OVACIK: GAZİLERİMİZ EMANETİMİZDİR, AYRIM KABUL ETMEYİZ

Bu haber 19 Eylül 2022 saat 11:21 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir anma mesajı yayımladı. Ovacık, ‘’ Gazilerimize ödenen şeref aylıkları eşit bir şekilde verilmeli ve ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar karşısında düşen alım gücü nedeniyle şeref aylığı miktarında ve sosyal haklarında da bir an önce artış yapılmalıdır. Bu konulardaki TBMM önergelerimizi reddetmek doğru bir vicdan, doğru bir bakış değildir. İktidar muhalefet ayrımı olmadan kahraman Gazilerimizin talep ve beklentilerini yerine getirerek, onların hayatlarını en iyi koşullar altında sürdürmelerini sağlamak hepimizin boynunun borcudur.” dedi.

2021 YILINDA VERİLEN ÖNERGELER REDDEDİLDİ

Ovacık, “Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin derlediği verilere göre 31 Aralık 2021 tarihi itibariyle hayatta olan 26 bin 500  muharip Gazimizin, 8 bininin herhangi bir sosyal güvencesi yok… Sosyal güvencesi olan muharip Gazilerimizin şeref aylıklarından yapılan kesintilerle ellerine geçen miktar, yok denecek kadar… 8 bin muharip Gazimizin sosyal güvenceden mahrum olması da ayrı bir ayıp…. Gazilerimizi üzen, eşitsizlik yaratan bu ayrımın ortadan kaldırılması için milletvekillerimiz tarafından TBMM’de kanun teklifleri verildi. 2021 yılında verilen önergeler reddedildi. En son 2022 Mayıs’ında verilen önerge halen bekliyor.  Gazilerimize ödenen şeref aylıkları eşit bir şekilde verilmeli ve ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar karşısında düşen alım gücü nedeniyle şeref aylığı miktarında ve sosyal haklarında da bir an önce artış yapılmalıdır. Bu konulardaki TBMM önergelerimizi reddetmek doğru bir vicdan, doğru bir bakış değildir. İktidar muhalefet ayrımı olmadan kahraman Gazilerimizin talep ve beklentilerini yerine getirerek, onların hayatlarını en iyi koşullar altında sürdürmelerini sağlamak hepimizin boynunun borcudur.” ifadelerinde bulundu.

ŞEHİTLERİMİZ VE GAZİLERİMİZ İÇİN BUGÜNE KADAR YAPILAN VE BUNDAN SONRA YAPILACAK OLAN HİÇBİR ŞEY ONLARIN FEDAKÂRLIKLARININ YERİNİ TUTMAYACAKTIR

TBMM tarafından Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik unvanı verilmesinin yıl dönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü sebebiyle yayımladığı mesajında Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık, “1005 Sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun gereği Gazilerimiz ‘şeref aylığı’ almaktadırlar. Ancak 2007 yılında çıkarılan 5595 Sayılı Kanunla Gazilerimiz arasında almakta oldukları aylık bakımından ayrıcalık yaşanmış, Gazilerimiz ‘sosyal güvencesi olan’ ve ‘sosyal güvencesi olmayan’ şeklinde sınıflandırılmış,  sosyal güvencesi olan Gazilerimize daha az ‘şeref aylığı’ verilmeye başlanmıştır. Bu düzenleme Gazilerimiz arasında ayrımcılığa neden olmasının yanı sıra, kanunun amacından uzaklaştırılmıştır” ifadelerini kullandı. Ovacık, “19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin aldığı karar ile Gazilik ünvanı verilen ve en büyük Gazi olan vatanımızın kurtarıcısı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve  Türk Ordusu’nun bütün kahramanlarını 19 Eylül Gaziler Günü’nde bir kez daha saygıyla hatırlıyor ve hepsine sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Tüm Gazilerimizin onurlu bir yaşam sürmesini sağlamak ve bunun için gerekli düzenlemeleri yapmak, hem vatanseverliğin hem de tarihimize karşı sorumluluğumuzun bir gereğidir.  Biliyoruz ki; Şehitlerimiz ve Gazilerimiz için bugüne kadar yapılan ve bundan sonra yapılacak olan hiçbir şey onların fedakârlıklarının yerini tutmayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, milletimize hiç tereddüt etmeden hizmet eden bu emsalsiz rütbenin sahibi tüm Gazilerimizin anlamlı günlerini kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm Gazi ve Şehitlerimize bir kez daha sonsuz şükranlarımı sunuyorum.” İfadelerinde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.