI KADER DEĞİLDİR

Ovacık, “Öğretmenlerimizin ve eğitim sisteminin sorunları, bir kader değildir. Ancak bugün gelinen noktada, eğitim sistemindeki “sistemsizliğin” yanı sıra, kıymetli öğretmenlerimiz borçlarla mücadele etmektedir. Yaptıkları mesleğin saygınlığını yitirdiği kaygısının yanı sıra, geçim sıkıntısı kaynaklı psikolojik sorunlar yaşamakta ve gelecekten ümitlerini kesmektedir. Geleceğimizi yetiştiren öğretmenler, yoksulluk sınırının yarısından az maaş almaktadır ve ailelerinin ve kendilerinin temel ihtiyaçlarını dahi karşılamakta güçlük çekmektedir. Öğretmenlerin ekonomik gelirlerinin yetersizliği, eğitimin niteliğini de düşürmektedir. Bu nedenle öğretmenlerin özlük haklarında ve maaşlarında bir iyileştirmeye gidilmesi gerekmektedir. Bu duygularla, Cumhuriyeti koruyacak ve yaşatacak nesiller yetiştirmek mücadelesi veren, geleceğimizi şekillendiren tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor, Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tüm şehit öğretmenlerimizi ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi saygıyla rahmetle anıyorum” ifadelerinde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.