OVACIK, ABB MECLİS KÜRSÜSÜNDE SAKARYA ZAFERİNİ KUTLADI

Bu haber 14 Eylül 2022 saat 15:41 'de eklendi.

OVACIK, MECLİS KÜRSÜSÜNDEN SAKARYA ZAFERİNİ ANLATTI

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık Sakarya Zaferi’nin 101. Yıldönümü nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısı 1. Birleşiminde konuşma gerçekleştirdi. Ovacık, “Türk’ün Ata’sının ‘Cephe elbette önemlidir  fakat  her bir siper her bir tepe savunulmalıdır;  vatan o tepedir, o siperdir:  Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Ve o satıh her bir tepesi her bir siperi ile vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla sulanmadıkça, terk olunamaz.” kararlılığı, Sakarya’dır.’ İfadelerini kullandı.

TÜRK İSTİKLALİ UĞRUNA İSTİKBALLERİNDEN VAZGEÇENLERE SAYGI DURUŞUNUN GÜNÜDÜR

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Saygıdeğer Başkanım, Başkentimizin, Saygıdeğer Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri, Aziz Türk Milleti’nin istiklali uğruna, istikballerinden vazgeçenlerin, ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, ‘’ Ya İstiklal Ya Ölüm ‘’parolasıyla, Anadolu’da topyekün verdiği varlık ve yokluk mücadelesinin,  Vatan kurtaran destansı bir zafer olarak anıtlaştığı Sakarya Zaferimizin 101. onur yıl dönümünde sizleri saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Bugün, Ecdadın, Viyana önlerinden başlayan geri çekilişinin 2 bin kilometre sonra, Polatlı ve Haymana’da  sona erdirildiği günün onur yıldönümüdür. O Melhame-i Kübra’da , Yunan ordusunun Anadolu’nun kutsal bağrında boğularak kurtuluşa ve bağımsızlığa kavuştuğumuz günün onur yıldönümüdür. Karabasan gibi başlayan düşman işgalinin, Atatürk önderliğinde topyekûn bağımsızlık mücadelesinin, 3 yıl 3 ay 22 gün süren bir İstiklal Savaşı’nın mucizelerle bitirildiği varoluş destanımızın mihenk taşı Sakarya Zaferi’mizin onur yıldönümüdür. Bugün Üç Mustafa’yı anmanın günüdür; Mustafa Kemal Atatürk, Mustafa İsmet İnönü, Mustafa Fevzi Çakmak. Onların yüksek şahsiyetleri izinde, Vatandan, Milletten başka sevgili tanımayan Türk İstiklali uğruna istikballerinden vazgeçenlere saygı duruşunun günüdür.”

SAKARYA, KARARLILIKTIR

“Tarih bilgisi ve bilinci, Ulus olarak var olmanın ve birlikte yaşamanın en önemli aracıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça, daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” sözünden hareketle çocuklarımıza, insanlarımıza milli tarihimiz ve ulus  bilincini aktarmak noktasındaki gayretler önemlidir. Mansur Başkanımız ve Ankara Büyükşehir Belediyemizin Sakarya Zaferi etkinliklerimize verdiği destek, tanıtım atağı, ulusal  tarihimize yönelik gayretleriyle Sakarya Zaferi Ankara İli Polatlı ve Haymana ilçelerinde gerçekleşmiştir bilinci tüm yurttaşlarımızın kalplerine yazılacaktır. Türk’ün Ata’sının ‘Cephe elbette önemlidir  fakat  her bir siper her bir tepe savunulmalıdır;  vatan o tepedir, o siperdir:  Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Ve o satıh her bir tepesi her bir siperi ile vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla sulanmadıkça, terk olunamaz.” kararlılığı, Sakarya’dır.’”

MECLİS ÜYELERİNİ POLATLI’YA DAVET ETTİ

“Gerçekten Polatlı kıvrımından sonra Sakarya Nehri sularında güneş ışıklarının renk aldığı bir başka görünüm vardır. Sanki bir gizli dil, onun sularının derinliğinde yaratılan bu destanı okumaktadır. Saygıdeğer Başkanımızın ve siz değerli meclis üyelerimizle 11 Eylül akşamı diriliş yolu yürüyüşümüzde, ayaklarımızın bastığı toprağı incitmeden yürüdük. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın “Melhâme-i Kübrâ” diye nitelediği Büyük Kan Selini ve Sakarya Meydan Muharebesi’nin derin anlamını duyumsadık. 100. yıldönümünde olduğu gibi Ankara Büyükşehir Belediyemizin ve saygıdeğer Başkanımızın destekleriyle 101. onur yıldönümümüzde de Sakarya Zaferimizin tarihi anlamı ve onuru, Cumhuriyet Meydanında büyük bir coşkuya dönüşecek. Siz değerli meclis üyelerimizi de bu coşkumuzu birlikte paylaşmaya davet ediyorum. Büyükşehir Belediye Meclisimizin, sayın Başkanımızın göreve geldiğimiz günden bu yana Sakarya Zaferi’mizin tüm ülkeye tanıtılması noktasındaki gayreti, şanlı tarihimiz önünde bir saygı duruştur. Bu duygu ve düşüncelerle bizleri onurlandırdığınız için saygıdeğer Mansur Başkanımıza ve siz değerli belediye meclis üyelerimize tekrar teşekkür ediyor, Sakarya Zaferi’nin yüz birinci onur yılında Vatanımızın Kurucusu ebedi başkomutanımız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tüm Milli Mücadele kahramanları, aziz şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle, minnetle, saygıyla anıyorum. Sakarya Zaferi’mizin 101. onur yılı kutlu olsun. Özgür bir vatandaş olarak yaşamak umutlarıyla İstiklal uğruna istikballerini, canlarını, kanlarını esirgemeyen şanlı ecdadımıza minnet duygularıyla. Şimdi de halk egemenliği ve demokrasi için benzer bir seferberliğin hayata geçeceği umuduyla. Başkanımızın şahsında, yüz birinci  yıl coşkumuzu ve onurumuzu bizlerle paylaşan kıymetli meclisimizi saygıyla selamlıyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.