Tarihi gecenin tarihi fotoğrafları sergisi Altındağ Belediyesi’nde Tarihi gecenin tarihi fotoğrafları sergisi Altındağ Belediyesi’nde

Ankara Sıhhiye'de yer alan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'na (CSO) ait otopark, daha önceden özel bir şirket tarafından işletiliyordu. Otopark, artık T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) tarafından yönetiliyor. CSO'nun otopark ücretleri daha önceden nakit para ile ödeniyordu, fakat otopark ödemeleri alınan yeni kararla birlikte akıllı ödeme sistemi üzerinden yapılıyor.

Ankara'da, Otoparkta Kartlı Ödeme Sistemi Vatandaşları Çileden Çıkardı (4)

Yapılan bu değişiklik beraberinde bir takım sorunları da getirdi. Ödeme noktasındaki kiosklarda sık sık arızalar meydana geliyor ve kart kullanmayan vatandaşlar nakit ödeme yapmak istediklerinde, sıkıntılarla karşılaşıyorlar. Vatandaşlar, bu sorunların sürekli yaşandığını ve ödemelerin nakit olarak da kabul edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

25 Haziran Salı günü, otoparkın ödeme sisteminde yine teknik bir arıza meydana geldi. Arıza nedeniyle otoparktan ayrılan araçlar, ödeme noktasında uzun süre beklemek zorunda kaldılar. Güvenlik görevlileri, yaşanan sıkıntı nedeniyle vatandaşlara yardımcı olmaya çalıştı. Yanında kart bulunmayan vatandaşlar, ödemelerini nakit yapmak istediklerinde güvenlik görevlilerine parayı vererek kendi kartlarından ödeme yapmayı teklif ettiler, ancak güvenlik görevlileri böyle bir durumun mümkün olmadığını söyledi. Bu durumda, nakit ödeme yapmak isteyen vatandaşlar, kartla ödeme yapacak olan diğer vatandaşlardan yardım istedi.

Ankara'da, Otoparkta Kartlı Ödeme Sistemi Vatandaşları Çileden Çıkardı (1)

"YÜZLERCE ARAÇ ÖDEME YAPAMADAN AYRILDI"

Yaşanan bu sorunlar nedeniyle otoparkın çıkış kapısında görevli olan güvenlik görevlileri, vatandaşlara yardımcı olmak adına ödeme noktalarında bekliyorlar.

Güvenlik görevlileri, Salı günü yaşanan arıza nedeniyle yüzlerce aracın ödeme yapamadan otoparktan ayrıldığını belirtti. Kartlı ödeme sisteminin sık sık arızalandığını ve bu arızaların neden kaynaklandığını bilmediklerini ifade ettiler. Vatandaşlar, bu sorunun sürekli yaşandığını ve sorun nedeniyle özellikle akşam saatlerinde ödeme noktalarının önünde kuyruk oluştuğunu ifade ettiler.

Görevli olan güvenlik görevlileri, "Vatandaşlar, ödeme noktasında sorun yaşıyorlar. Bize nakit para vererek ödemelerini bizim kartımızdan gerçekleştirmek istiyorlar fakat, bizim nakit para almamız yasak. Bugün, sistem arızası nedeniyle yüzlerce araç ödeme yapmadan çıkış yaptı. Ödeme sistemindeki arızalar genellikle oluyor" ifadelerini kullandı.

"NAKİT PARADA KABUL EDİLMELİ"

Otoparktan ayrılan bir vatandaş, "Ödemeler sadece kartla yapılıyormuş, fakat ben kart kullanmıyorum. Ödeme yapmak için otoparktan çıkış yapan bir kişiye nakit para vererek ödemeyi yaptırdım. Bence ödeme noktasındaki makina, sadece kartı değil nakit parayıda kabul etmeli" dedi. 

ÖDEMELER NASIL YAPILIYOR?

Yeni ödeme sisteminde vatandaşlar,  araç plaka bilgilerini girerek veya girişte bilet verme makinesinden aldıkları barkodları okutarak otopark ücretini temassız veya şifreli kartlarla ödüyorlar.


 

Muhabir: KÜBRA AÇIKGÖZ