Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, otomotiv piyasasında geçmiş yıllarda yaşanan spekülatif fiyat oluşumları ve stokçuluk faaliyetlerinin önlenmesi, sektörde adil, rekabetçi ve istikrarlı bir piyasa yapısının yeniden oluşturulması amacıyla çalışmaların kararlılıkla sürdürüldüğü belirtilmiştir.

Euro rekor kırdı.. İlk kez o rakamı aştı! Euro rekor kırdı.. İlk kez o rakamı aştı!

6 AY 6 BİN KİLOMETRE DÜZENLEME

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle uğraşan yetkili satıcılar ve bireyler için yeni düzenlemelerin hayata geçirildiği belirtilmiştir. Buna göre, motosiklet, otomobil ve arazi taşıtlarının ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmedikçe, doğrudan veya dolaylı olarak pazarlanması veya satışının 1 Temmuz 2024 tarihine kadar yapılamayacağı vurgulanmıştır. Ayrıca, "ilan kısıtlaması" ile güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla ikinci el satışta pazarlanmasının da aynı tarihe kadar mümkün olmayacağı belirtilmiştir. Bu düzenlemelerin, spekülatif fiyat oluşumlarını ve stokçuluk faaliyetlerini engellemeyi hedeflediği ifade edilmiştir.

UYMAYANLARA 90 MİLYON LİRA CEZA

Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasına göre, otomobil yetkili bayileri ve oto galerilerine 6 ay 6 bin kilometre düzenlemesi kapsamında yaklaşık 52 milyon lira, ilan kısıtlamasına aykırı hareket edenlere ise yaklaşık 90 milyon lira idari para cezası uygulandığı belirtilmiştir.

TÜKETİCİ MAĞDURİYETİ ORTADAN KALDIRILACAK

Açıklamada, bu düzenlemeler ve denetimler sayesinde sıfır taşıtların ikinci el piyasasına düşürülerek haksız kazanç sağlanmasının önüne geçildiği, sıfır araç arzının artırılarak gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşım imkanı sağlandığı ve spekülatif fiyat artışlarının önüne geçilerek tüketici mağduriyetlerinin ortadan kaldırıldığı vurgulanmıştır. Bu başarıların göz önünde bulundurulmasıyla, ilgili düzenlemelerin 1 Ocak 2025 tarihine kadar 6 ay süreyle yeniden uzatılmasına karar verildiği ifade edilmiştir.

ADİL BİR PİYASA YAPISI OLUŞTURMAK

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapanların ve yetki belgesiz olarak yılda 3'ten fazla ikinci el araç satışı yapanların 6 ay 6 bin kilometre düzenlemesine aykırı satışlarının noterlikler tarafından engellenmeye devam edeceği belirtilmiştir. Bu düzenlemelerin, tüketici lehine fiyat istikrarını sağlamak ve sektörde adil bir piyasa yapısı oluşturmak amacıyla titizlikle sürdürüleceği, gerektiğinde ilave tedbirlerin alınabileceği vurgulanmıştır.

Kaynak: TRT HABER