OTOYOLLARDA HIZ LİMİTİ ARTIRILDI

Bu haber 01 Temmuz 2022 saat 10:07 'de eklendi.

İçişleri Bakanlığı kararıyla otomobiller için otoyollarda hız sınırlarının artırılması kararı bugünden itibaren uygulamaya koyuldu. Kararın olumlu olduğunu ifade eden Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Tarhan, “Yolların daha iyi olması nedeniyle artık ulaşım daha konforlu ve rahat sağlanıyor. Otomobiller için otoyollarda hız sınırlarının yükseltilmesi vatandaşlarımızın açısından olumlu bir karar. Kazasız yolculuklar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

TARHAN: YERİNDE BİR KARAR OLDU

Otoyollarda hız limiti artırımının yerinde bir karar olduğunu ifade eden Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Tarhan, “Otoyollar geçmişe nazaran çok daha iyi durumda. Teknolojinin de ilerlemesiyle çok daha iyi ve sağlıklı yollar yapılabiliyor. Ülkemizde birçok noktada yollar oldukça iyi durumda. Bu nedenle otoyollarda hız limitlerinin artırılması çok yerinde bir karar oldu. İçişleri Bakanlığı yerleşim yeri dışındaki şehirlerarası çift yönlü karayolları ile bölünmüş yollarda ve otoyollarda otomobiller için 20 km/saate kadar bir hız limiti artışı gerçekleştirdi. Karar bugünden itibaren yürürlüğe girdi. Buna göre belirlenen bazı yollarda 120 km/s olan hız sınırı 10 km/s artırılarak 130 km/saate, 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıkarıldı. Otomobiller için otoyollarda hız sınırlarının yükseltilmesi vatandaşlarımızın açısından olumlu bir karar. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” dedi.

HIZ LİMİTİYLE BİRLİKTE DİKKATTE ARTMALI

Hız limitinin artmasıyla dikkatin de artması gerektiğini aktaran Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Tarhan, “Otoyollarda hız limitinin artırılması o yollarda son sürat gidileceği anlamına gelmiyor. İçişleri Bakanlığımızın aldığı kararla ulaşım yasal olarak daha hızlı sağlanmasının önü açıldı fakat hız limitinin artmasıyla yoldaki dikkatimizi de artırmalıyız. Kurallara uyarak, trafik işaret ve işaretçilerine dikkat ederek seyahat edelim. Hayırlı, kazasız ve belasız yolculuklar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

KARAR BUGÜN YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

İçişleri Bakanlığı, otomobiller için otoyollarda hız sınırlarını yeniden belirledi. 1 Temmuz’da geçerli olmak üzere otoyollara göre değişmekle birlikte hız sınırlarında saatte 10-20 kilometreye kadar artışlar yapılacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla, 81 il valiliğine, otoyollardaki otomobil hız sınırlarına ilişkin yazı gönderildi. Karayolları Trafik Kanunu’nun “Hız Sınırları” başlıklı 50. maddesinde, “Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 kilometre/saat, bölünmüş yollarda 110 kilometre/saat, otoyollarda 120 kilometre/saat hızı geçmemek üzere yönetmelikte belirlenir.” hükmünün yer aldığı anımsatıldı.

YOL STANDARTLARI DİKKATE ALINDI
Yazıda, yol standartlarını dikkate alınarak ilgili mevzuat çerçevesinde ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının görüşüyle belirtilen hız sınırlarını, yerleşim yeri dışındaki şehirlerarası çift yönlü karayolları ile bölünmüş yollarda ve otoyollarda otomobiller için  20 km/saate kadar İçişleri Bakanlığı’nın artırmaya yetkili olduğu ifade edildi. Bu doğrultuda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının da uygun görüşüyle birlikte, 1 Temmuz’dan itibaren otomobiller için otoyollarda yeni hız sınırı uygulamasına başlanacak.

HANGİ YOLLARDA HIZ LİMİTİ ARTIRILDI?

Bu tarihten itibaren: Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu  Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde- Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi)  ile  Çeşme-İzmir-Aydın  (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 km/s olan hız sınırı 10 km/s artırılarak 130 km/s, Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir /Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıkarılacak. Ayrıca yapımı devam eden ve yeni projelendirilecek otoyollar hizmete açıldıklarında 120 km/saat olan hız sınırının 20 km/saat artırılarak 140 km/saate yükseltilecek. Uygulama kapsamında otoyollarda trafik işaretlemelerine yönelik çalışmalar yapıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.