OVACIK: BİR AVUKAT BABASI OLARAK, 5 NİSANI LAYIKIYLA KUTLAYACAĞIMIZ GÜNLERİN UMUDUNDAYIM

Bu haber 05 Nisan 2022 saat 9:44 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Selami Ovacık, 5 Nisan Avukatlar günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Ülkemizde 1958 yılından bu yana her 5 Nisan gününü Avukatlar Günü olarak kutluyoruz. Aslında hukuksal ve yargısal süreçlerde savunmanın yok sayıldığı, avukatların ekonomik ve mesleki sorunlarına hiçbir ciddi ve kalıcı çözüm üretilmediği, ekonomik ve mesleki çöküşün eşiğine getirildiği, Avukatlık mesleğine ve Avukatlara yönelik saldırıların her geçen gün daha da yoğunlaştığı yıllarda maalesef 5 Nisan gününü Avukatlar Günü olarak  layıkıyla kut-la-ya-mı-yo-ruz. Bir Avukat babası olarak, 5 Nisan’ı hak ettiği anlamda, layıkıyla kutlayacağımız günlerin umudundayım” İfadelerine yer verdi.

HERKES İÇİN ADALET, ADALET İÇİN AVUKAT EN TEMEL HAKTIR

“Meslek sorunlarının her geçen gün arttığı, yasalarla getirilmiş kazanımların, karar ve fiili uygulamalarla törpülenerek erezyona uğratıldığı bir ortamda 5 Nisan günü Avukatlar Günü olarak kutlanmaya çalışılıyor. Bugün 5 Nisan Avukatlar gününde kutlama mesajı yayımlamak isterdik. Ancak günümüzde yargının bağımsız ve tarafsızmış gibi bile davranamadığının örneklerini üzülerek görmekteyiz.” diyen Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Selami Ovacık, “Ülkedeki adalet anlayışının yerleşmesinde en önemli rolü üstlenen avukatların günümüzde maalesef ağır saldırılara uğradıkları izlenmektedir. Kamu yararının önde tutulduğu adil bir düzlemde yaşama ideasının ana aktörlerinden avukatların sosyal güvenceleri de zayıflatılmaktadır. Huzur içinde hukukun üstünlüğünü savunmak zorunda olan avukatların sosyal güvencelerinin her geçen gün artacağı yerde yerinde sayması hatta geri gitmesi üzücüdür. Adalet, herkes için ve adalet için Avukat temel haktır.” İfadelerinde bulundu.

Demokrasi, hukuk devleti, yargı bağımsızlığı, haklar ve özgürlükler mücadelesinin ayrılmaz parçası Avukatlarımızın günü kutlu olsun

Ovacık, “Yüksek vergi yükü, SGK primlerinin ağırlığı, CMK ve Adli Yardım ücretlerinin angarya oluşturması, avukatları ekonomik anlamda zorlamakta iken, önümüzdeki süreçte daha fazla ekonomik çöküşlerin yaşanmaması için gerekli önlemlerin şimdiden alınması zorunluluktur. Özellikle mesleğe yeni başlayan ve bağımsız savunmanın genç temsilcilerinin ekonomik sorunlarının çözümünü sağlayacak ve onlara ekonomik katkı sağlayacak yasal düzenlemeler acilen yapılmalıdır. Özgür, demokratik, sağlıklı, umutlu bir gelecek özlemiyle; demokrasi, hukuk devleti, yargı bağımsızlığı, haklar ve özgürlükler mücadelesinin ayrılmaz parçası olan tüm avukatlarımızın, Kadın cinayetlerine, çocuk istismarına, hak gasplarına karşı ve toplumsal adalet için mücadele eden tüm avukatların, 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutluyor, hukuk, demokrasi ve laiklik mücadelesi sebebiyle katledilen Av. Muammer Aksoy, Gazeteci Av. Uğur Mumcu ve bu yılın Ocak ayında katledilen avukat Dilara Yıldız başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş hak savunucularını saygıyla anıyorum.” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.